Badania dla dzieci


3.60 avg. rating (74% score) - 5 votes

Badania dla dzieci- poznaj pakiet badań stworzony specjalnie dla najmłodszych. 

Poniższe badania wchodzą w skład pakietu dla dzieci, który można nabyć w każdym punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych w cenie 74 zł (12,5 zł oszczędności w stosunku do badań zakupionych pojedynczo). 

BADANIA DLA DZIECI

Badania zawarte w pakiecie dla dzieci przedstawiają ogólny stan zdrowia dziecka. Po przeanalizowaniu ich dowiemy się, czy dziecku nie zagraża cukrzyca, anemia, żółtaczka, alergia itp. Dzięki nim możemy wykryć stan zapalny w organizmie dziecka, rozróżnić infekcję bakteryjną i wirusową, a także infekcje pasożytnicze układu pokarmowego.

Badania dla dzieci

Badania zawarte w PAKIECIE DLA DZIECI to: 

Morfologia krwi

to najczęściej wykonywane podstawowe diagnostyczne badanie krwi, polegające na ocenie stężenia hemoglobiny oraz ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi (leukocytów, erytrocytów, trombocytów). Badanie to wykonujemy w celach profilaktycznych oraz w diagnostyce wielu schorzeń. Wśród przyczyn, dla których wykonujemy to badanie, znajdują się: podejrzenie niedokrwistości, nadkrwistości, choroby zakaźnej, stanu zapalnego, krwotoku wewnętrznego, skazy krwotocznej, diagnostyka innych chorób krwi; 

Glukoza

Badanie poziomu glukozy we krwi to badanie jest prowadzone w kierunku badania cukrzycy. Wskazaniem do wykonania tego badania powinno być pojawienie się takich objawów, jak: postępujące zmęczenie, nadmierne pragnienie i łaknienie, częste oddawanie moczu, niewyjaśniony spadek masy ciała, stany zapalne okolicy narządów płciowych, stany zapalne skóry itp.

Żelazo

występuje we wszystkich komórkach organizmu, jest składową enzymów i hemoglobiny. Jest magazynowane w enterocytach oraz w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym jako ferrytyna. Uczestniczy w transporcie tlenu do komórek. Badanie zleca się przy podejrzeniu niedoboru żelaza, złego wchłaniania, do obliczenia wysycenia transferyny. Wartości nieprawidłowe żelaza występują przy przewlekłej utracie krwi, obfitych miesiączkach, w patologiach przewodu pokarmowego (zaburzenia wchłaniania), w ciąży, podczas karmienia piersią, w stresie, w infekcjach, stanach zapalnych, w nowotworach i w chorobach nerek oraz wątroby. Aby przystąpić do badania pacjent musi być na czczo. Na kilka dni przed wykonaniem badania nie powinno się przyjmować preparatów zawierających żelazo, a w dniu poprzedzającym badanie nie wolno spożywać pokarmów bogatych w żelazo (np. wątróbka, szpinak, czerwone mięso) zaś kobiety powinny wykonać badanie co najmniej 3 dni po menstruacji.

Bilirubina całkowita

Bilirubina to produkt metabolizmu hemu, znajdującego się w krwinkach czerwonych. W osoczu krwi znajduje się zarówno bilirubina wolna jak i bilirubina sprzężona – obie te frakcje składają się na bilirubinę całkowitą. Badanie poziomu bilirubiny przeprowadza się w przypadku: podejrzenia schorzeń i zaburzeń funkcji wątroby, przy żółtaczkach, objawiających się zażółceniem oczu lub skóry, w celu zróżnicowania ich rodzaju, podejrzenia zatrucia substancjami uszkadzającymi wątrobę, podejrzenia zakażenia wirusem zapalenia wątroby. Normy bilirubiny dla noworodków są wyższe niż normy dla dorosłych, ponieważ ich krwinki czerwone, zawierające tzw. hemoglobinę płodową, żyją krócej niż krwinki dorosłych, ponadto mechanizmy wątrobowego sprzęgania bilirubiny są jeszcze niedojrzałe. Stąd też wynika tak częsta i określana mianem fizjologicznej żółtaczka noworodków. Jednodniowe noworodki mają poziom bilirubiny całkowitej do 68 µmol/l lub 4 mg/dl, a trzydniowe do 17 lub 10 mg/dl, miesięczne dzieci mają stężenia podobne jak u dorosłych 17,1 µmol/l lub 1 mg/dl.

CRP

to badanie wykonywane z krwi, którego celem jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony CRP świadczy o stanie zapalnym. Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybicze, wirusowe, bakteryjne), a także jest zlecane podczas leczenia niektórych nowotworów (np. toczeń rumieniowaty, białaczka), w różnego rodzaju infekcjach, zapaleniu trzustki, przy wykrywaniu odrzucania przeszczepów i w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego (choroby sercowo-naczyniowe, np. zawał serca). Wartość prawidłowa białka CRP powinna mieścić się zależnie od metody poniżej 5mg/l. Niewielki wzrost np. do 10 mg/l oznacza odczyn zapalny o niewielkim nasileniu, jeżeli zaś stężenie białka CRP we krwi przekracza 100 mg/l oznacza to ostry stan zapalny lub zakażenie. Warto zaznaczyć, że na stężenie CRP ma wpływ zarówno rasa, wiek, płeć jak i pora roku.

Immunoglobuliny klasy IgE

są to ciała odpornościowe, wytwarzane przez białe krwinki. Jeśli ktoś jest alergikiem, wytwarza IgE w zbyt dużych ilościach. Ta immunoglobulina pobudza specjalne komórki w organizmie do wydzielania związków sprzyjających stanom zapalnym, m.in. histaminy – powoduje to reakcję alergiczną, czyli nadmierną, niedostosowaną do bodźca odpowiedź układu immunologicznego. Stężenie IgE można stwierdzić badając krew. Wyróżnia się dwa rodzaje badań tych przeciwciał: całkowite oraz swoiste. Całkowite – oznacza ogólną ilość poliklonalnych przeciwciał IgE występujących w surowicy krwi -całkowite IgE jest podwyższone u ok. 85 % osób z chorobami o podłożu atopowym, np. atopowe zapalenie skóry, astma, katar sienny. Nie jest to jednak badanie przesądzające o rozpoznaniu alergii. Podwyższony poziom całkowitego IgE może wystąpić również w chorobach pasożytniczych, masywnej grzybicy, łuszczycy, chorobach wirusowych, bakteryjnych, immunologicznych i innych. Norma dla całkowitego poziomu IgE jest zależna od wieku i metody np: – niemowlęta: do 20 IU/ml oraz powyżej 10 r.ż.: do 100 IU/ml. 

Ogólna analiza moczu

należy do badań podstawowych, może być wskazówką do wykrycia wielu chorób i cenną informacją w ocenie ogólnej stanu zdrowia pacjenta. Nerki usuwają z moczem produkty przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne, stąd mocz może zawierać setki różnych substancji. Wiele czynników (takich jak dieta, ilość i jakość płynów, wysiłek fizyczny oraz czynność nerek i stan dróg moczowych) ma wpływ na zawartość moczu. W moczu można oznaczyć ponad 100 różnych substancji. Więcej o badaniu moczu pisaliśmy tutaj

Kał na pasożyty

Niecharakterystyczne objawy kliniczne, eozynofilia, podwyższone stężenie IgE całkowitego w krwi sugerują wykonanie badania kału w ramach diagnostyki różnicowej. Badanie to jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób pasożytniczych ze względu na dużą liczbę pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym człowieka. W kale poszukiwać można, w zależności od podejrzewanej choroby, zarówno jaj, jak i postaci dorosłych czy fragmentów pasożytów. Badanie kału pozwala na ustalenie rodzaju pasożyta, a co za tym idzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Objawami mogącymi przekonać do wykonania badania są: gazy, wzdęcia, dolegliwości brzuszne, biegunka, zapalenie skóry, wysypka, nerwowość, zmęczenie i senność, anemia, swędzenie okolicy odbytu itp. Badając kał wykryć można przede wszystkim takie pasożyty jak: owsik ludzki (zazwyczaj wykrywane są jaja tego pasożyta w wymazach lub na przylepcach z okolicy odbytu), glista ludzka (w kale jaja pasożyta), węgorek jelitowy (w świeżym kale wykryć można larwy tego pasożyta), włosogłówka ludzka (w kale poszukuje się jaj pasożyta), pełzak czerwonki (w stolcach uformowanych poszukuje się cyst pasożyta, w stolcach płynnych – trofozoitów), lamblia jelitowa (w kale uformowanym poszukuje się cyst, w kale płynnym trofozoitów), Cryptosporidium parvum (w kale znaleźć można cysty pasożyta), przywry – np. motylica wątrobowa (w kale poszukuje się jaj pasożyta), tasiemce – np. tasiemiec nieuzbrojony (jaja i człony tasiemca ), tasiemiec psi (jaja lub człony tasiemca w kale lub okolicach odbytu).

Aby wykonać badania zawarte w pakiecie dla dzieci odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych 

Zobacz także: