Badania nerek


4.33 avg. rating (86% score) - 3 votes

BADANIA NEREK

Badania zawarte w pakiecie nerkowym przedstawiają pracę nerek i ewentualne jej nieprawidłowości mogące wskazywać na różne schorzenia tego narządu. Pakiet nerkowy kosztuje 32 zł i można go zakupić w każdym punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Badania nerek

Wśród badań zawartych w PAKIECIE NERKOWYM znajdują się:

• Jonogram

to zestaw badań laboratoryjnych służących do oceny zawartości elektrolitów w osoczu. Polega on na oznaczeniu stężeń najważniejszych dla życia jonów (sodu, potasu, wapnia, magnezu, jonów chlorkowych i fosforanowych). Utrzymanie ich na właściwym poziomie jest kluczowe dla zachowania dobrego stanu zdrowia, wobec tego zaburzenia w tym zakresie mogą być objawem lub prowadzić do rozwoju wielu chorób. Znana jest ogromna ilość chorób, w których przebiegu obserwuje się zmiany stężeń elektrolitów – prowadzą do nich np. choroby nerek, układu oddechowego, układu hormonalnego (np. zmiany stężenia wapnia w chorobach przytarczyc), różnego rodzaju choroby metaboliczne oraz wszelkie inne stany przebiegające z zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej.

• Kreatynina w surowicy

W celu oznaczenia stężenia kreatyniny pobiera się do badania próbkę krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie należy przyjść na czczo. Wzrost stężenia kreatyniny w surowicy krwi świadczy o upośledzeniu funkcji filtracyjnej nerek. Należy także pamiętać, że niewielkie podwyższenie stężenia kreatyniny może być związane z przyrostem masy mięśniowej lub stosowaniem suplementów zawierających w swoim składzie kreatynę. Obniżenie stężenia kreatyniny we krwi nie występuje często. Jego przyczyną może być głodówka, zanik mięśni lub stosowanie kortykosteroidów, może wystąpić także podczas ciąży.

• Białko całkowite

oznaczenie stężenia krwi jest pomocne w diagnozowaniu chorób wątroby, nerek, jelit i poważnych chorób skóry. Białko stanowi ważny składnik osocza – utrzymuje odpowiednie ciśnienie wewnątrz naczyń krwionośnych, transportuje substancje odżywcze, bierze udział w procesach krzepnięcia i w obronie organizmu. Prawidłowy poziom białka całkowitego we krwi osób zdrowych zależy przede wszystkim od równowagi między wytwarzaniem, a rozpadem dwóch głównych frakcji białkowych krwi- albumin i globulin. Norma dla białka całkowitego to 60-80 g/l (6,0-8,0 g/dl), przy czym w przybliżeniu zależnie od metody 55-72 procent to albuminy, około 3-5 procent to alfa1-globuliny, 7-10 procent to alfa2-globuliny, 9-13 procent to beta-globuliny, 14-20 procent to gamma-globuliny. Wartości białka powyżej normy mogą świadczyć o: znacznym odwodnieniu organizmu, marskości wątroby, przewlekłych stanach zapalnych, wytwarzaniu białek patologicznych, kolagenozie. Przyczyną niedoboru białka może być: zaburzenie syntezy w wątrobie, niedożywienie (dieta ubogo białkowa, jadłowstręt), wadliwe wchłanianie białka z przewodu pokarmowego lub nadmierna utrata białka z organizmu w różnych chorobach (np. w przewlekłych stanach zapalnych jelit, zespole nerczycowym, rozstrzeniach oskrzeli itp.). Poza tym do utraty białka dochodzi przez skórę w przypadku rozległych oparzeń i stanów zapalnych z wysiękiem – sączeniem się osocza przez uszkodzoną skórę. Niski poziom białka we krwi może wskazywać również na rozległe krwawienia wewnętrzne oraz na choroby nowotworowe lub nadczynność tarczycy. Niedobory białka najczęściej wiążą się z obniżonym poziomem albumin.

• Mocznik

Mocznik we krwi jest parametrem umożliwiającym ocenę funkcji nerek. Związek ten jest końcowym produktem rozkładu białek i wytwarzany jest głównie w wątrobie. Stężenie mocznika w surowicy zależy od wielu czynników, dlatego też diagnoza choroby powinna być postawiona po oznaczeniu również innych wskaźników, np. stężenie kreatyniny czy amoniaku. Wysoki poziom mocznika może wskazywać na dietę wysokobiałkową lub na zbyt duży rozpad białek. Niski poziom mocznika zaś wynika z uszkodzenia wątroby lub świadczy o tym, że w organizmie występuje niedobór białek. Stężenie mocznika we krwi oznaczane jest także w przypadku, gdy pojawiają się u pacjenta takie dolegliwości jak zaburzenia świadomości, senność, zmęczenie, wymioty. Takie objawy bowiem mogą wskazywać na występowanie mocznicy.

• eGFR

Przesączanie kłębuszkowe jest najważniejszym wskaźnikiem określającym czynność wydalniczą nerek. W praktyce klinicznej najczęściej używanym badaniem do określenia czynności wydalniczej nerek jest stężenie kreatyniny w surowicy, na podstawie którego, stosując odpowiednie wzory, można wyliczyć przesączanie kłębuszkowe. Im większe stężenie kreatyniny i starszy wiek, tym niższa wartość eGFR. W warunkach fizjologicznych wartość eGFR u kobiet jest niższa niż u mężczyzn. Uznaje się, że eGFR jest najdokładniejszym sposobem wykrywania zmian funkcji nerek. Objawy mogące świadczyć o chorobie nerek to m. in.: obrzęki, szczególnie w okolicy oczu, twarzy, mocz pienisty, krwisty lub w kolorze kawy, zmniejszona objętość wydalanego moczu, problemy z oddawaniem moczu, nieprawidłowa wydzielina podczas oddawania moczu, zmiana częstotliwości oddawania moczu – szczególnie w nocy, ból ”w plecach”, poniżej żeber, w okolicach nerek, nadciśnienie itp. Wraz z postępem choroby nerek mogą pojawiać się następujące objawy: częstsze lub rzadsze oddawanie moczu, świąd, zmęczenie, brak koncentracji, utrata łaknienia, mdłości i/lub wymioty, obrzęk i /lub drętwienie dłoni i stóp, skurcze mięśni itp. eGFR może być zlecane okresowo u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym, których powikłaniem jest uszkodzenie nerek.

• Ogólna analiza moczu

należy do badań podstawowych, może być wskazówką do wykrycia wielu chorób i cenną informacją w ocenie ogólnej stanu zdrowia pacjenta. Nerki usuwają z moczem produkty przemiany materii, substancje organiczne, płyny i inne substancje toksyczne, stąd mocz może zawierać setki różnych substancji. Wiele czynników (takich jak dieta, ilość i jakość płynów, wysiłek fizyczny oraz czynność nerek i stan dróg moczowych) ma wpływ na zawartość moczu. W moczu można oznaczyć ponad 100 różnych substancji. Więcej o badaniu moczu pisaliśmy tutaj

Aby wykonać badania zawarte w pakiecie nerkowym odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych 

button (8)

Zobacz także: