Badania laboratoryjne wraz z konsultacją dietetyczną


4.56 avg. rating (90% score) - 9 votes

Badania laboratoryjne wraz z konsultacją dietetyczną w Pakiecie Dietetyk+

Nowość w ofercie ŚLA!
Wykonaj pakiet kilkunastu badań laboratoryjnych i dodatkowo skorzystaj z profesjonalnej porady doświadczonych dietetyków Misja Dieta

Cena pakietu Dietetyk+ wynosi: 149 zł (+ 2 zł za pobranie materiału)
Termin oczekiwania na wyniki badań laboratoryjnych: 1 dzień roboczy

Do skorzystania z oferty pakietu Dietetyk+ wystarczy rutynowe pobranie krwi. Badania można wykonać w każdym punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych. Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania się na badanie.

W skład pakietu badań wchodzą:Badania laboratoryjne wraz z konsultacją dietetyczną

– morfologia (25 parametrów)
– glukoza
– lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy)
– AlAT
– AspAT
– kreatynina
– kwas moczowy
– jonogram (sód, potas, chlorki)
– żelazo|
– magnez

Po wykonaniu powyższych badań skontaktują się z Tobą dietetycy z projektu Misja Dieta. W wywiadzie żywieniowo-chorobowym (przygotowanym jako formularz elektroniczny) będziesz mógł opowiedzieć o swoim stanie zdrowia, nawykach i celach, które chciałbyś osiągnąć. Nasi dietetycy, na podstawie uzyskanych odpowiedzi oraz analizy wyników badań laboratoryjnych, opracują specjalnie dla Ciebie:

  • spersonalizowany poradnik żywieniowy
  • proponowany dobór godzin posiłków
  • schemat diety
  • listę produktów zalecanych i przeciwwskazanych
  • listę zamienników produktów spożywczych
  • zestaw ćwiczeń do kształtowania zdrowych nawyków
  • kartę pomiarową

Jeśli uznasz, że chcesz zrobić kolejny krok w kierunku pozytywnych zmian dla Twojego zdrowia – zaproponujemy Ci (za dodatkową opłatą) przygotowanie indywidualnego jadłospisu, który pomoże w realizacji Twoich celów w kształtowaniu sylwetki i zdrowym odżywianiu.

Morfologia krwi – to najczęściej wykonywane podstawowe badania krwi (diagnostyczne), polegające na ocenie stężenia hemoglobiny oraz ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi (leukocytów, erytrocytów, trombocytów). Badanie to wykonujemy w celach profilaktycznych oraz w diagnostyce wielu schorzeń. Wśród przyczyn, dla których wykonujemy to badanie, znajdują się: podejrzenie niedokrwistości, nadkrwistości, choroby zakaźnej, stanu zapalnego, krwotoku wewnętrznego, skazy krwotocznej, diagnostyka innych chorób krwi (Dowiedz się więcej)

Glukoza – badanie poziomu glukozy we krwi to badanie jest prowadzone w kierunku badania cukrzycy. Stężenie glukozy wykonuje się najczęściej rano, na czczo. Wskazaniem do wykonania tego badania powinno być pojawienie się takich objawów, jak: postępujące zmęczenie, nadmierne pragnienie i uczucie głodu, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia, niewyjaśniony spadek masy ciała, stany zapalne okolicy narządów płciowych, stany zapalne skóry itp. (Dowiedz się więcej)

Lipidogram – to badanie dostarczające informacji na temat stężenia całkowitego cholesterolu (stężenia frakcji HDL i LDL) we krwi oraz stężenia triglicerydów. Wykonuje się je na czczo (najlepiej po 12 godzinach od ostatniego posiłku). Wskazane jest również stosowania niskotłuszczowej diety kilka dni przed badaniem. Przekroczenie norm oznacza zwiększone ryzyko miażdżycy i chorób układu krążenia (u cukrzyków normy są bardziej rygorystyczne). (Dowiedz się więcej)

AlAT – to badanie służy do wykrycia uszkodzeń wątroby. Lekarz zleca wykonanie badania, jeśli pacjent skarży się na ciągłe osłabienie, zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, puchlinę brzuszną, zażółcenie skóry i błon śluzowych, ciemny mocz, odbarwiony stolec i swędzenie skóry. Zaleca się wykonanie badania ALT u osób, które mogły zostać zakażone wirusem zapalenia wątroby, uległy zatruciu np. grzybami lub mają w rodzinie osoby z chorą wątrobą, zażywają leki mogące uszkodzić wątrobę, nadużywają alkoholu. (Dowiedz się więcej)

AspAT – to jeden z dwóch (razem z AlAT) parametrów biochemicznych krwi występujący w wątrobie, sercu, mięśniach. Badanie polega na oznaczeniu poziomu tych enzymów w krwi, a wskazaniem do wykonania oznaczenia AST jest podejrzenie choroby wątroby i dróg żółciowych, zawału serca, choroby mięśni szkieletowych itp. Wzrost stężenia AST może oznaczać: wirusowe zapalenie wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, cholestazę, nowotwory i przerzuty do wątroby, choroby zakaźne z udziałem wątroby, zapalenia dróg żółciowych, zawał i zapalenie mięśnia sercowego, stan po zabiegach kardiochirurgicznych, choroby mięśni szkieletowych, urazy. (Dowiedz się więcej)

Kreatynina – w celu oznaczenia stężenia kreatyniny pobiera się do badania próbkę krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie należy przyjść na czczo. Wzrost stężenia kreatyniny w surowicy krwi świadczy o upośledzeniu funkcji filtracyjnej nerek. Należy także pamiętać, że niewielkie podwyższenie stężenia kreatyniny może być związane z przyrostem masy mięśniowej lub stosowaniem suplementów zawierających w swoim składzie kreatynę. Obniżenie stężenia kreatyniny we krwi nie występuje często. Jego przyczyną może być głodówka, zanik mięśni lub stosowanie kortykosteroidów. Może wystąpić także podczas ciąży.

Kwas moczowy – oznaczenia poziomu kwasu moczowego wykonuje się w próbce krwi żylnej, pobranej najczęściej z żyły łokciowej. Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo, po co najmniej 8-godzinnej przerwie od ostatniego, lekkostrawnego posiłku. Najczęściej oznaczanie stężenia kwasu moczowego jest wykorzystywane w diagnostyce dny moczanowej. Należy zwrócić uwagę, że samo stwierdzenie zwiększonej ilości kwasu moczowego we krwi, daje jedynie podejrzenie tej choroby. By potwierdzić diagnozę należy stwierdzić również występowanie objawów zapalenia stawów.

Jonogram – to zestaw badań laboratoryjnych służących do oceny zawartości elektrolitów w osoczu. Polega on na oznaczeniu stężeń najważniejszych dla życia jonów (sodu, potasu, jonów chlorkowych). Utrzymanie ich na właściwym poziomie jest kluczowe dla zachowania dobrego stanu zdrowia, wobec tego zaburzenia w tym zakresie mogą być objawem lub prowadzić do rozwoju wielu chorób. Znana jest ogromna ilość chorób, w których przebiegu obserwuje się zmiany stężeń elektrolitów – prowadzą do nich np. choroby nerek, układu oddechowego, układu hormonalnego (np. zmiany stężenia wapnia w chorobach przytarczyc), różnego rodzaju choroby metaboliczne oraz wszelkie inne stany przebiegające z zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej.

Żelazo – występuje we wszystkich komórkach organizmu, jest składową enzymów i hemoglobiny. W enterocytach oraz w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym jest magazynowane jako ferrytyna. Uczestniczy w transporcie tlenu do komórek. Badanie zleca się przy podejrzeniu niedoboru żelaza, złego wchłaniania, do obliczenia wysycenia transferyny. Wartości nieprawidłowe żelaza występują przy przewlekłej utracie krwi, obfitych miesiączkach, w patologiach przewodu pokarmowego (zaburzenia wchłaniania), w ciąży, podczas karmienia piersią, w stresie, w infekcjach, stanach zapalnych, w nowotworach i w chorobach nerek oraz wątroby. Aby przystąpić do badania pacjent musi być na czczo. Na kilka dni przed wykonaniem badania nie powinno się przyjmować preparatów zawierających żelazo, a w dniu poprzedzającym badanie nie wolno spożywać pokarmów bogatych w żelazo (np.wątróbka, szpinak, czerwone mięso), zaś kobiety powinny wykonać badanie co najmniej 3 dni po menstruacji. (Dowiedz się więcej)

Magnez – oznaczenie stężenia magnezu w surowicy przydatne jest w diagnostyce zaburzeń nerwowo-mięśniowych, zaburzeń rytmu serca oraz niewydolności nerek.

Pakiet Dietetyk+ zakupisz w każdym z ponad 40 punktów pobrań ŚLA, gdzie jednocześnie wykonasz wszystkie powyższe badania.
Zaraz po wykonaniu badań skontaktują się z Tobą dietetycy Misja Dieta.
Dowiedz się więcej na temat tego projektu!

Zapraszamy także do poznania pozostałych naszych pakietów badań.

Pakiety badań