0

Badanie: Grypa typu A i B – test antygenowy

Grypa jest wirusową chorobą układu oddechowego, wywołaną patogenem należącym do rodziny Orthomyxoviridae. W zależności od typu wirusa wyróżnia się grypę typu A, B lub C, uważa się, że ...

Nazwa badania

Grypa typu A i B – test antygenowy

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

grypa

Opis badania

Grypa jest wirusową chorobą układu oddechowego, wywołaną patogenem należącym do rodziny Orthomyxoviridae. W zależności od typu wirusa wyróżnia się grypę typu A, B lub C, uważa się, że wirus typu A stanowi największe zagrożenie, ponieważ wykazuje najwyższe możliwości mutacji. To właśnie ten typ wirusa grypy wykazuje największą zakaźność, dlatego wywołuje najwięcej sezonowych infekcji.

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, okres wylęgania wynosi od 18 do 72 godzin. Objawy grypy pojawiają się szybko od momentu zakażenia i należą do nich: gorączka, bóle mięśni, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie, może również towarzyszyć ból gardła, kaszel, katar.

Przebieg choroby jest zróżnicowany, zależy od indywidualnych cech danej osoby, głównie od sprawności układu odpornościowego. Mogą pojawić się powikłania po zachorowaniu na grypę (zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, rzadziej zapalenie ucha środkowego lub zaostrzenie astmy). Osoby z ryzykiem powikłań, to dzieci poniżej 5 roku życia, dorośli powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z niewydolnym układem immunologicznym oraz osoby z chorobami przewlekłymi typu astma, choroby serca.

Oznaczenie wirusów grypy A i B mogą być wykonane szybkimi testami antygenowymi w wymazach z nosa.

Test wykonać można w dedykowanych punktach pobrań (Katowice, ul. Żelazna 2; Świętochłowice, ul. Wojska Polskiego 16h; Będzin, ul. 11 Listopada 18/28; Częstochowa, Al. Wolności 1) lub zamawiając mobilne pobranie wymazu - więcej szczegółów pod numerem telefonu: 32 416 25 00 (mobilna usługa realizowana jest na terenie do 60 km od Katowic oraz 30 km od centrum Częstochowy, Rybnika i Bielska-Białej).

Przygotowanie Pacjenta do badania

Badanie polega na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych (z nosogardzieli).
Ważne jest, aby minimum 2 godziny przed badaniem (pobraniem wymazu) nie myć zębów, nie spożywać posiłków, nie pić, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie żuć gumy, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.

Czas oczekiwania na wynik

Wynik znany jest w ciągu 15 minut. Natomiast wydruk wyniku z konta on-line możliwy jest do 2 godzin od wykonania testu.

Grupa badań

Immunologia

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb