fbpx

Badanie: Kiła USR test kłaczkujący zmodyfikowany

Kiła to bakteryjna choroba układowa powodowana przez Treponema pallidum, czyli krętka bladego. Kiła przenoszona jest najczęściej drogą płciową (kiła nabyta), jednak rozróżnią si...

Nazwa badania

Kiła USR test kłaczkujący zmodyfikowany

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

USR

Opis badania

Kiła to bakteryjna choroba układowa powodowana przez Treponema pallidum, czyli krętka bladego. Kiła przenoszona jest najczęściej drogą płciową (kiła nabyta), jednak rozróżnią się też kiłę wrodzoną, powstałą w wyniku transmisji wertykalnej między ciężarną kobietą i płodem. Przebieg kiły jest przewlekły, a jej objawy różnią się w zależności od aktualnej fazy choroby. Zazwyczaj pierwszym objawem kiły jest powstanie płytkiego i niebolesnego owrzodzenia, wypełnionego surowiczą treścią. Do jego pojawienia się dochodzi w ciągu 10 - 90 dni od kontaktu z patogenem. W przebiegu dalszych faz choroby może dojść do powikłań wielonarządowych. W wyniku uogólnionej bakteriemii występować może zapalenie wątroby, powiększenie śledziony, zapalenie stawów i okostnej, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwów czaszkowych oraz uszkodzenie narządu wzroku i słuchu.

Podstawę diagnostyki kiły stanowią badania serologiczne, polegające na wykryciu przeciwciał produkowanych przez organizm w przypadku kontaktu z patogenem. Dostępne badania można podzielić na tak zwane odczyny krętkowe, których działanie opiera się na detekcji swoistych przeciwciał skierowanych antygenom cukrowym i białkowym krętka oraz na odczyny niekrętkowe, w których wykrywa się przeciwciała skierowane przeciwko antygenom lipidowym, mogącym występować przy braku kiły (przykładowo w przebiegu zespołu antyfosfolipidowego).

Test USR zaliczany jest do odczynów niekrętkowych, wykrywających przeciwciała przeciw antygenom lipidowym. Charakteryzuje się wysoką czułością, przez co używany jest jako test przesiewowy. Dodatni lub wątpliwy wynik testu USR powinien być potwierdzony odczynem krętkowym. USR, w porównaniu do pokrewnego odczynu niekrętkowego VDRL, charakteryzuje się wyższą czułością i specyficznością, jednak traci na wartości w przypadku kiły późnej.

USR

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Chcesz rozszerzyć diagnostykę?
Zapoznaj się z naszymi pakietami badań.

Aby wykonać oznaczenie USR w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

  • Ryzykowne zachowania seksualne,
  • Wszelkie objawy mogące świadczyć o infekcji, zwłaszcza wystąpienie surowiczego owrzodzenia w okolicy intymnej.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie ma potrzeby specjalistycznego przygotowania pacjenta do badania.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik jakościowy.