0

Badanie: Koproporfiryna

Koproporfiryna to organiczny związek heterocykliczny będący jednym z metabolitów szlaku syntezy hemu czyli białka nadającego barwę hemoglobinie i transportującego tlen. Wspomniany szlak skład...

Nazwa badania

Koproporfiryna

Opis badania

Koproporfiryna to organiczny związek heterocykliczny będący jednym z metabolitów szlaku syntezy hemu czyli białka nadającego barwę hemoglobinie i transportującego tlen. Wspomniany szlak składa się z kilku etapów, w którym biorą udział różne enzymy. Zaburzenie biosyntezy na którymkolwiek etapie prowadzi do porfirii, jest to wrodzona choroba metaboliczna. Wyróżnia się różne postacie porfirii- skórna, wątrobowa czy erytropoetyczna, a podział ten jest zależny od tego na jakim etapie zaburzona jest synteza hemu i który z jego prekursorów jest gromadzony w organizmie.

Koproporfiryna

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie koproporfiryny w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazówki dla pacjenta

Badanie wykonuje się w celu diagnostyki porfirii, bądź jej wykluczenia w przypadku objawów podobnych dla tej jednostki chorobowej (zmiany skórne, bóle brzucha, objawy neurologiczne).

Przygotowanie Pacjenta do badania

Oznaczenie koproporfiryny w moczu wykonuje się z dobowej zbiórki moczu. DZM polega na zebraniu całej ilości oddanego w ciągu 24 godzin moczu. Zbiórkę rozpoczyna się rano, przy czym pierwszej porcji moczu oddanej zaraz po nocy nie powinno się gromadzić. Ostatnią porcją moczu, który gromadzimy jest pierwsza porcja moczu oddana następnego ranka. Mocz powinien być trzymany zamknięty w dużym naczyniu. Po całej procedurze zebrany mocz należy dobrze wymieszać i pobrać około 100 ml do tradycyjnego pojemniczka na mocz oraz jak najszybciej zanieść do laboratorium (mocz przez cały czas zbierania powinien być trzymany w lodówce, w temperaturze 2-4 °C). Należy dołączyć informację o całkowitej ilości zebranego moczu, dużą wartość diagnostyczną ma oznaczanie poziomu tych amin w dobowej zbiórce moczu.

Czas oczekiwania na wynik

10 dni roboczych.

Grupa badań

Badanie moczu

Wyniki (jednostki)

Wynik podany ilościowo.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb