Badanie: Koronawirus anty-SARS-CoV-2, IgM, test półilościowy

Immunoglobuliny klasy IgM są wytwarzane przez plazmocyty (limfocyty B) i biorą one udział w humoralnej odpowiedzi immunologicznej. Mają one charakterystyczną budowę, przypominającą płatek śn...

Nazwa badania

Koronawirus anty-SARS-CoV-2, IgM, test półilościowy

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

anty-SARS-CoV-2 IgM

Opis badania

Immunoglobuliny klasy IgM są wytwarzane przez plazmocyty (limfocyty B) i biorą one udział w humoralnej odpowiedzi immunologicznej. Mają one charakterystyczną budowę, przypominającą płatek śniegu, dzięki temu wiążą kilka antygenów jednocześnie, którymi mogą być: fragmenty bakterii, grzybów, wirusów, alergeny a nawet własne tkanki. Działają one swoiście, jednakże mają za zadnie natychmiastowe zneutralizowanie przeciwnika.

Koronawirus anty-SARS-CoV-2, IgM, test półilościowy, met. immunochemiczna z odczytem chemiluminescencyjnym

Testy serologiczne są uzupełniającym narzędziem diagnostycznym, wykrywającym przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV2, ale wyniki tych badań nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do diagnozowania lub wykluczania COVID-19. Badania serologiczne stanowią dopełnienie diagnostyki w późniejszej fazie infekcji – dynamika odpowiedzi serologicznej w zakażeniach SARS-CoV-2 ciągle nie jest dokładnie poznana, a wszystkie oferowane testy nie mają pełnej walidacji, ze względu na skrócony czas wdrożenia w czasie epidemii, albowiem czynnik patogenny znamy dopiero od paru miesięcy.

Oznaczenie przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgM wykonuje się w celu określenia możliwego kontaktu z wirusem wywołującym COVID-19. P/c IgM mogą zostać wykryte po upływie co najmniej 7-10 dni od wystąpienia objawów choroby, dlatego wynik ujemny testu nie wyklucza zakażenia SARS-CoV-2. Przeciwciała IgM są p/c „wczesnej fazy” infekcji, a ich obecność może świadczyć o świeżym/aktywnym zakażeniu.
Badanie najlepiej wykonać, gdy nie ma się objawów choroby, ale istnieje podejrzenie styczności/kontaktu z osobą zakażoną.

Wynik testu półilościowego nie może być traktowany jako podstawa do postawienia diagnozy i wprowadzania procedur leczniczych. Badanie powinno być traktowane jako test przesiewowy, który może być pomocny w rozpoznaniu COVID-19. Potwierdzenie infekcji wirusem SARS-CoV-2 powinno opierać się na obrazie klinicznym Pacjenta oraz na testach molekularnych.

Ujemny wynik testu na obecność przeciwciał nie wyklucza infekcji SARS-CoV-2, może wynikać z niewystarczającego upływu czasu od momentu kontaktu z wirusem (okienko serologiczne), a także z zaburzeń odpowiedzi immunologicznej oraz przyjmowania leków osłabiających tę odpowiedź.

Koronawirus anty-SARS-CoV-2, IgM, test jakościowy, met. ELISA

Dodatnie wyniki badań serologicznych sugerują trwającą lub przebytą infekcję wirusem SARS-CoV-2, ale mogą być również spowodowane wystąpieniem reakcji krzyżowych z innymi szczepami koronawirusa, takimi jak koronawirus HKU1, NL63, OC43 lub 229E. Spotykamy wyniki fałszywie dodatnie u ok. 3% osób szczepionych na grypę lub u pacjentów z chorobą autoimmunologiczną.
Najwyższą czułość diagnostyczną uzyskuje się podczas równoległego badania specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w klasie IgM i IgG, czułość ta dla oznaczeń u pacjentów powyżej 10 dnia od początku objawów wynosi 100%, ale dla pacjentów poniżej 10 dnia od początku objawów tylko 66 %, swoistość 98,5%.
Aby ostatecznie wykluczyć lub potwierdzić zakażenie SARS-CoV-2, należy wykonać badanie z zastosowaniem diagnostyki molekularnej techniką RT -PCR.

Interpretacja wyników badań

  • IgM (–), IgG (–):
    - Brak kontaktu z SARS-CoV-2
    - Badanie wykonano w trakcie okienka serologicznego (badanie powtórzyć po ok. 2-4 tygodniach)
  • IgM wątpliwy, IgG wątpliwy:
    - Badanie powtórzyć po ok. 1-2 tygodniach
  • IgM (+), IgG (+):
    - Przebyta lub aktywna infekcja
    - Możliwość reakcji krzyżowych – przebyta lub trwająca infekcja szczepami koronawirusa innymi niż SARS-CoV-2
  • IgM (+), IgG (–):
    - Aktywna infekcja
  • IgM (–), IgG (+):
    - Przebyta infekcja

TESTY IMMUNOLOGICZNE (SEROLOGICZNE) NA KORONAWIRUSA -> DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych.
Zapraszamy także do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Koronawirus anty-SARS-CoV-2, IgM, test półilościowy wykonać można
w dowolnym punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych
lub zamawiając usługę mobilnego pobrania w domu Pacjenta!

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Przygotowanie Pacjenta do badania

- Testy na obecność przeciwciał koronawirusa wykonywane są z krwi.
- Na badanie nie trzeba przyjść na czczo.
- Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się, ani zapisywania na wykonanie badania.
- Podczas pobrania krwi należy mieć założoną maseczkę przykrywającą usta i nos (obowiązek od 16 kwietnia br.). Również korzystając z naszej mobilnej usługi pobrania krwi w domu Pacjenta, prosimy o zastosowanie się do tego zalecenia.

Czas oczekiwania na wynik

5 dni roboczych

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik półilościowy