fbpx
Badanie

Jak diagnozuje się boreliozę?

By 22 września 2017 15 października, 2019 No Comments

Jak diagnozuje się boreliozę?

Jak diagnozuje się boreliozę? Takie pytanie zadaliśmy diagnoście laboratoryjnemu z długoletnim doświadczeniem – Kindze Myczkowskiej.

Borelioza z Lyme to wielonarządowa choroba wywołana przez krętki Borrelia burgdorferi sensu lato (w Polsce są to: B. burgdorferi, B. garinii, B. afzelii), przenoszone przez kleszcze Ixodes).

Diagnostyka laboratoryjna boreliozy opiera się przede wszystkim na testach serologicznych. Są to: test immunoenzymatyczny ELISA oraz test Western Blot. Należy przy tym pamiętać, że wykrycie w surowicy pacjenta przeciwciał przeciwko antygenom Borreli nie świadczy od razu o chorobie. Boreliozę diagnozuje lekarz na podstawie objawów klinicznych. Testy serologiczne są oczywiście pomocne w procesie diagnostycznym pacjenta.

Czym różnią się od siebie obydwa testy ELISA i Western Blot?

Obydwa testy służą do wykrywania przeciwciał przeciwko różnym antygenom Borrelia. Test ELISA jest testem przesiewowym, ponieważ umożliwia wykrycie u pacjentów przeciwciał przeciwko swoistym, jak i nieswoistym antygenom Borrelia. Jeżeli wynik testu w klasie IgM i/lub IgG jest pozytywny lub wątpliwy (w szarej strefie) należy rozszerzyć diagnostykę o badanie w teście Blot.

Test Blot jest testem potwierdzającym. Jest testem wysoce swoistym, to znaczy, że wykrywane są reakcje z białkami swoistymi dla Borrelia.

Czy pacjent może od razu wykonać test Blot z pominięciem testu ELISA?

Diagnostyka laboratoryjna boreliozy jest dwuetapowa. Nie powinno się pomijać testu skryningowego. Obydwa testy wzajemnie się uzupełniają. Jak diagnozuje się boreliozę? Z pewnością warto wykonać oba testy.

Czy warto wykonać obydwie klasy IgG i IgM na raz?

Jak najbardziej. Tak jak mówiłam wcześniej, należy oznaczyć miano przeciwciał przeciwko antygenom Borrelia w klasie IgG oraz IgM za pomocą testu immunoenzymatycznego ELISA. W przypadku stwierdzenia obecności przeciwciał lub gdy wynik jest wątpliwy, należy wykonać test potwierdzenia.

Po jakim czasie od ukąszenia przez kleszcza należy wykonać badanie przeciwciał?

Badanie serologiczne można wykonać po około 4 – 5 tygodni od ukąszenia przez kleszcza. Wcześniejsze wykonanie badania niesie ze sobą niebezpieczeństwo uzyskania wyniku fałszywie negatywnego. Jest to czas, w którym przeciwciała wytwarzają się, a ich miano może być jeszcze niewykrywalne (tzw. okienko serologiczne). Prawidłowe i szybkie usunięcie kleszcza znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. Należy obserwować miejsce ukłucia przez kleszcza. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy niepokojące, należy udać się do lekarza. Charakterystycznym objawem, który świadczy o boreliozie, jest wystąpienie rumienia wędrującego. W przypadku, gdy lekarz potwierdzi wystąpienie rumienia wędrującego, nie ma potrzeby wykonywania badań laboratoryjnych.

Jak diagnozuje się boreliozę?

Jak rozpoznać rumień wędrujący?

Rozpoznanie rumienia opiera się na obrazie klinicznym. Pojawia się zwykle po 1 – 3 tygodniach. Początkowo zmiana ma formę plamy i szybko powiększa się (powyżej 5 cm średnicy) oraz wykazuje centralne przejaśnienie.

Po jakim czasie od zakończonej antybiotykoterapii wykonać badania?

Badania serologiczne nie są zalecane do oceny skuteczności leczenia, która powinna być analizowana na podstawie dynamiki obrazu klinicznego.

Badania w kierunku boreliozy metodą PCR

Łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR) nie powinna być wykorzystywana w diagnostyce rutynowej ze względu na niedostateczną standaryzację w diagnozowaniu zakażeń występujących na terenie Polski.

Liczymy, że odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w temacie tego jak diagnozuje się boreliozę będą dla Państwa użyteczne.

Powyższe zalecenia oparte są na dokumencie: Diagnostyka i Leczenie Boreliozy z Lyme, zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać badania diagnostyczne w kierunku boreliozy zapraszamy
do najbliższego punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.1 / 5. Liczba ocen: 28

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.