0
BadanieDietetyka

Jak dietą obniżyć TSH?

By 9 października 2020 13 grudnia, 2023 No Comments

Choroby tarczycy są coraz częściej diagnozowane. Szacuje się, że nawet co piąty Polak może mieć zaburzenia pracy tarczycy, a większość z nich nie jest świadoma swojej choroby! Chora tarczyca wpływa na pogorszenie stanu zdrowia i obniża jakość życia. Wielokrotnie objawy zostają bagatelizowane przez wiele lat. Diagnoza niedoczynności tarczycy wiąże się najczęściej z przyjmowaniem leków. Oprócz tradycyjnego leczenia, pracę tarczycy warto wspomóc odpowiednią dietą. Tutaj dowiesz się, jak dietą obniżyć TSH.

Tarczyca, TSH a dieta

Tarczyca to gruczoł produkujący m. in. hormony (T3 i T4) odpowiedzialne za właściwą przemianę materii oraz kontrolujące ciepłotę ciała. Wpływają one także na funkcjonowanie układów: nerwowego, pokarmowego i rozrodczego. Niedoczynność tarczycy spowodowana jest niedoborem T3 i T4. Niski poziom tych hormonów generuje wzmożoną produkcję hormonu przysadki – TSH, który ma za zadanie pobudzić tarczycę do pracy. Hormony tarczycy są biologicznie aktywne w postaci wolnej – fT3 i fT4 i zaleca się oznaczać te formy (zaletą jest, niezależność tych oznaczeń od czynników wpływających na łączenie się z białkami). To właśnie badania hormonów fT3, fT4 i TSH są kluczowe do zdiagnozowania niedoczynności tarczycy. Badania można wykonać tutaj. Na podstawie wyników lekarz najczęściej zaleca przyjmowanie lekarstw. Uzupełnią one niewystarczająca ilość produkowanych przez tarczycę hormonów i tym samym obniżą TSH. Proces leczenia warto wspomóc odpowiednią dietą.

Jak dietą obniżyć TSH

Jak dietą obniżyć TSH? – Elementy diety wpływające na obniżenie poziomu TSH

Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy, prawdopodobnie przybrałeś na wadze, ciągle odczuwasz chłód, skóra stała się szorstka i łuszcząca. Ponadto zaparcia, opuchlizna, senność i spadek odporności to najczęstsze dolegliwości, na które uskarżają się chorzy. W ciągu kliku dni od wdrożenia leków część objawów prawdopodobnie ustąpi. Jednak leczenie powinno dotyczyć nie tylko farmakoterapii, ale także zbilansowanej diety i stylu życia. Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, a co za tym idzie obniżenia poziomu TSH, konieczna w diecie jest obecność niektórych witamin i składników mineralnych. Umożliwiają one reakcje enzymatyczne w produkcji hormonów. Takimi składnikami są m. in.: jod, cynk, żelazo i selen.  Warto też skupić się na odpowiedniej podaży witaminy A i D.

Warto podkreślić, że wraz z upływem czasu, najpewniej konieczne będzie zwiększanie dawek leku. Aby tego uniknąć, warto zadbać o kondycję tarczycy stosując właściwie zbilansowana dietą – mówi dietetyk, Klaudia Parcz

Jak dietą obniżyć TSH?

Przygotowując posiłki, zwróć uwagę na odpowiednią ilość pełnowartościowego białka. Ponieważ białko jest źródłem aminokwasu tyrozyny, a to właśnie tyrozyna jest niezbędna do syntezy T3 i T4. Ogranicz w swojej diecie tłuszcze nasycone (występujące np. w słodyczach, żywności fast-food). Zamiast nich spożywaj tłuszcze nienasycone (głównie omega-3). Ten kwas tłuszczowy (jego dobrym źródłem są tłuste ryby i olej lniany) pobudza do przemiany T4 w aktywny hormon T3, co finalnie prowadzi do obniżenia TSH. Pamiętaj o uzupełnieniu niedoboru jodu. Jego zawartość w pożywieniu uzależniona jest od obróbki kulinarnej (gotowanie powoduje aż 58% strat jodu, a smażenie 20%). Dlatego przygotowując na obiad ryby morskie, które są świetnym źródłem tego mikroelementu – wybierz smażenie bez tłuszczu lub grillowanie. Kolejnym pierwiastkiem koniecznym do skutecznej syntezy hormonów tarczycy, czego efektem będzie obniżenie TSH, jest cynk. Jego dobrym źródłem w diecie jest sezam, kakao, pestki dyni oraz kasze np. gryczana.

Jak dietą obniżyć TSH?Produkty w diecie, które niekorzystnie wpływają na poziom TSH

Aby dietą obniżyć TSH, warto ograniczyć też spożycie produktów, które będą utrudniać proces leczenia. Należy wymienić tutaj: soję oraz rośliny z grupy krzyżowych: kapusta, brukselka, kalafior. Dlaczego? Otóż produkty sojowe mogą zmniejszyć wchłanianie leków stosowanych w niedoczynności tarczycy. Ponadto fityniany zawarte w nasionach soi, utrudniają wchłanianie ważnych składników takich jak żelazo, cynk i wapń. Z kolei związki wolotwórcze, zawarte w roślinach krzyżowych, zaburzają metabolizm jodu. Efektem tego jest obniżenie jego stężenia w organizmie.

Sprawdź skuteczność diety obniżającej TSH

Zapewne zależy Ci na tym, aby leczenie i dieta przyniosły oczekiwane efekty – czyli obniżyły TSH. Po kilku tygodniach od wdrożenia zaleceń, a już koniecznie przed kontrolną wizytą u lekarza, potrzebne będą aktualne wyniki badań. Takie badania wykonasz w najbliższym punkcie pobrań. Badania można wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to. Zestaw badań tarczycowych możesz wykupić bezpośrednio w punkcie lub poprzez e-sklep. Słyszałeś już możliwości pobrania krwi we własnym domu? Jest to fantastyczna opcja, jeśli nie chcesz tracić czasu na dojazd i stanie w kolejkach. Dowiedz się więcej o pobraniu krwi w domu i przekonaj się sam jak szybko i sprawnie może przebiegać pobranie krwi. Natomiast jeśli jesteś dietetykiem i chcesz rozpocząć współpracę z naszym laboratorium, koniecznie sprawdź ofertę współpracy.

Pobranie krwi w domu

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.9 / 5. Liczba ocen: 211

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Tyreotropowy hormon (Tyreotropina) 3-cia generacja - TSH - 25,90 zł

Trijodotyronina wolna - FT3 - 25,90 zł

Tyroksyna wolna - FT4 - 25,90 zł

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb