fbpx
Badanie

Jakie badania wykonać na osteoporozę?

By 9 sierpnia 2021 No Comments

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego. Charakteryzuje się ona stopniowym ubytkiem masy kostnej. W efekcie dochodzi do spadku wytrzymałości mechanicznej kości na obciążenia i urazy. W konsekwencji zwiększa się podatność na złamania. “Cichy złodziej” to potoczna nazwa osteoporozy. To dlatego, że ubytek masy kostnej następuje stopniowo i bez bólu. Sprawdź,  jakie badania wykonać na osteoporozę? Choroba wykryta we wczesnym stadium pozwala na włączenie odpowiedniego leczenia. A dzięki temu możliwe jest uniknięcie jej poważnych konsekwencji.

Jakie badania wykonać na osteoporozę?

Kto jest najbardziej narażony na osteoporozę?

Choroba ta najczęściej występuje u mężczyzn w podeszłym wieku oraz u kobiet po menopauzie. Rozpoznawana jest również u osób poniżej 20 roku życia z niską masą ciała. Ponadto w grupie ryzyka są kobiety z niedoborem estrogenów oraz palacze. Często też występuje przy chorobach tarczycy (nadczynności tarczycy), u osób z obciążeniem rodzinnym, a także u tych z małą aktywnością fizyczną. Jeśli jesteś osobą z grupy ryzyka, warto wykonać badania w kierunku osteoporozy.  

Jakie badania wykonać na osteoporozę?

Aby kompleksowo ocenić ryzyko wystąpienia osteoporozy, należy oznaczyć poniższe parametry. Są ta badania wchodzące w skład pakietu gospodarki wapniowo-fosforanowej (metabolizm kości):

  • witamina D3 – kalcydiol (25-OH)D
  • wapń całkowity
  • parathormon intact (PTH intact)
  • fosfor nieorganiczny
  • fosfataza alkaliczna
  • albuminy
  • elektroforeza białek (proteinogram)

Ten zestaw badań  pozwala na ocenę ryzyka osteoporozy i chorób zwyrodnieniowych oraz metabolicznych kości.  Co ważne, jest również pomocny w monitorowaniu leczenia hamującego resorpcję kości. Dzięki kompleksowym badaniom mamy szansę odróżnić osteoporozę pierwotną od wtórnej (czyli wywołaną np. nadczynnością przytarczyc lub zbyt małą podażą witaminy D). Ważne jest oznaczenie stężenia parathormonu. To dlatego, że bierze on udział w przemianie nieaktywnej formy witaminy D w jej aktywną postać. Ponadto zbyt wysoki poziom przyczynia się do uwalniania wapnia z kości, co w rezultacie prowadzi do osłabienia kości.

Gdzie wykonać badania?

Pakiet gospodarki wapniowo-fosforanowej (metabolizm kości) możesz wykupić w e-sklepie. Następnie udaj się do pobliskiego punktu pobrań. Badania można wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to.

Jakie badania wykonać na osteoporozę?

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3 / 5. Liczba ocen: 2

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.