Odra to ostra choroba wirusowa


5.00 avg. rating (94% score) - 2 votes

Odra to ostra choroba wirusowa

Z opublikowanego przez Główny Inspektorat Sanitarny komunikatu wynika, że na terenie Polski od 1 stycznia do 31 października 2018 roku odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę.

W tym samym czasie na Ukrainie zachorowały ponad 32 tysiące osób, we Włoszech 2 248, a we Francji 2 702 osoby.

Świadomość ryzyka powrotu tej pozornie zapomnianej choroby jest bardzo ważna i niesie za sobą konieczność podejmowania odpowiedzialnych działań. Diagnostyka laboratoryjna to kluczowy element rozpoznania statusu serologicznego, na podstawie którego mogą zostać podjęte odpowiednie decyzje kliniczne.

Odra to ostra choroba wirusowa

Odra to ostra choroba wirusowa spowodowana przez wirusa odry należącego do rodziny paramyksowirusów i należy do najłatwiej przenoszonych chorób. Przenoszenie odbywa się drogą kropelkową lub bezpośredni kontakt z wydzielinami nosa lub gardła osoby zakażonej. Okres wylęgania trwa 9-12 dni, maksymalna wiremia występuje 11-14 dni po zakażeniu i gwałtownie spada po kilku kolejnych dniach.

Przed dostępnością szczepionki odra była głównie chorobą dziecięcą, ale programy szczepień przeciwko odrze znacząco wpłynęły na występowanie choroby i związane z nią powikłania.

Osoby, które nie mają pewności czy przechorowały odrę lub były na nią szczepione powinny wykonać badanie poziomu przeciwciał przeciwko odrze w klasie IgG, w przypadku podejrzenia choroby – poziom przeciwciał przeciwko odrze w klasach IgG i IgM.

Interpretacja wyników:

Przeciwciała IgG

– próbki zawierające przeciwciała IgG przeciwko wirusowi odry w stężeniu poniżej 13.5 AU/ml należy klasyfikować jako ujemne

– stężenie od 13.5 do 16.5 AU/Ml należy klasyfikować jako niejednoznaczne – zaleca się wynik powtórzyć z nowego pobrania po upływie jednego do dwóch tygodni

– stężenie równe lub większe od 16.5 AU/ml należy klasyfikować jako dodatnie. Dodatni wynik oznaczenia przeciwciał IgG przeciwko wirusowi odry wskazuje wcześniejsze narażenie na wirus odry lub wcześniejsze szczepienie zapewniające odporność.

Przeciwciała IgM

– próbki zawierające przeciwciała IgM przeciwko wirusowi odry w stężeniach poniżej 0.9 wartości indeksowej należy klasyfikować jako ujemne

– stężenia od 0.9 do 1.1 wartości indeksowej należy klasyfikować jako niejednoznaczne – zaleca się wynik powtórzyć z nowego pobrania po upływie jednego do dwóch tygodni

– stężenia równe lub większe od 1.1 wartości indeksowej należy klasyfikować jako dodatnie. Dodatni wynik wskazuje na ostre zakażenie, ale wynik ujemny nie zawsze wyklucza ostrego wirusa odry, gdyż na bardzo wczesnym etapie pacjent może nie wytwarzać jeszcze przeciwciał IgM przeciwko wirusowi odry.

TERMIN OCZEKIWANIA NA WYNIK BADANIA: OD 1 DO 2 DNI ROBOCZYCH

 

ZOBACZ TEŻ:  Gdzie wykonać badania krwi w sobotę?

 Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

W zakładce WYKAZ BADAŃ możecie Państwo zapoznać się z całą ofertą badań laboratoryjnych wykonywanych w naszym laboratorium.

Chcesz zapytać o cenę badania? Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.    

Aby wykonać oznaczenie poziomu p/c przeciwko odrze IgG/IgM zapraszamy do najbliższego punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie