BadanieKoronawirus

Test genetyczny RT-PCR w diagnostyce koronawirusa

By 20 kwietnia 2021 27 września, 2022 No Comments

Test genetyczny RT-PCR w diagnostyce koronawirusa

Test genetyczny RT-PCR w diagnostyce koronawirusa – opis badania

Testy RT – real time PCR są najdokładniejszą metodą określania, czy Pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2. Badanie polega na izolacji materiału genetycznego z dostarczonej próbki (wymaz z nosogardzieli), który następnie jest powielany i poddawany analizie laboratoryjnej. Tego typu badania charakteryzują się czułością na poziomie 99%. Testy dają najdokładniejsze wyniki między 7 a 14 dniem od kontaktu z wirusem SARS-CoV-2. Po siedmiu dniach od pojawienia się pierwszych objawów – wraz ze spadkiem cząsteczek koronawirusa w drogach oddechowych – precyzja testów PCR maleje.

Czym różni się test genetyczny RT-PCR od testu antygenowego i testu serologicznego?

Test RT-PCR (inaczej pełny) wykrywa dwie sekwencje genetyczne wirusa w trakcie aktywnej infekcji COVID-19.

Wynik dodatni testu PCR świadczy o obecności materiału genetycznego SARS-CoV-2. Wirusowy RNA może utrzymywać się w drogach oddechowych do 6 tygodni, ale nie jest to jednoznaczne z zakaźnością, która zależy od fazy zakażenia.
Wynik wątpliwy (nierozstrzygnięty) testu PCR nie wyklucza ani nie potwierdza zakażenia, w takim przypadku zaleca się powtórzenie badania po upływie 24 godz.

Testy serologiczne wykrywają przeciwciała anty-SARS w klasie IgA, IgG, IgM lub IgG/IgA, IgG/IgM (sprawdzają czy dana osoba przebyła COVID-19 lub czy ma aktywne zakażenie, ale wymagają potwierdzenia testem molekularnym).

Test antygenowy wykrywa antygeny wirusa, czyli struktury rozpoznawane przez organizm jako obce. Pobudzają one układ odpornościowy do działania (wynik jednoznacznie wykaże czy badana osoba jest w trakcie aktywnej infekcji COVID-19). Jest to test immunochromatograficzny, który wykorzystuje wysoce czułe przeciwciała monoklonalne do wykrywania białka nukleokapsydowego SARS -Co-V-2.

Testy antygenowe dają wyniki dodatnie w okresie, gdy ilość wirusa w drogach oddechowych jest największa, czyli zazwyczaj 1-3 dni przed wystąpieniem objawów do 5-7 dni po wystąpieniu objawów. Testy antygenowe charakteryzują się niższą czułością niż testy PCR, ale wysoką swoistością. Oznacza to, że wyniki dodatnie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem wskazują na aktywną infekcję SARS-CoV-2, ale wynik ujemny nie daje całkowitej pewności wykluczenia aktywnej choroby.

Test genetyczny RT-PCR w diagnostyce koronawirusa

Test molekularny RT-PCR dostępny w Śląskich Laboratoriach Analitycznych

W ofercie naszego laboratorium znajduje się test na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonywany metodą RT-PCR.

Badanie wykonywane jest przy użyciu zarejestrowanych i wprowadzonych do obrotu, certyfikowanych zestawów diagnostycznych. Test posiada certyfikację CE oraz IVD i jest zgodny z wytycznymi WHO.

Jak przygotować się do wykonania testu molekularnego (PCR)?

Badanie polega na pobraniu wymazu z górnych dróg oddechowych.

Aby prawidłowo przygotować się do wykonania badania, co najmniej 2 godziny przed planowanym pobraniem wymazu:

  • niczego nie jeść
  • niczego nie pić
  • nie żuć gumy
  • nie płukać jamy ustnej
  • nie myć zębów
  • nie palić
  • nie przyjmować leków

Wynik testu dostępny będzie do 36 godzin (w dni robocze), natomiast wynik wymazu pobranego w sobotę dostępny będzie w poniedziałek do godz. 12.00. Wynik wydawany jest razem z tłumaczeniem w języku angielskim i niemieckim, które jest już w cenie badania!

W jakim celu wykonywać test genetyczny RT-PCR wykrywający wirusa SARS-CoV-2?

Wskazaniem do wykonania badania jest chęć sprawdzenia, czy aktualnie przechodzi się infekcję spowodowaną koronawirusem.

Test RT-PCR w ŚLA – odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

  • Test molekularny można wykonać bez skierowania od lekarza, jest to badanie płatne.
  • Tego typu badania charakteryzują się czułością na poziomie 99%.
  • Podczas pobrania wymazu z górnych dróg oddechowych nasz personel przestrzega wszystkich zalecanych zasad bezpieczeństwa (wyposażony jest w maseczki, przyłbice, rękawiczki oraz odzież ochronną, dezynfekuje także miejsce pracy).
  • Laboratorium ma obowiązek zgłosić wynik testu pozytywny oraz wynik testu negatywny Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu.
    Osoby z pozytywnym wynikiem powinny poddać się izolacji, a następnie skonsultować się z lekarzem POZ.
  • Wartość testu RT-PCR wykrywającego COVID 19 wynosi 339 zł (cena zawiera już tłumaczenie wyniku w języku angielskim i niemieckim).
  • Wynik testu dostępny będzie wraz z tłumaczeniem w języku: angielskim i niemieckim do 36 godzin (w dni robocze), natomiast wynik wymazu pobranego w sobotę dostępny będzie w poniedziałek do godz. 12.00.

Test genetyczny RT-PCR w diagnostyce koronawirusa – gdzie wykonam badanie?

Test molekularny wykonać można w dedykowanych punktach pobrań lub zamawiając naszą mobilną ekipę pod wskazany adres (więcej szczegółów pod numerem telefonu: 32 416 25 01). Usługa mobilna realizowana jest na terenie do 60 km od Katowic oraz 30 km od centrum Rybnika i Bielska-Białej.

Szybki test antygenowy SARS-CoV-2

Interpretacja wyniku testu molekularnego

  • Test na obecność wirusa SARS-CoV-2 wykonywany metodą RT-PCR 

W badaniu można uzyskać następujące wyniki:
POZYTYWNY – jednoczesne wykrycie sekwencji dwóch genów: E i ORF1ab lub wykrycie swoistego genu ORF1ab w przypadku jednoznacznego obrazu do stwierdzenia wyniku pozytywnego.
NEGATYWNY – to brak wykrycia sekwencji badanych genów lub wykrycie tylko sekwencji genu E charakterystycznego dla rodzaju betakoronawirusów.
NIEROZSTRZYGAJĄCY – uzyskanie niejednoznacznego obrazu w przypadku analizy dla genu ORF1ab, przy jednoczesnym braku wykrycia sekwencji genu E. Taki wynik wymaga potwierdzenia w ponownie pobranym materiale. Sugeruje się, aby kolejny wymaz był wykonany po 48h od przeprowadzenia pierwszego badania.
NIEDIAGNOSTYCZNY – to każdy wynik odbiegający od powyższych, wymagający potwierdzenia w ponownie pobranym materiale. Wskazuje na złą jakoś wymazu /złe warunki przechowywania/ transportu, powodujące degradację materiału genetycznego i jednocześnie niemożność przeprowadzenia reakcji RT-PCR.
Każdy z powyższych wyników jest wynikiem badania konkretnej próbki. Należy pamiętać, że wynik jest uzależniony od poziomu stężenia wirusa w drogach oddechowych, jakości przeprowadzonego wymazu oraz przygotowania pacjenta do badania. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów klinicznych i uzyskania wyniku negatywnego należy skonsultować się z lekarzem POZ.

Osoby z pozytywnym wynikiem powinny poddać się izolacji, a następnie skonsultować się z lekarzem POZ.

Zapraszamy także do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Test genetyczny RT-PCR wykonać można można w dedykowanych punktach pobrań
lub zamawiając naszą mobilną ekipę pod wskazany adres (więcej szczegółów pod numerem telefonu: 32 416 25 01).
Usługa mobilna realizowana jest na terenie do 60 km od Katowic oraz 30 km od centrum Rybnika i Bielska-Białej.

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba ocen: 35

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.