Badanie

Testy prenatalne NIFTY – który wariant wybrać?

By 8 października 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Test NIFTY jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem przesiewowym. Co najważniejsze jest wysoce niezawodny, o czułości i specyficzności powyżej 99%. Służy do wykrycia m. in. trisomii 21, 18 oraz 13. Chcąc wykonać badanie, trzeba zdecydować się na jedną z czterech opcji. Testy prenatalne NIFTY – który wariant wybrać?

Testy prenatalne NIFTY – który wariant wybrać?

Test prenatalny NIFTY – jakie wady diagnozuje?

TRISOMIE

Trisomia jest rodzajem zaburzeń, w którym występują trzy chromosomy zamiast dwóch. Najczęściej występujące trisomie to: Trisomia 21 (Zespół Downa), trisomia 18 (Zespół Edwardsa) i trisomia 13 (Zespół Patau).

TRISOMIE CHROMOSOMÓW PŁCI

Zaburzenia chromosomów płciowych to nieprawidłowa liczba chromosomu X lub Y (z dodaniem lub utratą całego chromosomu X lub Y).

DELECJE I DUPLIKACJE

Zespoły delecji i duplikacji to grupa klinicznie rozpoznawalnych zaburzeń, które charakteryzują się niewielkim ubytkiem lub powieleniem segmentu chromosomalnego. Wielkość i pozycja delecji/duplikacji określają, jakie objawy kliniczne się zamanifestują i jak bardzo poważne będą.

Testy prenatalne NIFTY – który wariant wybrać?

W ofercie badań mamy do wyboru cztery opcje testu NIFTY: Basic, Standard, Plus i Twins:

  • NIFTY BASIC i TWINS obejmuje te same oznaczenie, z tym że badanie Twins należy wybrać w przypadku ciąży bliźniaczej. Badania te obejmują oznaczenie najczęstszych trisomii (chromosomów 21, 18, 13) oraz oznaczenie płci. W przypadku ciąży bliźniaczej uzyskujemy informację o obecności lub braku chromosomu Y.
  • NIFTY STANDARD oprócz najczęstszych trisomii, określa aneuploidie chromosomów płciowych: zespół Turnera (X), Zespół Klinefeltera (XXY), zespół potrójnego X (Trisomia XXX), Zespół Jacobsa (XYY)
  • NIFTY PLUS to najbardziej rozbudowana opcja. Oprócz wyżej wymienionych zaburzeń, dodatkowo określa obecność innych trisomii (chromosomów 9, 16, 22). Ponadto wykrywa syndromy delecji i duplikacji. Są to zaburzenia mogące obejmować:  opóźnienia rozwojowe, niepełnosprawność intelektualną, problemy ze wzrostem, zaburzenia behawioralne, problemy w karmieniu, niskie napięcie mięśniowe, drgawki, cechy dysmorficzne i inne wady rozwojowe.
  • Testy prenatalne NIFTY – który wariant wybrać?

Jak przygotować się do badania NIFTY?

Jeżeli przyjmujesz leki, które rozrzedzają krew (np. heparyna lub jej pochodne), koniecznie zachowaj 24-godzinną przerwę między pobraniem krwi, a przyjęciem leku. Wykonanie badania jest możliwe wyłącznie od poniedziałku do środy. Czas oczekiwania na wynik to 14 dni roboczych. Test możesz wykupić w e-sklepie. Następnie udaj się do pobliskiego punktu pobrań. Badania można wykonać też w Łodzi, gdzie funkcjonujemy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to.

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 3

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.