Badanie

KASZEL – przyczyny i diagnostyka laboratoryjna

By 21 października 2020 24 listopada, 2021 No Comments

Kaszel jest ruchem obronnym organizmu, który ma chronić nasze drogi oddechowe przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi lub wewnątrzpochodnymi.

Infekcja drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową

Kaszel może mieć różne przyczyny, począwszy od przeziębienia, infekcji drobnoustrojami, na nowotworach kończąc. Ważne, aby szybko wykryć źródło kaszlu i podjąć właściwe leczenie. W przypadku atypowych chorób układu oddechowego, rutynowe podawanie antybiotyku jest nieskuteczne, dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie źródła choroby.

Najczęstszą przyczyną suchego, ostrego kaszlu jest infekcja drobnoustrojami, takimi jak: Bordetella pertussis, Chlamydophila pneumoniae, Mycoplasma pneumoiae. Są to bakterie przenoszone drogą kropelkową. Do zarażenia może dojść poprzez kontakt z osobą zakażoną, u której objawy mogą jeszcze być niejednoznaczne ze względu na wczesny etap zakażenia.

Należy pamiętać, że kaszel może być również objawem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Podstawowym narzędziem do różnicowej diagnostyki kaszlu jest badanie obecności przeciwciał wytwarzanych przez układ immunologiczny. Ta  serologiczna diagnostyka pozwala na określenie zarówno przyczyny, jak i stadium infekcji układu oddechowego.

KASZEL - przyczyny i diagnostyka laboratoryjna

Diagnostyka laboratoryjna – jakie badania wykonać?

BORDETELLA PERTUSSIS

Krztusiec (koklusz) – bakteryjna choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową, często o ostrym przebiegu. Atakuje komórki nabłonkowe dróg oddechowych. Wyjątkowo groźna, zwłaszcza dla dzieci, jest toksyna krztuścowa, która drażni oskrzela i wywołuje długotrwałe napady kaszlu trwające nawet kilka miesięcy.
W naszym laboratorium oznaczamy Bordetella pertussis w klasie IgA (wysokie stężenie tych przeciwciał w początkowej, ostrej fazie) i w klasie IgG (pojawiają się w trakcie infekcji po pewnym czasie, ale ich poziom systematycznie narasta; również monitorowanie wzrostu stężenia tych przeciwciał w odstępach 2-3 tygodni wskazuje na aktywnie rozwijającą się infekcję). Określając poziom Bordetella pertussis IgG możemy również sprawdzić skuteczność szczepienia, które jest obowiązkowe u małych dzieci.

MYCOPLASMA PNEUMONIAE

Bakteria wywołująca najczęściej zapalenie górnych dróg oddechowych, tchawicy, oskrzeli. Jest najczęstszą przyczyną atypowego zapalenia płuc. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. W grupie ryzyka są głównie dzieci do 10-tego roku życia, które zapadają na mykoplazmatyczne zapalenie płuc 10-krotnie częściej niż pozostała grupa społeczeństwa.
Oznaczamy Mycoplasmę pneumoniae w klasie IgM (marker świeżego zakażenia, ich poziom narasta na początku infekcji) i w klasie IgG (przeciwciała pojawiają się, gdy zaczyna spadać poziom IgM). Przeciwciała w klasie IgG mogą być wykrywane przez długi czas po przechorowaniu.

CHLAMYDIA PNEUMONIAE

Chlamydia pneumoniae powoduje zakażenie dróg oddechowych: zapalenie płuc (10% atypowego zapalenia płuc spowodowana jest tą bakterią), oskrzeli, gardła, zatok przynosowych. Często współwystępuje z inną infekcją wirusową lub bakteryjną. Ryzyko zakażenia chlamydią pneumoniae wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Może powodować uszkodzenie nabłonka rzęskowego w oskrzelach, rozwój dychawicy oskrzelowej, zapalenie zatok.
Oznaczamy Chlamydia pneumoniae w klasie IgA i IgM – ich obecność świadczy o aktywnym zakażeniu oraz przeciwciała w klasie IgG – świadczą o przebytym zakażeniu, ale ich obecność nie świadczy o odporności na ponowne zarażenie.

KASZEL – przyczyny i diagnostyka laboratoryjna – gdzie wykonam badania?

Powyższe badania wykonasz w dowolnym punkcie pobrań ŚLA oraz na terenie Łodzi, gdzie działamy pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to. Istnieje również możliwość pobrania krwi w Twoim domu. Skorzystaj z naszych usług!

KASZEL - przyczyny i diagnostyka laboratoryjna

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba ocen: 43

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb