Spis treści
Testy serologiczne w diagnostyce COVID-19
Jednym z rodzajów oznaczeń dedykowanych diagnostyce COVID-19 są testy serologiczne. Odgrywają one kluczową rolę w późniejszej fazie infekcji wirusem SARS CoV-2, gdyż wydłużają czas umożliwiający przeprowadzenie wiarygodnej diagnostyki. Testami tymi oceniamy odpowiedź immunologiczną osób, które zetknęły się z wirusem, a wraz z rozwojem odpowiedzi immunologicznej spada czułość reakcji PCR. W praktyce oznacza to, że w krwi pacjenta wyszukujemy przeciwciała, które pojawiły się w reakcji na infekcję.
Największe zastosowanie diagnostyki serologicznej przejawia się w badaniach epidemiologicznych:
- w określeniu liczby osób o łagodnym lub bezobjawowym przebiegu zakażenia, którzy mogą pozostać niezidentyfikowani przez rutynowy nadzór,
- zrozumienie występowania infekcji wśród różnych populacji,
- określenia odsetka populacji, która może być chroniona przed infekcją w przyszłości,
- badanie ozdrowieńców,
- diagnostyka pacjentów z klinicznym podejrzeniem COVID-19 i ujemnym wynikiem testów molekularnych po upływie co najmniej 2 tygodni od wystąpienia objawów,
- w przypadku badań w odstępach czasu, stwierdzenie serokonwersji jest dowodem zakażenia.
Statystyka wyników przeprowadzonych testów serologicznych p/c SARS-CoV-2
W Śląskich Laboratoriach Analitycznych diagnostykę serologiczną SARS CoV-2 prowadzimy od kilku miesięcy i monitorujemy statystykę wyników, która przedstawia się następująco:
- p/c SARS-CoV-2 IgM stwierdzone u 2,7 % przebadanych
- p/c SARS-CoV-2 IgA stwierdzone u 9,8 % przebadanych
- p/c SARS-CoV-2 IgG stwierdzone u 6,8 % przebadanych
Jak długo w organizmie utrzymują się p/c SARS CoV-2 w klasie IgG?
Obecnie obserwujemy wzrost obecności przeciwciał w klasie IgG i IgM, co jest oczywiście spójne z faktem rosnącej liczby zakażeń SARS CoV-2.
Kluczowym jest odpowiedź na pytanie, jak długo utrzymują się przeciwciała SARS CoV-2 w klasie IgG i czy dają one odporność na ponowne zakażenie? Niestety, dokładnej odpowiedzi na powyższe pytanie jeszcze nie znamy. W przypadku infekcji SARS CoV-1 dowiedziono, że wśród 174 pacjentów swoiste przeciwciała utrzymywały się w ciągu 2 lat po infekcji. Spadek poziomu tych przeciwciał następował w 3 roku po infekcji.
Najnowsze badania dotyczące SARS CoV-2 przeprowadzono na terenie Islandii. Na grupie ponad 30.000 osób, u której poziom swoistych przeciwciał w klasie IgG nie spadł w ciągu 4 miesięcy od rozpoznania infekcji badaniem PCR. W grupie tej, u ok. 40% osób, zakażenie nie było potwierdzone badaniem molekularnym (brak było wskazań do wykonania tego testu).
Na chwilę obecną, nie wiadomo, czy specyficzne przeciwciała anty SARS CoV-2 IgG będą pełniły funkcje ochronne przez wiele lat. W przypadku wystąpienia mutacji w wirusie SARS CoV-2, powstałe podczas pierwotnej infekcji przeciwciała mogą być niewystarczające w walce z nowym szczepem SARS. Jest jednak szansa, że spowodują łagodniejszy przebieg choroby.
Testy serologiczne w diagnostyce COVID-19 – gdzie wykonam badania?
Wszystkie trzy testy (IgM, IgA, IgG) można wykonać w każdym punkcie pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych. Możliwy jest także pobór materiału w domu Klienta oraz kupno badań w e-sklepie. Istnieje również możliwość wykonania testów w Łodzi, gdzie nasze laboratorium działa pod nazwą Laboratorium Medyczne badaj.to