Akcja zdrowia w firmie Marco sp. z o.o.

Akcji zdrowia polegająca na wykonywaniu badań krwi to jeden z rodzajów benefitów medycznych. Benefity, czyli dodatkowe świadczenia dla pracowników, stają się coraz bardziej popularnym elementem systemu motywacyjnego, wybieranym przez pracodawców. Mają one zwiększyć zaangażowanie i lojalność pracownika wobec firmy oraz przyczynić się do poprawy efektywności pracy. Zanim pracodawca wybierze odpowiedni benefit, musi zastanowić się, czy na pewno jest on odpowiedni dla jego pracowników. Czym kieruje się firma podczas wyboru benefitów? Z których benefitów najbardziej zadowoleni są pracownicy? Skąd pomysł na benefit w postaci badań krwi? Na te i inne pytania odpowiedziała nam Pani Marta Legut – Piechocińska z działu Public Relations z firmy Marco sp. z o.o. z Gliwic. Istniejąca od 2000 roku firma wytwarza wysokojakościowe produkty, które spełniają wyśrubowane normy największych światowych koncernów. Są to m.in.: tabliczki znamionowe, taśmy izolacyjne, specjalistyczne podkładki i uszczelki, etykiety identyfikacyjne, folie dekoracyjne i ochronne.

Czy na początek opowie nam Pani jakie są cele strategii benefitowej firmy Marco?

Jesteśmy firmą, dla której człowiek jest zawsze na pierwszym miejscu. Nasza filozofia opiera się na trosce o pracowników, ich motywacji, zdrowiu i potrzebach. Stawiamy na środowisko pracy, w którym każdy pracownik czuje się swobodnie i ma możliwości samorealizacji. Przy tworzeniu naszej strategii benefitowej, skupiamy się na bliskim kontakcie z naszymi pracownikami. Słuchamy ich oczekiwań i dajemy im swobodę podejmowania decyzji. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko realizować nowe pomysły i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb.

Co jest dla Państwa najważniejsze podczas wyboru benefitu?

Oczywiście koszty zawsze są ważne, jednak wydaje mi się, że bardziej zależy nam, aby firmy, z którymi współpracujemy, miały zbliżone podejście do pewnych kwestii. Chcemy, aby nasi partnerzy byli w stanie nas zrozumieć i dostosować się do naszych potrzeb. Ważne jest, aby podzielali nasze wartości i zapewniali nam komfort i profesjonalizm w świadczeniu swoich usług, tak aby obie strony były zadowolone.

Czy mierzycie zadowolenie pracowników z otrzymywanych benefitów?

Posiadamy ankiety dotyczące środowiska pracy, które zawierają różnorodne pytania. Jednak w naszej firmie pracownicy nie mają obaw wypowiedzieć się na różne tematy i wyrazić swoje opinie. U nas panuje swoboda wyrażania myśli. W naszym środowisku ludzie są przyzwyczajeni do tego, że każdy ma prawo zgłosić swój pomysł i zawsze jest wysłuchany. Jeśli pomysł jest interesujący, to istnieje duża szansa, że zostanie realizowany.

Zrealizowaliśmy w Państwa firmie akcje zdrowia. Skąd pomysł na benefit w postaci badań krwi?

W naszej firmie skupiamy się na trosce o zdrowie naszych pracowników. Duży nacisk kładziemy na aktywność fizyczną, dlatego posiadamy własny obiekt sportowy – Marco Football Center, dostępny również dla naszych pracowników. Organizujemy także imprezy sportowe, aby promować aktywny tryb życia. Oferujemy także stałe dofinansowanie zdrowotne, jednak zdajemy sobie sprawę, że nasi pracownicy często korzystają z niego dopiero wtedy, gdy już zaczyna się coś dziać. Postanowiliśmy zorganizować akcję „Dbamy o siebie w Marco”, w ramach której każdy pracownik będzie miał możliwość skontrolowania swojego zdrowia, bez względu na to, czy aktualnie odczuwa jakieś dolegliwości. W ten sposób postawimy na profilaktykę i zapewnimy okazję do dbania o swoje zdrowie.

 Jakie rezultaty zostały osiągnięte poprzez organizacje akcji badań krwi?

Naszym głównym celem było zadbanie o zdrowie naszych pracowników i wskazanie im dalszych kroków, aby mogli samodzielnie lepiej zatroszczyć się o siebie. Jestem przekonana, że udało nam się osiągnąć ten cel. Oprócz przeprowadzenia badań krwi w ramach akcji w naszej firmie, skorzystaliśmy również z usług psychodietetyczki, która udzieliła pracownikom konsultacji dotyczących ich wyników oraz przeprowadziła analizę składu ciała. Okazało się, że wśród naszych pracowników znalazły się osoby, które są już o krok od cukrzycy, mają wysoki poziom cholesterolu lub niedobór witaminy D3. Wystąpiły również przypadki, które wymagały rozpoczęcia leczenia endokrynologicznego. Po konsultacjach część pracowników rozpoczęła odpowiednie leczenie, a inni rozpoczęli suplementację niedoborów. Postanowiliśmy wesprzeć ich w tym procesie i wprowadziliśmy dostępność suplementów witaminowych w naszej firmie. Wybraliśmy te, które były najczęściej wskazywane jako potrzebne na podstawie zaleceń psychodietetyczki. Ponadto, zdecydowaliśmy się wyeliminować cukier z naszej codzienności, a oferowane przez naszą stołówkę posiłki przeszły modyfikacje. Jestem przekonana, że dokonaliśmy znacznych zmian w naszej firmie, które przynoszą korzyści zdrowotne.

Czy planujecie Państwo powtórzyć akcje wykonania badań krwi w firmie?

Oczywiście! Od ostatniej akcji minęło już trochę czasu. Tak jak wspominałam, rozpoczęliśmy suplementację niedoborów oraz część pracowników podjęła leczenie. Chcemy sprawdzić jak będą się teraz kształtować nasze wyniki. Dodatkowo planujemy jeszcze zachęcić do badań rodziny naszych pracowników. Jeżeli dzięki temu pomożemy zadbać o zdrowie kolejnym osobom, to czemu nie? 🙂

Jeszcze jedno ważne dla nas pytanie… dlaczego zdecydowali się Państwo na nasze Laboratorium?

Cieszę się, że to ja miałam możliwość zaproponować Laboratorium, które wykona dla nas akcje zdrowia w firmie. Sama pochodzę ze Śląska i gdy byłam w ciąży, musiałam wybrać miejsce, w którym będę kontrolować swoje zdrowie. Przyznam się, że przed ciążą nie badałam krwi zbyt często. Jednak podczas ciąży stało się to koniecznością. Trafiłam do Punktu Pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych i czułam się tam naprawdę bardzo komfortowo. Okres ciąży jest niesamowity, ale też bardzo stresujący. W tym miejscu czułam się bardzo zaopiekowana, dlatego postanowiłam, że nie ma innej opcji niż skorzystanie z Państwa usług. Nie wiedziałam jeszcze, czy oferują Państwo możliwość przyjazdu bezpośrednio do firmy w celu przeprowadzenia badań, ale okazało się, że nie ma z tym żadnego problemu. Przyjechały tutaj fantastyczne Panie. Wszyscy z Państwa laboratorium są po prostu bardzo pozytywnie nastawieni. W naszej firmie również mamy takich ludzi, więc spotkanie osób o pozytywnym podejściu było naprawdę fajne. Mamy nawet kolegę, którego badania krwi bardzo stresują i reaguje omdleniem. Panie z Państwa laboratorium bardzo profesjonalnie się nim zaopiekowały. Było to na tyle dobre doświadczenie, że nasz kolega jest chętny do powtórzenia tej akcji profilaktycznej.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o akcji zdrowia w Twojej firmie?

Odwiedź naszą stronę!

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 7

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.