Badanie

AMH – marker płodności kobiety

By 9 listopada 2022 2 kwietnia, 2024 No Comments

Badanie AMH pozwala określić w przybliżeniu płodność kobiety (tzw. rezerwę jajnikową). Jest to jedno z pierwszych badań na które lekarz ginekolog skieruje pacjentkę podczas diagnostyki niepłodności. Całościowy potencjał reprodukcyjny oznacza się wykonując liczne badania, w tym także AMH (oraz FSH, LH, estradiol, a także badania obrazowe, np. USG).

Badania poziomu AMH jest również wykorzystywane w diagnostyce zespołu policystycznych jajników inaczej PCOS.

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych, w chwili narodzin dziewczynki może ich być ok. 2 milionów. Ich liczba sukcesywnie spada i 25 latka ma ich około 65-70 tys. Komórki jajowe znajdują się w jajnikach każda z nich w osobnym pęcherzyku. Podczas owulacji taki pęcherzyk, w którym znajduje się komórka jajowa, pęka i uwalnia ją do jajowodu. Nie wszystkie komórki jajowe dojrzeją. Z 12 dużych pęcherzyków jajnikowych zwykle uwolni ok. 10 komórek jajowych z czego 8 będzie dojrzałych – to daje liczbę ok.  500 dojrzałych jajeczek przez cały okres płodności kobiety.

Co to jest AMH?

AMH (hormon antymüllerowski) jest produkowany właśnie przez komórki pęcherzyków jajowych. Im więcej pęcherzyków/komórek jajowych ma kobieta w zapasie, tym wyższe stężenie AMH we krwi. U zdrowej, płodnej 30 latki wynik stężenie AMH we krwi powinno być wyższe niż u 45 latki. Wyjątkiem są pacjentki chorujące na PCOS, inaczej zespół policystycznych jajników.

Badanie AMH

Badanie poziomu AMH we krwi pozwala oszacować na jakim etapie jest płodność kobiety. Przyjmuje się, że poziom AMH sukcesywnie spada od 25 roku życia aż do menopauzy. Badanie „powie” pacjentce czy starania o dziecko może odłożyć w czasie czy może powinna się pospieszyć lub zdecydować się na zamrożenie komórek jajowych.

Na badanie AMH powinny się zdecydować wszystkie pacjentki, które bezowocnie starają się o ciążę przez 7 cykli menstruacyjnych. Jest to jedno z pierwszych badań, na które lekarz ginekolog skieruje parę, u której zachodzi podejrzenie niepłodności.

Informacja o poziomie AMH pozwoli także lekarzowi na zaplanowanie odpowiedniego leczenia niepłodności. U pacjentek o niskim AMH procedurę in vitro rekomenduje się zwykle nieco wcześniej.

Wynik AMH jest również potrzebny do przewidzenia efektów indukcji owulacji i innych farmakologicznych sposobów leczenia niepłodności.

 

Jak się przygotować do badania AMH?

Do badania AMH potrzebna jest próbka krwi żylnej/surowica krwi. Jako że poziom AMH nie zmienia się w czasie cyklu miesiączkowego, badanie można wykonać w dowolnym dniu cyklu o dowolnej porze. Do badania nie trzeba być na czczo, ani nie należy odstawiać leków zawierających hormony. Badanie można także wykonać z zamrożonej surowicy krwi. Wynik badania będzie dostępny on-line na stronie wyniki.sla.pl

 

AMH wyniki badania

Przyjmuje się, że dla płodnych kobiet wynik w granicach 1,0 -3,0 ng/ml jest wynikiem w normie.

Wynik AMH poniżej 1,0 ng/ml jest typowy dla kobiet, które przeszły menopauzę. Przy wyniku AMH poniżej 1,0 ng/ml pacjentce przed menopauzą rekomenduje się zasięgnięcia porady u specjalisty leczenia niepłodności, ponieważ może on świadczyć o przedwczesnym wygasaniu funkcji jajników.

Wynik w zakresie: 2,41 – 17,1 ng/ml sugeruje, że pacjentka może chorować na PCOS. Dlatego przy podejrzeniu tego zespołu należy wykonać również szereg innych bardziej swoistych badań. Podwyższony poziom AMH wykorzystuje się również jako marker nowotworów takich jak ziarniszczak.

Wynik AMH służy również do przewidzenia potencjalnej płodności po chemioterapii nowotworowej. Im wyższy wynik AMH przed wdrożeniem chemioterapii, tym lepsze rokowania co do zachowania płodności po leczeniu.

Szczegółowe normy dla AMH

Kobiety:

  • 20-24 lat 1,52- 9,95 ng/ml
  • 25-29 lat 1,20-9,05 ng/ml
  • 30-34 lat 0,711-7,59 ng/ml
  • 35-39 lat 0,405-6,96 ng/ml
  • 40-44 lat 0,059-4,44 ng/ml
  • 45-50 lat 0,01-1,79 ng/ml

Mężczyźni:  1,43-11,6 ng/ml

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.9 / 5. Liczba ocen: 17

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.