Badanie

Badania genów BRCA

By 7 marca 2018 19 lipca, 2019 No Comments

Badania genów BRCA

Badania genów BRCA, czyli badania onkogenetyczne, które możesz wykonać w naszym laboratorium.

Każdego roku w Polsce około 20 000 kobiet dowiaduje się o diagnozie raka piersi lub raka jajnika. Wśród wielu czynników ryzyka istotną rolę odgrywają predyspozycje dziedziczne, a zwłaszcza mutacje w genach BRCA1 i BRCA2. Nosicielki patogennych mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2 mają wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi (około 50-80%) i/lub raka jajnika (około 20-40%).

Stwierdzenie obecności mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2 ma ogromne znaczenie zarówno dla osób, które już zachorowały na nowotwór, jak również dla osób zdrowych.

U kobiet z rozpoznaną chorobą nowotworową wykrycie mutacji w genach BRCA1 lub BRCA2 ma istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia.

Natomiast u kobiet zdrowych wykrycie mutacji pozwala na zastosowanie odpowiedniej profilaktyki onkologicznej, dzięki czemu zwiększa się szansę na:

  • skuteczne obniżenie ryzyka wystąpienia raka piersi i/lub raka jajnika
  • wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych we wczesnym stadium rozwoju.

Badania genów BRCA – dostępne testy genetyczne

Dostępne są testy genetyczne pozwalające na wykrycie mutacji w genach BRCA. Dotychczas poznano setki mutacji w obu genach, jednak w populacji polskiej trzy z nich obecne w genie BRCA1 występują znacznie częściej niż inne. Dla wykrywania tych trzech mutacji (5382insC, 4153delA, C61G) opracowano szybki i łatwo dostępny test BRCA1. Test ten obecnie jest pierwszym i podstawowym badaniem wykonywanym w celu wykrycia dziedzicznej predyspozycji do raka piersi i/lub raka jajnika w naszym kraju. Jeśli wynik testu podstawowego jest prawidłowy, ewentualne wskazania do dalszej poszerzonej analizy obu genów zależą od danych rodowodowo-klinicznych i określa się je indywidualnie.

Badania genów BRCA

Testy genetyczne BRCA – u Kogo?

Badania genów BRCA szczególnie rekomenduje się u:

  • kobiet z rakiem piersi, rakiem jajnika, rakiem jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej
  • mężczyzn z rakiem piersi
  • osób zdrowych, u których w rodzinie występował rak piersi, jajnika, jajowodu lub otrzewnej
  • krewnych osób, które miały wykrytą mutację w genie BRCA1 lub BRCA2

Badanie trzech najczęstszych mutacji w genie BRCA1 (test podstawowy) powinny rozważyć również kobiety, które planują doustną antykoncepcję, hormonalną terapię zastępczą lub wszczepienie implantów piersi.

W polskiej populacji przekazanie informacji o teście podstawowym BRCA1 każdej kobiecie znajduje swoje umotywowanie. Również w przypadku nieobciążonego wywiadu rodzinnego. Ten niedrogi i wykonywany raz w życiu test może w istotny sposób wpłynąć nie tylko na losy kobiety, ale także całej rodziny. W ponad 40% przypadków nosicielstwa mutacji w genie BRCA1, wywiad rodzinny nie był obciążony i jedynie profilaktyczne testy genetyczne mogłyby wykryć nosicielstwo mutacji jeszcze zanim doszło do zachorowania.

WAŻNE
Wynik testu genetycznego powinien każdorazowo zostać skonsultowany z lekarzem specjalistą genetyki klinicznej. Jeśli wykryto mutację lub jeśli wynik testu podstawowego jest prawidłowy, ale wywiad rodzinny jest obciążony – należy skonsultować się z lekarzem. Prawidłowy wynik testu podstawowego BRCA1 nie zwalnia z prowadzenia badań w zakresie profilaktyki onkologicznej adekwatnej do wieku i danych rodowodowo-klinicznych.

 Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać badanie onkogenetyczne zapraszamy do najbliższego
punktu pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.3 / 5. Liczba ocen: 7

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.