Badanie

Badanie hormonu AMH

By 29 października 2013 27 sierpnia, 2020 No Comments

Badanie hormonu AMH

Badanie hormonu AMH – badanie które pozwala nie przeoczyć szansy na zostanie mamą

Czasy, w których żyjemy przynoszą wiele zmian w postrzeganiu wartości, które z punktu dzisiejszego człowieka są najważniejsze. W Polsce tradycyjnie na czele listy najważniejszych rzeczy w życiu znajduje się rodzina, na dalszych miejscach zdrowie i dobra praca. Mimo takiego pozycjonowania wartości rodziny, wiele młodych par i małżeństw odwleka decyzję o posiadaniu potomstwa. Składa się na to kilka czynników. Do najważniejszych należą: priorytetowe dbanie o pracę i karierę, brak własnego mieszkania, ograniczony status materialny czy też zwykła niechęć do podjęcia poważnych obowiązków życiowych.

Tym samym tempo i warunki dzisiejszego życia wymuszają na kobietach dokonywanie wyboru pomiędzy karierą zawodową, a macierzyństwem. Często to właśnie rola matki jest odsuwana na „potem”. Młode kobiety podkreślają, że na dziecko „jeszcze przyjdzie czas”, a obecnie najważniejsze są uzyskanie wysokiej pozycji zawodowe czy liczącego się statusu materialnego. Czy tak jest naprawdę i czy da się kwestię naszej witalności i płodności „zaplanować” w czasie? A może istnieje jakieś badanie, które pozwala odpowiednio wcześnie pomóc w określeniu „potencjalnej płodności” tak, aby nie przeoczyć szansy na zostanie mamą? Postępy medycyny odbywają się obecnie w zawrotnym tempie. Również w kwestii określania płodności u kobiet poczyniono w ostatnim czasie znaczne postępy. Przykładem takich nowinek jest badanie poziomu AMH (ang. Anti-Müllerian Hormone). W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania diagnostyką niepłodności, skierowaną zarówno do kobiet jak i mężczyzn – mówi dr n. med. Jacek Jóźwiak.

Badanie hormonu AMH – określenie poziomu rezerwy jajnikowej

AMH jest hormonem produkowanym zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U kobiet AMH produkowany jest w pęcherzykach w jajniku, przez komórki otaczające komórki jajowe gotowe do wzrostu. Każda kobieta ma indywidualną i ograniczoną ilość komórek jajowych. Powstają one w trakcie życia płodowego, uaktywniają się w okresie dojrzewania i później są już tylko bezpowrotnie tracone.

Badanie hormonu AMH

Komórki jajowe, powstałe w życiu płodowym, to tak zwana rezerwa jajnikowa na całe życie. U typowej kobiety średnia wielkość rezerwy jajnikowej, to około 400 tys. pęcherzyków. Liczba ta zmniejsza się jednak z wiekiem. Co gorsza, najnowsze badania wskazują, że obecnie dzieje się to znacznie szybciej. Potencjał rozrodczy kobiety z każdym cyklem maleje. Ten proces przyspieszają dodatkowo stres, zła dieta, choroby, alkohol, narkotyki, itd. Istotny wpływ mają też choroby z autoagresji, czyli te, w których system immunologiczny atakuje komórki własne organizmu, np. niedoczynność tarczycy. Prawie każdej trzydziestolatce pozostaje do dyspozycji zaledwie 12% maksymalnej rezerwy jajnikowej. A u kobiet po czterdziestce ta liczba spada do 3%.

Badanie poziomu hormonu AMH pozwala określić poziom rezerwy jajnikowej, a zatem pośrednio ocenić ile komórek jajnikowych kobieta jeszcze posiada. Dzięki badaniu można oszacować czas jaki pozostał kobiecie na zostanie matką. Znając poziom rezerwy jajnikowej, jesteśmy w stanie pomóc zachować szanse na macierzyństwo, gdy ta rezerwa jest już niska, a z różnych przyczyn kobieta nie ma planów macierzyńskich, np. zamrażając jej komórki jajowe. Oczywiście nie jest to metoda pewna, ale daje szanse, podobnie jak u pacjentek poddawanych terapii onkologicznej.
Określenie poziomu AMH, to nie tylko badanie mówiące o ilości komórek jajowych, ale też określające w pewnym sensie ich jakość. Staje się więc niezbędnym testem w diagnostyce i leczeniu par z niepłodnością, chcących poddać się leczeniu metodami wspomaganego rozrodu. Dzięki znajomości poziomu AMH lekarz jest w stanie przewidzieć szanse na urodzenie dziecka i zacząć indywidualne działanie medyczne dla par mających problem z niepłodnością.Badanie poziomu hormonu AMH

Badanie hormonu AMH – jak przygotować się do badania

Oznaczenia poziomu AMH można dokonać po rutynowym pobraniu krwi. Kobieta nie musi się więc specjalnie do takiego badania przygotowywać. Nie jest to też procedura diagnostyczna, która byłaby nieprzyjemna czy wymagała specjalnych przygotowań i ewentualnego zabiegu. Badanie AMH wykonywane jest niezależnie od dnia cyklu, gdyż poziom hormonu jest taki sam w trakcie całego cyklu miesiączkowego. Na poziom AMH nie ma wpływu terapia hormonalna, ani antykoncepcyjna. Wynik otrzymuje się po ocenie stężenia hormonu w surowicy krwi. Niskie stężenie AMH skłania do wcześniejszego zastosowania zapłodnienia pozaustrojowego, jako najskuteczniejszej metody leczenia niepłodności.

Kolejnym badaniem istotnym w ocenie rezerwy jajnikowej jest oznaczenie poziomu Inhibiny, która wytwarzana jest przez komórki ziarniste wczesnych pęcherzyków antralnych. Zostaje wydzielana przede wszystkim w czasie fazy folikularnej cyklu miesiączkowego. Jej stężenie odzwierciedla liczbę oraz jakość pęcherzyków jajnikowych. Istnieje dodatnia korelacja pomiędzy stężeniami Inhibiny B i liczbą pęcherzyków antralnych ocenianych w badaniu ultrasonograficznym w początkowych dniach cyklu miesiączkowego.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Aby wykonać badania poziomu hormonu AMH
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.9 / 5. Liczba ocen: 35

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.