Badanie

Badanie kobaltu, niklu, chromu

By 3 sierpnia 2016 9 maja, 2022 No Comments

Badanie kobaltu, niklu, chromu

Badanie kobaltu, niklu, chromu – badania toksykologiczne

Kobalt (Co) – charakterystyka i działanie

Kobalt to mikroelement, który obecny jest w centrach aktywnych niektórych enzymów. Uczestniczy on aktywnie w odbudowie otoczki mielinowej nerwów, pobudza procesy tworzenia się krwi oraz przyczynia się do regeneracji organizmu po chorobach infekcyjnych. Ponadto kobalt wchodzi w skład kobalaminy, czyli witaminy B12 i jest zasadniczym kofaktorem jej metabolizmu.

Nadmiar kobaltu zdarza się stosunkowo rzadko, zazwyczaj u osób pijących w nadmiarze pewne rodzaje piwa, do których dodano kobalt w celu ograniczenia nadmiernego pienienia się. Nie jest to metal silnie toksyczny, mimo to w dużych dawkach prowadzi do wystąpienia silnych i groźnych dla zdrowia objawów klinicznych. Ostre objawy nadmiaru kobaltu w organizmie, to obrzęk płuc, alergie, nudności, wymioty, krwotoki oraz niewydolność nerek. U ludzi przewlekle narażonych pojawiają się choroby skóry oraz objawy ze strony układu oddechowego, ponadto wysokie stężenie kobaltu może nasilać czynność tarczycy i szpiku kostnego, powodując nadmierną produkcję krwinek czerwonych. U pacjentów z endoprotezami zawierającymi kobalt stężenie tego metalu również może być podwyższone, co zwykle wskazuje na zużywanie się protezy.

Nikiel (Ni) – działanie i rola w organizmie

Nikiel to obecny w centrach aktywnych licznych enzymów mikroelement, którego niewielkie ilości niezbędne są dla prawidłowego rozwoju organizmu człowieka. Nikiel odgrywa istotną rolę w metabolizmie lipidów, ponadto uczestniczy w zwiększaniu aktywności hormonalnej oraz w stabilizacji struktur kwasów nukleinowych.

Nadmiar niklu w organizmie człowieka ma działanie toksyczne oraz rakotwórcze. Nadmierne wdychanie związków niklu znajdujących się w powietrzu może powodować astmę oskrzelową, dychawicę oraz pylicę płuc. U osób narażonych często pojawia się również tzw. świąd niklowy, czyli swędzące wypryski, zwłaszcza na rękach i przedramionach. Częstym zjawiskiem jest alergia kontaktowa na nikiel, której objawami są stany zapalne skóry, a nawet ostre egzemy. U osób ze wszczepionymi protezami i innymi chirurgicznymi wszczepieniami zawierającymi związki niklu, uczulenie na ten metal może rozwinąć się lub nasilić. Najbardziej toksycznym związkiem jest karbonylek niklu, przejawiający działanie toksyczne oraz kancerogenne. Zatrucia karbonylkiem niklu mogą powodować bóle i zawroty głowy, bezsenność, nudności, wymioty. Silnie uszkodzony zostaje układ oddechowy, a także nerki, wątroba, śledziona oraz mózg.

Badanie poziomu kobaltu, niklu oraz chromu w organizmie

Chrom (Cr) – charakterystyka i działanie

Chrom to niezbędny dla życia człowieka mikroelement, obecny w centrach aktywnych wielu enzymów. Chrom (III) odtwarza istotną rolę w metabolizmie glukozy, regulując jej przenikanie z krwi do komórek oraz zmniejszając zapotrzebowanie na insulinę. Ponadto wpływa na obniżenie we krwi stężenia całkowitego cholesterolu oraz jego frakcji LDL, jednocześnie zwiększając poziom frakcji HDL.

Nadmiar chromu w organizmie ma działanie toksyczne, kancerogenne oraz mutagenne, u osób narażonych zwiększone jest ryzyko wystąpienia raka oskrzeli czy płuc. Kontakt z materiałami zawierającymi chrom na szóstym stopniu utlenienia może powodować wystąpienie reakcji alergicznych, wyprysku kontaktowego, a nawet podrażnienia i owrzodzenia skóry, co nie występuje w przypadku chromu trójwartościowego. Ponadto, nadmierne narażenie na związki chromu (VI) w powietrzu powodować może podrażnienie układu oddechowego, owrzodzenie i perforację przegrody nosowej czy też zapalenie płuc.

Przewlekłe narażenie na chrom sześciowartościowy, głównie poprzez skórę i układ oddechowy, może być przyczyną rozwinięcia się takich zaburzeń jak martwica nerek lub wątroby, zatrucie narządów krwiotwórczych, uszkodzone zostają również płuca, przewód pokarmowy oraz układ krążenia.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.6 / 5. Liczba ocen: 38

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.