fbpx
Badanie

Badanie TSI

By 15 lutego 2016 18 lutego, 2020 No Comments

Badanie TSI, przeciwciała przeciw receptorom TSH

Badanie TSI to przeciwciała stymulujące tarczycę specyficzne dla receptora hormonu stymulującego tarczycę – TSHR.
TSI są znakiem rozpoznawczym dla choroby Gravesa-Basedowa. Wykrycie ich we krwi, przy obecności objawów klinicznych, jest najlepszą metodą zdiagnozowania tej choroby. Receptor TSHR zawiera dużą domeną zewnątrzkomórkową z epitopami dla różnorodnych autoprzeciwciał, w tym immunoglobulin stymulujących tarczycę (TSI) oraz immunoglobulin blokujących tarczycę (TBI). TSI imitują stymulację gruczołu tarczycy przez TSH, a ponieważ nie są kontrolowane przez ujemne sprzężenie zwrotne, taka stymulacja prowadzi do nadczynności tarczycy objawiającej się jako choroba Gravesa-Basedowa. TBI wiążą się z receptorem TSH i hamują stymulację TSH, prowadząc do niedoczynności tarczycy.

Badanie zastępujące TRAb

Testy do oznaczania przeciwciał receptora TSH (TRAb) nie odróżniają TSI od TBI. W momencie, gdy na rynku pojawił się test do ilościowego oznaczenia TSI, zastąpiliśmy w naszym laboratorium tym testem oznaczania TRAb. Dzięki temu z pewnością zwiększamy czułość i swoistość testu stosowanego w diagnozowaniu i prowadzeniu pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną braku równowagi metabolicznej określanego jako nadczynność tarczycy. Nieleczona, może ona prowadzić do komplikacji kardiologicznych, poronienia u kobiet w ciąży, wad wrodzonych, oftalmopatii tarczycowej.

Badanie TSI

Test TSI jest przeznaczony do zastosowań klinicznych, tj.: potwierdzenie choroby Gravesa-Basedowa, monitorowanie leczenia pacjentów z tą chorobą, przewidywanie remisji lub nawrotu choroby, potwierdzenie oftalmopatii w przebiegu choroby, prognozowaniu nadczynności tarczycy u noworodków.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać badanie TSI odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.9 / 5. Liczba ocen: 8

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.