fbpx
Badanie

Badanie TSI

By 15 lutego 2016 No Comments

Badanie TSI, przeciwciała przeciw receptorom TSH

Badanie TSI to nowość w ofercie Śląskich Laboratoriów Analitycznych.

TSI, to przeciwciała stymulujące tarczycę specyficzne dla receptora hormonu stymulującego tarczyce – TSHR.
TSI są znakiem rozpoznawczym dla choroby Gravesa-Basedowa, wykrycie ich we krwi, przy obecności objawów klinicznych, jest najlepszą metodą zdiagnozowania tej choroby. Receptor TSHR zawiera dużą domeną zewnątrzkomórkową z epitopami dla różnorodnych autoprzeciwciał, w tym immunoglobulin stymulujących tarczycę (TSI) oraz immunoglobulin blokujących tarczycę (TBI). TSI imitują stymulację gruczołu tarczycy przez TSH, a ponieważ nie są kontrolowane przez ujemne sprzężenie zwrotne, taka stymulacja prowadzi do nadczynności tarczycy objawiającej się jako choroba Gravesa-Basedowa. TBI wiążą się z receptorem TSH i hamują stymulację TSH, prowadząc do niedoczynności tarczycy.

Badanie TSI

Badanie zastępujące TRAb

Ponieważ testy do oznaczania przeciwciał receptora TSH (TRAb) nie odróżniają TSI od TBI, w momencie, gdy na rynku pojawił się test do ilościowego oznaczenia TSI, zastępujemy tym testem oznaczania TRAb. Dzięki temu zwiększamy czułość i swoistość testu stosowanego w diagnozowaniu i prowadzeniu pacjentów z chorobą Gravesa-Basedowa.
Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną braku równowagi metabolicznej określanego jako nadczynność tarczycy. Nieleczona, może ona prowadzić do komplikacji kardiologicznych, poronienia u kobiet w ciąży, wad wrodzonych, oftalmopatii tarczycowej.

Test TSI jest przeznaczony do zastosowań klinicznych, takich jak potwierdzenie choroby Gravesa-Basedowa, monitorowanie leczenia pacjentów z tą chorobą, przewidywanie remisji lub nawrotu choroby, potwierdzenie oftalmopatii w przebiegu choroby, prognozowaniu nadczynności tarczycy u noworodków.

Badanie TSI

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba ocen: 2