Badanie: Alfa-fetoproteina (AFP)

Alfa-fetoproteina (AFP) stosowana jest w diagnostyce onkologicznej i prenatalnej. Produkowana w życiu płodowym przez wątrobę, woreczek żółciowy, przewód pokarmowy i przenika do krwioobiegu mat...

Nazwa badania

Alfa-fetoproteina (AFP)

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

AFP

Opis badania

Alfa-fetoproteina (AFP) stosowana jest w diagnostyce onkologicznej i prenatalnej. Produkowana w życiu płodowym przez wątrobę, woreczek żółciowy, przewód pokarmowy i przenika do krwioobiegu matki  – dlatego jest nieinwazyjnym badaniem wad cewy nerwowej i wad genetycznych płodu. Oznaczanie stężenia AFP w onkologii ma na celu diagnostykę pierwotnego raka drobnokomórkowego wątroby. Podwyższone stężenie obserwuje się również w wirusowym zapaleniu wątroby, w nienasieniakowatych guzach jąder i jajnika, przy przerzutach nowotworowych do wątroby, przewlekłej marskości wątroby a także w nowotworach złośliwych przewodu pokarmowego (jelita grubego, trzustki, pęcherzyka żółciowego, żołądka). Dodatkowo osoby palące i kobiety w ciąży także wykazują podwyższone stężenie AFP w surowicy. Zastosowanie alfa-fetorpoteiny jako markera nowotworowego znajduje zastosowanie nie tylko w diagnostyce ale również w monitorowaniu leczenia i prognozowaniu nawrotu choroby.

Alfa-fetoproteina (AFP)

 

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Alfa-fetoproteina (AFP)
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Wysoka czułość i swoistość pozwala na stosowanie AFP (wraz z badaniem USG wątroby) jako badania przesiewowego w grupach wysokiego ryzyka wystąpienia nowotworu drobnokomórkowego wątroby oraz różnicowania zmian pierwotnych w wątrobie od przerzutów do wątroby (z jednoczesnym oznaczeniem CEA i CA 19-9). AFP znajduje zastosowanie w diagnostyce prenatalnej jako test przesiewowy, przeprowadzany miedzy 16-18 tygodniem ciąży. Wzrost może świadczyć o wadach rozwojowych układu nerwowego płodu (szczególnie cewy nerwowej), stanach zagrożenia życia dziecka lub obumarłej ciąży, natomiast spadek może wskazywać na zespół Downa.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Brak szczególnych wymagań.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy.

Grupa badań

Markery onkologiczne

Wyniki (jednostki)

Wynik liczbowy.

Sprawdź w e-sklepie:

Antygen nowotworowy 19-9 (rak przewodu pokarmowego) - CA 19-9 - 53,11 zł

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb