0

Badanie: Antykoagulant tocznia

Antykoagulant tocznia to autoprzeciwciała skierowane przeciwko fosfolipidom i/lub białkom związanym z fosfolipidami. Fosfolipidy pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Obecne są na p...

Nazwa badania

Antykoagulant tocznia

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

Antykoagulant tocznia LA

Opis badania

Antykoagulant tocznia to autoprzeciwciała skierowane przeciwko fosfolipidom i/lub białkom związanym z fosfolipidami. Fosfolipidy pełnią ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Obecne są na powierzchni płytek krwi, odpowiadają za aktywację wielu czynników krzepnięcia. W testach in vitro antykoagulant tocznia wykazuje właściwość hamowania reakcji krzepnięcia osocza zależnej od fosfolipidów. Z tego powodu do wykrywania LA wykorzystuje się metody koagulacyjne, tj. APTT, czas krzepnięcia aktywowany jadem żmii Russela (dRVVT) oraz czas kaolinowy (KCT). Procedura wykrywania LA w osoczu jest trójstopniowa. Pierwszy etap obejmuje wykonanie testów przesiewowych. Stwierdzenie prawidłowych czasów krzepnięcia w dwóch niezależnych od siebie testach (APTT i dRVVT) pozwala wykluczyć obecność LA. Przedłużony APTT i/lub dRVVT jest podstawą do wykonania testu korekcji, czyli mieszania osocza badanego z osoczem prawidłowym. Brak korekcji świadczy o obecności krążącego antykoagulantu. W trzecim i zarazem potwierdzającym etapie wykonuje się badanie z nadmiarem fosfolipidów, które powinny spowodować korekcję czasu krzepnięcia, jeśli inhibitorem jest antykoagulant tocznia.

Antykoagulant tocznia

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Antykoagulant tocznia
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie antykoagulantu toczniowego wykonywane jest u osób, u których w wywiadzie występuje epizod zakrzepowy o nieznanej przyczynie. Zalecane jest pacjentkom po nawracających poronieniach w II i III trymestrze ciąży oraz kobietom z zaburzeniami autoimmunologicznymi (SLE, RZS), u których pojawiła się zakrzepica lub powikłania położnicze. Badanie znalazło zastosowanie w diagnostyce przedłużonego APTT. Oznaczenie LA wraz z przeciwciałami antykardiolipinowymi oraz przeciwciałami przeciw B2-glikoproteinie może służyć do rozpoznania zespołu antyfosfolipidowego.

Wskazówki dla pacjenta

Badanie wykonywane jest bez skierowania.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Krew do badań, poza sytuacjami nagłymi, powinna być pobierana rano. Pacjent zgłaszający się na pobranie krwi nie musi być na czczo (spożycie posiłku przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik), ale zalecana jest wtedy dieta lekkostrawna, pozbawiona używek (kawa, nikotyna). Zaleca się powstrzymywanie od intensywnego wysiłku fizycznego na 24 godz. przed pobraniem krwi.

Czas oczekiwania na wynik

5 dni roboczych.

Grupa badań

Koagulologia

Wyniki (jednostki)

Wyniki czasów krzepnięcia z odczynnikami LA 1 Screening Reagent oraz LA 2 Confirmation wyrażane są w sekundach. Ostateczny wynik jest wyrażany jako Ratio LA, czyli stosunek czasu krzepnięcia z odczynnikiem LA 1 do czasu krzepnięcia z odczynnikiem LA 2.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb