Badanie: Bartonella henselae p/c IgG

Badanie służy wykryciu obecności swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom B. henselae, które spośród wszystkich przedstawicieli rodzaju Bartonella odpowiadają z...

Nazwa badania

Bartonella henselae p/c IgG

Opis badania

Badanie służy wykryciu obecności swoistych przeciwciał skierowanych przeciwko bakteriom B. henselae, które spośród wszystkich przedstawicieli rodzaju Bartonella odpowiadają za największą liczbę zakażeń u ludzi. Bartonella henselae p/c IgG to bakterie, które po wniknięciu do organizmu człowieka pasożytują i namnażają się wewnątrz erytrocytów, nie wpływając przy tym na długość ich życia i pozostając w nich do momentu rozpadu krwinek. Cecha ta ma istotne znaczenie dla rozprzestrzeniania się omawianych drobnoustrojów - są one roznoszone przez wektory krwiopijne, takie jak pchły kocie.

B. henselae wywołują jednostkę chorobową zwaną chorobą kociego pazura. Bakterie przenoszone przez pchły lub obecne w ślinie kotów i psów wnikają do organizmu człowieka przez naskórek uszkodzony w wyniku zadrapania lub ugryzienia. Choroba pierwotnie objawia się grudkowo-pęcherzykową zmianą w miejscu wniknięcia patogenu, a po okresie około 14 dni obserwuje się powiększenie i tkliwość okolicznych węzłów chłonnych. Przebieg zazwyczaj jest łagodny, samoograniczający się, jednak u pacjentów z obniżoną odpornością mogą wystąpić takie objawy jak limfadenopatia, encefalopatia, powiększenie wątroby i śledziony, a także atypowe zapalenie płuc, opłucnej lub wsierdzia.

Przeciwciała klasy IgG pozwalają rozpoznać już rozwiniętą lub przebytą chorobę. W krążeniu są wykrywalne średnio przez 22 do 28 tygodni od momentu ekspozycji, a u niektórych pacjentów swoiste IgG utrzymują się nawet do roku. Należy pamiętać, że ujemny wynik testu nie wyklucza w stu procentach istnienia choroby.

Bartonella henselae p/c IgG

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Bartonella henselae p/c IgG
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

  • zadrapanie/ugryzienie przez kota lub inne zwierzę domowe,
  • objawy takie jak wysypka skórna, gorączka, powiększone węzły chłonne, ból głowy po kontakcie ze zwierzętami domowymi,
  • objawy takie jak wysypka skórna, gorączka, powiększone węzły chłonne, ból głowy po możliwym narażeniu na kontakt z pasożytami krwiopijnymi (pchły, kleszcze).

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie ma potrzeby specjalistycznego przygotowania pacjenta do badania.

Czas oczekiwania na wynik

10 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik półilościowy.