Badanie: Chlamydia pneumoniae p/c IgG

Chlamydia pneumoniae jest ludzkim patogenem odpowiedzialnym za 10% zapaleń płuc i 5% zapaleń oskrzeli u osób dorosłych. Zakażenie częściej spotykane jest u mężczyzn niż u kobiet i uzależni...

Nazwa badania

Chlamydia pneumoniae p/c IgG

Opis badania

Chlamydia pneumoniae jest ludzkim patogenem odpowiedzialnym za 10% zapaleń płuc i 5% zapaleń oskrzeli u osób dorosłych. Zakażenie częściej spotykane jest u mężczyzn niż u kobiet i uzależnione jest od wieku. Zakażenie bakterią u dzieci w wieku szkolnym dotyczy 40% populacji, u dorosłych prawie 50%, a u osób starszych nawet 75%. Infekcja odbywa się drogą kropelkowo-powietrzną, co ułatwia rozprzestrzenianie się drobnoustroju w takich skupiskach jak przedszkola, szkoły, jednostki wojskowe. Okres wylęgania wynosi 21 dni. Około połowa infekcji wywołanych przez Chlamydia pneumoniae ma przebieg bezobjawowy lub pojawia się ból gardła. Wszystkie pozostałe przypadki zakażeń charakteryzują się głównie uporczywym, bezproduktywnym kaszlem, bólem głowy i gorączką. Przewlekłe choroby związane z Chlamydia pneumoniae to: astma oskrzelowa, choroby serca oraz miażdżyca tętnic, jak również rzadziej występujące zapalenie opon i mózgu, zapalenie mięśnia sercowego i zespół Guillan Barré. Chlamydia pneumoniae może być przyczyną wtórnego, reaktywnego zapalenia stawów, któremu często towarzyszy zapalenie kaletki maziowej lub pochewki ścięgna.

Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Szczególnie we wczesnej fazie zakażenia przeciwciała mogą nie być  obecne w surowicy lub obecne w niewykrywalnych ilościach. W przypadku wyniku granicznego postawienie wiarygodnej diagnozy jest niemożliwe. Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie infekcji, a wynik testu jest negatywny, zaleca się zastosowanie innych metod diagnostycznych w celu weryfikacji wyniku i/lub badanie serologicznej kolejnej próbki pobranej po upływie czasu. Wynik pozytywny badania wskazuje na to, że pacjent miał kontakt z patogenem. Obecność przeciwciał w klasie IgG można stwierdzić po około 6-8 tygodni od momentu zakażenia. Przeciwciała IgG przeciwko Chlamydia pneumoniae utrzymują się w surowicy nawet po wygaśnięciu aktywnego zakażenia, dlatego ich wykrycie uważa się za objaw przebytej infekcji. W diagnostyce wyniki badań laboratoryjnych zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

Chlamydia pneumoniae p/c IgG

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Chlamydia pneumoniae p/c IgG
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie służy do oznaczenia ludzkich przeciwciał klasy IgG przeciwko Chlamydia pneumoniae w surowicy w diagnostyce chorób układu oddechowego (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, zapalenie płuc).

Wskazówki dla pacjenta

Nie dotyczy.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

10 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik zostanie przedstawiony ilościowo.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb