0

Badanie: Chlamydia trachomatis p/c IgA

Chlamydia trachomatis p/c IgA to gram ujemna bakteria wywołująca m.in. nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnicę weneryczną, jaglicę. Przenoszone drogą płciową nierzeżączkowe zapal...

Nazwa badania

Chlamydia trachomatis p/c IgA

Opis badania

Chlamydia trachomatis p/c IgA to gram ujemna bakteria wywołująca m.in. nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnicę weneryczną, jaglicę. Przenoszone drogą płciową nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, wywołane przez C. trachomatis, jest jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Bakteria żyje przeważnie w komórkach cewki moczowej, u mężczyzn także w gruczole krokowym oraz pęcherzykach nasiennych, a u kobiet w szyjce macicy i jajowodach. Zakażenia przebiegają bezobjawowo u ok. 50% mężczyzn i 70-80% kobiet. Jeżeli objawy występują, to u mężczyzn są nimi: zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrza i zapalenie gruczołu korkowego. U kobiet natomiast: zapalenie cewki moczowej, zapalenie szyjki macicy, zapalenie trąbki słuchowej, zapalenie przydatków, ból i upławy. Przewlekłe zakażenia wewnętrznych narządów płciowych u kobiet często prowadzą do niepłodności. Ziarnica weneryczna jest rzadką chorobą weneryczną występującą na całym świecie, ale głównie w obszarach tropikalnych. Około 40% mężczyzn i nawet 70% kobiet zostaje zakażonych przez kontakt seksualny z zarażoną osobą.

Chlamydia trachomatis może prowadzić również do rozwoju jaglicy, infekcji oczu o różnym stopniu nasilenia, znanej również jako jaglicze zapalenie spojówek lub egipskie zapalenie spojówek. Jest ona wywołana przez bezpośredni kontakt błon śluzowych oczu, nosa oraz ust lub może również dojść do zakażenie przez wspólne używanie ręczników. Szacuje się, że około 4000 milionów ludzi cierpi na jaglicę, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Szczególnie we wczesnej fazie zakażenia przeciwciała mogą nie być obecne w surowicy lub obecne w niewykrywalnych ilościach. W przypadku wyniku granicznego postawienie wiarygodnej diagnozy jest niemożliwe. Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie infekcji, a wynik testu jest negatywny, zaleca się zastosowanie innych metod diagnostycznych w celu weryfikacji wyniku i/lub badanie serologicznej kolejnej próbki pobranej po upływie czasu. Wynik pozytywny badania wskazuje na to, że pacjent miał kontakt z patogenem. Obecność przeciwciał klasy IgA może świadczyć o reinfekcji. Badanie przeciwciał przeciwko C. trachomatis w klasie IgA powinno być wykonywane łącznie z IgG. Pozytywny wynik IgA wraz ze znaczącym wzrostem miana przeciwciał w klasie IgG w próbce pobranej po 2 do 8 tygodni później wskazuje na ostrą infekcję. W diagnostyce wyniki badań laboratoryjnych zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

Chlamydia trachomatis p/c IgA

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Chlamydia trachomatis p/c IgA
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

przeciwko Chlamydia trachomatis w surowicy w diagnostyce jaglicy, infekcji układu moczowo-płciowego oraz ziarnicy wenerycznej pachwin.

Wskazówki dla pacjenta

Nie dotyczy.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

14 dni roboczych

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik zostanie przedstawiony półilościowo.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb