0

Badanie: Czas protrombinowy (PT) z INR

Czas protrombinowy (PT) z INR należy do jednych z podstawowych badań służących do oceny hemostazy. Jest miarą sprawności wspólnej i zewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia, uwa...

Nazwa badania

Czas protrombinowy (PT) z INR

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

INR PT

Opis badania

Czas protrombinowy (PT) z INR należy do jednych z podstawowych badań służących do oceny hemostazy. Jest miarą sprawności wspólnej i zewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia, uwarunkowanej obecnością w osoczu zależnych od witamy K czynników krzepnięcia: V, VII, X, protrombiny oraz fibrynogenu. Niedobór tych czynników oraz obecność substancji mających wpływ na ich aktywność (doustne antykoagulanty, inhibitory, heparyna) może prowadzić do nieprawidłowych wartości PT. Wynik PT nie zależy od innych czynników krzepnięcia oraz liczby płytek krwi.

Czas protrombinowy (PT) z INR

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Czas protrombinowy (PT) z INR w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do badania czasu protrombinowego jest monitorowanie leczenia przeciwkrzepliwego z zastosowaniem doustnych antykoagulantów – antagonistów witaminy K – warfaryny i acenokumarolu u pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych lub z migotaniem przedsionków. Badanie PT może być również stosowane w ramach profilaktyki oraz kontroli leczenia zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej. Ponadto parametr ten znalazł zastosowanie do oceny funkcji i diagnostyki chorób wątroby. Kontrola czasu PT zalecana jest pacjentom przed zabiegami operacyjnymi, aby uniknąć ryzyka nadmiernego krwawienia w trakcie zabiegu. Badanie czasu protrombinowego wskazane jest u osób, u których obserwuje się częste krwawienia i silną tendencję do powstawania siniaków na skórze oraz podejrzewa niedobór witamy K. Objawy te mogą świadczyć o zaburzeniach w obrębie układu krzepnięcia, zwanych skazami krwotocznymi. PT powinno być również kontrolowane u kobiet w ciąży i w okresie połogu.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Krew do badań, poza sytuacjami nagłymi, powinna być pobierana rano. Pacjent zgłaszający się na pobranie krwi nie musi być na czczo (spożycie posiłku przed badaniem nie ma wpływu na jego wynik), ale zalecana jest wtedy dieta lekkostrawna, pozbawiona używek (kawa, nikotyna).  Zaleca się powstrzymywanie od intensywnego wysiłku fizycznego na 24 godz. przed pobraniem krwi. W przypadku pacjentów zażywających doustne antykoagulanty zaleca się pobór materiału przed przyjęciem kolejnej dawki leku.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy.

Grupa badań

Koagulologia

Wyniki (jednostki)

Wynik pomiaru czasu protrombinowego przedstawiany jest w sekundach, procentach normy (tzw. współczynnik Quicka) oraz jako INR – międzynarodowy współczynnik znormalizowany, wykorzystywany w celu standaryzacji pomiaru PT i umożliwiający porównanie wyników PT pomiędzy różnymi laboratoriami.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb