0

Badanie: EBV VCA IgM

EBV VCA IgM - wirus Epsteina-Barr (EBV) znany również jako human herpesvirus 4 (HHV- 4) jest jednym z najpowszechniejszych ludzkich wirusów. Szacuje się że około 95% populacji dorosłych przeby...

Nazwa badania

EBV VCA IgM

Opis badania

EBV VCA IgM - wirus Epsteina-Barr (EBV) znany również jako human herpesvirus 4 (HHV- 4) jest jednym z najpowszechniejszych ludzkich wirusów. Szacuje się że około 95% populacji dorosłych przebyło infekcję. Wirus EBV przedostaje się wraz ze śliną do jamy ustnej i gardła, gdzie dochodzi do zakażenia komórek nabłonkowych, gruczołów ślinowych oraz limfocytów B. Dynamiczny proces proliferacyjny limfocytów B prowadzi do powiększenia tkanki limfoidalnej węzłów chłonnych oraz migdałków podniebiennych. Objawy zakażenia wirusem EBV są zróżnicowane, od bezobjawowego przebiegu w wieku dziecięcym, po pełnoobjawową mononukleozę zakaźną u młodzieży i dorosłych. Transmisja zakażenia następuje głównie drogą kropelkową, jednak możliwe jest także zakażenie poprzez transfuzje krwi, przeszczep szpiku czy narządów.

Podczas infekcji EBV jako pierwsze w surowicy pojawiają się przeciwciała klasy IgM swoiste dla antygenu kapsydowego -VCA. Przeciwciała anty-EBV VCA IgM wykrywane są przy pierwszych objawach zakażenia, a ich miano stosunkowo szybko narasta w pierwszych dniach infekcji i  utrzymuje się przez okres 4-6 tygodni. Dodatni wynik oznaczenia EBV VCA IgM świadczy o ostrej fazie zakażenia lub zakażeniu świeżo przebytym. Badanie to pozwala na różnicowanie zakażenia pierwotnego od reaktywacji, w której przeciwciała klasy IgM nie występują. Uzyskanie ujemnego wyniku przeciwciał anty-EBV w klasach IgM i IgG wyklucza infekcję . Brak przeciwciał anty-EBV w klasie IgM, przy obecności przeciwciał IgG oraz innych swoistych dla EBV przeciwciał świadczy o przebytym zakażeniu. Po około 3-4 tygodniach od wystąpienia objawów choroby, w surowicy pacjenta można także wykryć przeciwciała skierowane przeciwko wczesnemu antygenowi jądrowemu i cytoplazmatycznemu (EA-D) lub tylko cytoplazmatycznemu (EA-R), które świadczą o świeżo przebytej infekcji. Diagnostyka zakażenia EBV jest szczególnie istotna dla kobiet w ciąży, ponieważ zakażenie to nie wykazuje zagrożenia dla płodu w przeciwieństwie do dających podobne objawy zakażeń CMV, wirusem opryszczki czy toksoplazmozą.

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie EBV VCA IgM w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

 • występowanie objawów wskazujących na mononukleozę:
  • długo utrzymująca się gorączka
  • zapalenie i ból gardła
  • powiększenie śledziony (splenomegalia)
  • powiększenie wątroby (hepatomegalia)
  • powiększenie migdałków podniebiennych oraz pokrycie ich białawym nalotem
  • symetryczne powiększenie węzłów chłonnych głównie w obrębie szyi i pachwin
  • objaw Glanzmana, obrzęki twarzy, występujące w obrębie nasady nosa i powiek
  • zmiany skórne w postaci wysypki (szczególnie u dzieci)
  • osłabienie i zmęczenie
 • Zmiany w badaniach laboratoryjnych (obecność w rozmiazie krwi limfocytów atypowych, wysoki wynik CRP oraz wrost poziomu enzymów wątrobowych)
 • ujemny wynik testu przesiewowego w kierunku mononukleozy (wykrywającego przeciwciała heterofilne) pomimo występowania charakterystycznych objawów sugerujących zakażenie EBV
 • występowanie objawów grypopodobnych u kobiet w ciąży

Wskazówki dla pacjenta

Brak dodatkowych zgód i skierowań.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie można wykonać o dowolnej porze dnia, pacjent nie musi być na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy

Grupa badań

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb