0

Badanie: Eozynofilia bezwzględna

Eozynofilia bezwzględna to badanie przydatne w diagnostyce chorób pasożytniczych, alergicznych, stanów zapalnych dróg oddechowych. Eozynofile, czyli granulocyty kwasochłonne powstają w szpiku k...

Nazwa badania

Eozynofilia bezwzględna

Opis badania

Eozynofilia bezwzględna to badanie przydatne w diagnostyce chorób pasożytniczych, alergicznych, stanów zapalnych dróg oddechowych. Eozynofile, czyli granulocyty kwasochłonne powstają w szpiku kostnym. Przez układ krążenia docierają do tkanek, w których się osadzają, ich liczba w tkankach jest 100 razy większa niż we krwi obwodowej. Podstawową funkcją eozynofilii jest usuwanie białek alergenów i neutralizacja antygenów komórkowych w trakcie infekcji pasożytniczych. Są obecne w tkankach posiadających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym organizmu (błona śluzowa dróg oddechowych, skóra).

Eozynofilia bezwzględnaWarto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Eozynofilia bezwzględna
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

 

Wskazania do wykonania badania

Zwiększona ilość eozynofilii może być związana z różnymi chorobami. Choroby o podłożu pasożytniczym, grzybiczym, alergie, katar sienny, astma, egzema, atopowe zapalenie skóry, przewlekła białaczka szpikowa, ziarnica złośliwa, toczeń, zespół mielodysplastyczny, okres rekonwalescencji poinfekcyjnej. Dla alergii charakterystyczny jest mierny wzrost eozynofilii bezwzględnej, może on być stały  lub zmieniać się w zależności od nasilenia lub fazy odczynu. Jeżeli liczba eozynifili jest znacznie podwyższona oraz jeżeli występują nacieki eozynofilowe w tkankach organizmu, mówimy o hipereozynofili – zespół ten najczęściej dotyka mężczyzn między 20 a 50 rokiem życia, objawia się wysypką, swędzeniem skóry, a jeżeli dotknięte są płuca objawami bywają kaszel i skrócony oddech. Z obniżonym poziomem eozynofilii spotykamy się w przypadku zatrucia alkoholem, nadprodukcji kortyzolu, w ostrych infekcjach, ostrych białaczkach.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent powinien być na czczo. Liczba eozynofilii we krwi wykazuje zmienność dobową i zależy od szeregu czynników fizjologicznych (stres, wysiłek, cykl miesiączkowy). Najmniejsze liczby eozynofilii występują w godzinach rannych a szczytowe wartości w godzinach nocnych.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy.

Grupa badań

Hematologia

Wyniki (jednostki)

Wynik przedstawiony w formie ilościowej.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb