Badanie: Fosfor w DZM

Fosforany są niezbędne do produkcji energii, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni oraz do wzrostu kości. Pełnią rolę buforu pomagającego utrzymać równowagę kwasowo – z...

Nazwa badania

Fosfor w DZM

Opis badania

Fosforany są niezbędne do produkcji energii, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni oraz do wzrostu kości. Pełnią rolę buforu pomagającego utrzymać równowagę kwasowo – zasadową ustroju. Fosfor dostarczany jest do organizmu z pokarmem, łatwo wchłaniany w jelitach i magazynowany w tkance kostnej. Równowaga gospodarki fosforanowej zależna jest wapnia, parathormonu oraz witaminy D, a głównym narządem odpowiedzialnym za jej regulację są nerki. Niedobór fosforu w organizmie może wynikać między innymi z niedożywienia, zaburzonego wchłaniania czy też utraty fosforanów przez kanaliki nerkowe. Nadmiar fosforu może występować przy zwiększonej podaży fosforanów w diecie oraz przy spadku nerkowego ich wydalania.

Fosfor w DZM

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Fosfor w DZM
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Oznaczanie fosforanów w dobowej zbiórce moczu jest pomocne w diagnozowaniu chorób, które mogą być przyczyną zbyt wysokiego lub zbyt niskiego stężenia fosforanów. Zmniejszone wydalanie fosforanów z moczem towarzyszy ostremu uszkodzeniu nerek, przewlekłej chorobie nerek, niedoczynności przytarczyc i akromegalii. Zwiększone wydalanie fosforanów obserwuje się w pierwotnej nadczynności przytarczyc, hipokalcemii, krzywicy, zespole Fanconiego i kwasicy cewkowej. Badanie to zlecane jest również pacjentom z niewyrównaną cukrzycą, kamicą nerkową, zaburzeniami gospodarki kwasowo – zasadowej oraz przyjmującym suplementację wapnia lub fosforanów.

Wskazówki dla pacjenta

Do wykonania badania nie są wymagane dodatkowe skierowania i zgody.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalny pojemnik z podziałką do moczu.

Czas oczekiwania na wynik

2 dni robocze

Grupa badań

Badanie moczu

Wyniki (jednostki)

Poziom fosforu przedstawiany jest ilościowo w mg/24h.