Badanie: Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) p/c IgG

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) p/c IgG jest najpowszechniej występującą chorobą pasożytniczą na świecie. Zakażeniu sprzyja niski poziom higieny oraz nieprawidłowa gospodarka ściekami. ...

Nazwa badania

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) p/c IgG

Opis badania

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) p/c IgG jest najpowszechniej występującą chorobą pasożytniczą na świecie. Zakażeniu sprzyja niski poziom higieny oraz nieprawidłowa gospodarka ściekami. Źródłem zakażenia pasożytem są najczęściej ziemia zawierająca jaja pasożyta, warzywa, owoce i żywność nimi zakażona. Człowiek jest głównym żywicielem ostatecznym glisty ludzkiej. Kiedy dochodzi do zarażenia inwazyjnymi jajami pasożyta,w jelicie wydostają się z nich larwy, które przedostają się do krwi i trafiają do płuc i wątroby. Z płuc larwy wędrują do gardła, podczas odkrztuszania zostają połknięte-w przewodzie pokarmowym larwy przekształcają się w formy dojrzałe. Okres wędrówki larw trwa ok. 14 dni. Faza jelitowa zakażenia trwa 10-24 miesięcy, ale wydalanie jaj rozpoczyna się 9 – 11 tygodni od zarażenia.

Objawy kliniczne glistnicy należy podzielić na związane z okresem wędrówki larw oraz z pasożytowaniem dojrzałych glist ludzkich w jelicie. W okresie wędrówki larw do objawów należą: suchy kaszel, może wystąpić duszność, zmiany osłuchowe w płucach, stan podgorączkowy lub nieznaczna gorączka, uczucie rozbicia. W badaniach laboratoryjnych można obserwować eozynofilię, podwyższony poziom p/c IgE oraz hipergammaglobulinemię. W okresie pasożytowania glisty w przewodzie pokarmowym u większości osób nie obserwuje się żadnych objawów. W czasie masywnej infekcji mogą pojawić się bóle brzucha, niedrożność lub podniedrożność jelita cienkiego. Związane jest to z obecnością kłębu glist w świetle jelita. Zdarza się, że w trakcie wędrówki dojrzałych osobników poza jelito cienkie, występują powikłania, takie jak zapalenie dróg żółciowych lub cholestaza zewnątrzwątrobowa. Przedostanie się glisty do przewodu trzustkowego może wywołać zapalenie trzustki, a migracja tego pasożyta do wyrostka robaczkowego może być również przyczyną stanu zapalnego.

Test wykrywa przeciwciała klasy IgG przeciwko Ascaris lumbricoides. Negatywny wynik testu ELISA nie wyklucza infekcji. Jeśli badanie zostaną wykonane zbyt wcześnie od prawdopodobnego zakażenia, przeciwciała mogą być jeszcze nieobecne lub ich miano może być zbyt niskie. Jeżeli występują objawy kliniczne a wynik jest ujemny zaleca się zastosowanie innej metody i/lub powtórzenie badania metodą Elisa po upływie czasu. Wynik pozytywny badania przeciwciał świadczy o tym, że pacjent miał kontakt z pasożytem. W diagnostyce wyniki badań przeciwciał zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) p/c IgG

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) p/c IgG
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Oznaczenie p/c przeciwko Gliście ludzkiej jest pomocne w diagnozowaniu zakażeń tym pasożytem.

Wskazówki dla pacjenta

Nie dotyczy.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Brak szczególnych zaleceń, nie trzeba być na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

4 dni robocze.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik podawany jest półilościowo, bez załączników.