Badanie: Gorączka Q (Coxiella Burnetti)

Coxiella Burnetti jest to gatunek chorobotwórczy dla ludzi, wywołujący gorączkę Q. Choroba występuje we wszystkich regionach geograficznych. W ostrej fazie głównym objawem jest atypowe zapalen...

Nazwa badania

Gorączka Q (Coxiella Burnetti)

Opis badania

Coxiella Burnetti jest to gatunek chorobotwórczy dla ludzi, wywołujący gorączkę Q. Choroba występuje we wszystkich regionach geograficznych. W ostrej fazie głównym objawem jest atypowe zapaleni płuc. Bardzo niebezpiecznym powikłaniem tego schorzenia jest zapalenie wsierdzia, które może się także rozwinąć po przebyciu bezobjawowego zakażenia. Rezerwuarem tych bakterii jest bydło, owce, kozy i dzikie zwierzęta. Kleszcze mogą być wektorem zakażeń pomiędzy zwierzętami. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej bez udziału wektorów, na drodze kropelkowej, przez uszkodzoną skórę czy wdychanie z kurzem bakterii lub wydalin kleszczy, w których obecne są zarazki. Możliwe jest zarażenie drogą pokarmową, np. przez spożycie skażonego mleka.

U człowieka rozróżnia się gorączkę Q o ostrym lub przewlekłym przebiegu. Okres inkubacji trwa około 20 dni. Objawy kliniczne w postaci o przebiegu ostrym różnią się u poszczególnych pacjentów. Często występuje podwyższenie temperatury ciała. Objawowi temu towarzyszy ból głowy, bóle mięśni, bóle stawów i kaszel. W niektórych przypadkach stwierdza się podwyższone aktywności enzymów wątrobowych i dysfunkcje płuc. Zaburzenia ze strony serca występują u 2% pacjentów, którzy przechodzą gorączkę Q o ostrym przebiegu, w tym zapalenie mięśnia sercowego, które może prowadzić do zejścia śmiertelnego. Mogą pojawiać się objawy neurologiczne.

Postać przewlekła gorączki Q u człowieka rozwija się w ciągu miesięcy, a nawet lat, licząc od momentu zakażenia. Efektem jest najczęściej  zapalenie wsierdzia. Schorzeniu towarzyszą zmiany patologiczne w zastawkach sercowych. Może rozwijać się zapalenie stawów i szpiku kostnego, przewlekłe zapalenie wątroby. W przypadku zakażenia ciężarnej kobiety Coxiella burnetii umiejscawia się w macicy i w gruczołach sutkowych, co zagraża zarówno matce, jak i płodowi lub noworodkowi. Może nastąpić poronienie lub przedwczesny poród.

Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Szczególnie we wczesnej fazie zakażenia przeciwciała mogą nie być  obecne w surowicy lub obecne w niewykrywalnych ilościach. W przypadku wyniku granicznego postawienie wiarygodnej diagnozy jest niemożliwe. Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie infekcji, a wynik testu jest negatywny, zaleca się zastosowanie innych metod diagnostycznych w celu weryfikacji wyniku i/lub badanie serologicznej kolejnej próbki pobranej po upływie czasu. Wynik pozytywny badania wskazuje na to, że pacjent miał kontakt z patogenem.

Po pierwotnym zakażeniu zdrowy układ odpornościowy odpowiada gwałtowną produkcją przeciwciał IgM, które osiągają największe stężenie po około 3 tygodniach od zakażenia. Przeciwciała klasy IgG wytwarzają się w okresie 6-8 tygodni od zakażenia. W diagnostyce wyniki badań laboratoryjnych zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

Gorączka Q (Coxiella Burnetti)

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Gorączka Q (Coxiella Burnetti) w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

Wskazania do wykonania badania

Badanie służy do oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasyIgG i IgM przeciwko Coxiella burnetti w surowicy w diagnostyce gorączki Q.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

14 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.