0

Badanie: Kiła: (Treponema pallidum) FTA – ABS

Kiła: (Treponema pallidum) FTA-ABS czyli test immunofluorescencji krętków w modyfikacji absorpcyjnej należy do grupy badań potwierdzających pozytywne wyniki w teście przesiewowym w kierunku ki...

Nazwa badania

Kiła: (Treponema pallidum) FTA – ABS

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

FTA-ABS

Opis badania

Kiła: (Treponema pallidum) FTA-ABS czyli test immunofluorescencji krętków w modyfikacji absorpcyjnej należy do grupy badań potwierdzających pozytywne wyniki w teście przesiewowym w kierunku kiły (USR i VDRL). Kiła wywołana jest przez krętka bladego Treponema pallidum powodującą przewlekłą wieloukładową chorobę zakaźną przebiegającą wielofazowo z okresami utajenia.  Jedynym naturalnym gospodarzem krętka jest człowiek, a do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową, lub przez uszkodzoną błonę śluzową czy naskórek. Pierwszy objaw rozpoczyna się po okresie inkubacji (9-90 dni, najczęściej 21 dni) i nazwany jest niebolesną zmianą pierwotną (owrzodzeniem pierwotnym w miejscu, którym doszło do zakażenia), która samoistnie ustępuje. Jest to pierwszy okres choroby nazwany kiłą pierwszorzędową.

Po okresie kilku tygodni do kilku miesięcy dochodzi do rozprzestrzenienia się bakterii w całym organizmie, i jest to kiła drugorzędowa (wtórna), występująca u 25% zarażonych. Najbardziej charakterystycznym objawem kiły drugorzędowej jest wysypka występująca na całym ciele (błony śluzowe, podeszwy ręce i stopy). W tej fazie często również jest atakowany narząd wzroku (utrata ostrości widzenia). Podobnie jak pierwsze objawy ustają samoistnie, tak dzieję się również w tym przypadku, i zakażenie przechodzi w postać utajoną. Kolejną i ostatnią faza jest kiła trzeciorzędowa występująca u około 25-40% zakażonych i może dotyczyć różnych lokalizacji. Zakażenie może objąć układ krążenia, układ nerwowy, skórę i kości.

Kiła: (Treponema pallidum) FTA – ABS

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Kiła: (Treponema pallidum) FTA – ABS
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

  • Wykonanie testu potwierdzenia w przypadku pozytywnego wyniku testów przesiewowych. Istnieje bardzo niskie ryzyko alby zarówno test przesiewowy jak i test potwierdzenia dały wynik fałszywie dodatni.
  • Obowiązkowe badanie przesiewowe na kiłę przeprowadzają kobiety w ciąży. W przypadku dodatniego wyniku konieczna jest dalsza diagnostyka testem potwierdzającym FTA, lub FTA-ABS, aby w razie potwierdzenia wyniku dodatniego wprowadzić leczenie i zapobiec zakażeniu wewnątrzmacicznemu płodu.
  • Diagnostyka kiły wrodzonej u noworodka uzasadniona jest w przypadku, gdy zakażona matka nie była leczona, była leczona później niż 30 dni przed porodem, mogła ulec nawrotowi choroby, była leczona, ale występują objawy sugerujące zakażenie noworodka.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie ma potrzeby specjalistycznego przygotowania pacjenta do badania.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik jakościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb