Nazwa badania
Kreatynina z eGFR
Opis badania
Kreatynina jest produktem przemiany kreatyny w mięśniach szkieletowych. Prawie cała powstaje w organizmie na drodze przemian energetycznych. Kreatynina wydalana jest przez nerki, co jest doskonałym wskaźnikiem oceny ich pracy. Wydalanie jej jest względnie stałe, niezależne od czynników zewnętrznych. Kreatynina waha się u ludzi, zależy od masy mięśniowej i tym samym od płci i wieku. U mężczyzn jest ona znacznie wyższa niż u kobiet i dzieci.
Współczynnik eGFR jest wyliczany tylko dla osób powyżej 18 roku życia.
Badanie wykonane – co dalej?
Zapraszamy do wygodnego odbioru wyniku drogą elektroniczną. Oprócz wyniku otrzymasz tam również bezpłatną interpretację oraz szczegółowy opis, zawierający istotne dla Ciebie informacje:
- Wykryte nieprawidłowości i choroby: otrzymasz analizę wyników, która wskaże wszelkie nieprawidłowości, w tym obecność chorób lub stanów wymagających dalszej uwagi. Zrozumiesz, jakie zmiany w organizmie zostały wykryte oraz jakie mogą mieć one znaczenie dla Twojego zdrowia.
- Zalecenia dotyczące dodatkowych badań: na podstawie wyników, otrzymasz listę rekomendowanych badań, które w razie potrzeby będą niezbędne do dokładniejszego określenia Twojego zdrowia.
- Przebieg dalszej diagnostyki: pomożemy określić, czy wymagana jest pilna interwencja lekarska. Dowiesz się, kiedy warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, a kiedy lepiej udać się bezpośrednio do specjalisty.
- Rekomendacje profilaktyczne: otrzymasz także zalecenia profilaktyczne, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie na co dzień. Będą to wskazówki dotyczące zmiany stylu życia, diety, aktywności fizycznej.
Jak odebrać wynik z opisem?
- Zaloguj się do portalu odbioru wyników na stronie wyniki.sla.pl.
- Kliknij "Odbierz opis wyników" przy wybranym zleceniu i odpowiedz na pytania w ankiecie medycznej.
- Gotowe! Zapoznaj się z opisem wyników i zastosuj do zaleceń.
Poniżej przedstawiamy poglądowy skrót opisu przykładowego badania:
Wskazania do wykonania badania
- ostre i przewlekłe niewydolności nerek
- zaburzenia przemiany materii, różnego rodzaju choroby układowe: cukrzyca, choroby tkanki łącznej
- nadciśnienie tętnicze
- niewydolność krążenie, stany wstrząsu, utrata krwi i płynów ustrojowych
- leczenie lekami nefrotoksycznymi
- uszkodzenie nerek wywołane zatruciem egzogennym, hemolizę, miolizę, proteinurię z obecnością łańcuchów lekkich Ig.
Wskazówki dla pacjenta
Brak
Przygotowanie Pacjenta do badania
Nie jest konieczne żadne przygotowanie pacjenta. W okresie ciąży fizjologicznie zwiększa się filtracja, czyli przepływ przez nerki, co za tym idzie kreatynina spada.
Czas oczekiwania na wynik
1 dzień roboczy
Grupa badań
Biochemia
Wyniki (jednostki)
Wynik ilościowy