Badanie: Magnez

Magnez występuje głównie w przestrzeni śródkomórkowej, zwłaszcza w tkance kostnej. We krwi znajduje się około 1% całkowitej zawartości magnezu, z czego większość występuje w postaci jon...

Nazwa badania

Magnez

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

Mg

Opis badania

Magnez występuje głównie w przestrzeni śródkomórkowej, zwłaszcza w tkance kostnej. We krwi znajduje się około 1% całkowitej zawartości magnezu, z czego większość występuje w postaci jonów, reszta natomiast związana jest z białkami osocza. Magnez wydalany jest wraz z kałem i moczem. Hipermagnezemia jest rzadkim zjawiskiem, najczęściej dochodzi do niej w wyniku przedawkowania leków zawierających magnez w niewydolności nerek. Na ogół nie daje ona objawów, jednak przy znacznym podwyższeniu stężenia Mg2+ może dojść do zmian w EKG oraz do zniesienia odruchów ścięgnistych. Hipomagnezemia wiąże się najczęściej z alkoholizmem, ale także z jego niedostateczną podażą w pożywieniu oraz utratą przez przewód pokarmowy (biegunki, zespół złego wchłaniania) i nerki (leki moczopędne). Pomiar magnezu w surowicy nie jest wiarygodnym badaniem, ponieważ zdecydowana większość tego pierwiastka znajduje się wewnątrz komórek. Alternatywą może być oznaczanie stężenie magnezu w erytrocytach.

Wyniki z opisem + konsultacja medyczna w badajto. Laboratoria Medyczne

Badanie wykonane – co dalej?

Zapraszamy do wygodnego odbioru wyniku drogą elektroniczną. Oprócz wyniku otrzymasz tam również bezpłatną interpretację oraz szczegółowy opis, zawierający istotne dla Ciebie informacje:

  • Wykryte nieprawidłowości i choroby: otrzymasz analizę wyników, która wskaże wszelkie nieprawidłowości, w tym obecność chorób lub stanów wymagających dalszej uwagi. Zrozumiesz, jakie zmiany w organizmie zostały wykryte oraz jakie mogą mieć one znaczenie dla Twojego zdrowia.
  • Zalecenia dotyczące dodatkowych badań: na podstawie wyników, otrzymasz listę rekomendowanych badań, które w razie potrzeby będą niezbędne do dokładniejszego określenia Twojego zdrowia.
  • Przebieg dalszej diagnostyki: pomożemy określić, czy wymagana jest pilna interwencja lekarska. Dowiesz się, kiedy warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, a kiedy lepiej udać się bezpośrednio do specjalisty.
  • Rekomendacje profilaktyczne: otrzymasz także zalecenia profilaktyczne, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie na co dzień. Będą to wskazówki dotyczące zmiany stylu życia, diety, aktywności fizycznej.

Jak odebrać wynik z opisem?

  1. Zaloguj się do portalu odbioru wyników na stronie wyniki.sla.pl.
  2. Kliknij "Odbierz opis wyników" przy wybranym zleceniu i odpowiedz na pytania w ankiecie medycznej.
  3. Gotowe! Zapoznaj się z opisem wyników i zastosuj do zaleceń.

Masz wątpliwości? Skonsultuj wyniki badań online z lekarzem.

Poniżej przedstawiamy poglądowy skrót opisu przykładowego badania:

 

wyniki z e-interpretacjąZobacz przykładowy raport e-interpretacji

Wskazania do wykonania badania

  • drgawki, skurcze mięśni, drżenie, tężyczka, wygórowane odruchy ścięgniste,
  • zaburzenia pracy serca,
  • niewydolność nerek, zażywanie leków moczopędnych,
  • zespół upośledzonego wchłaniania, odżywianie pozajelitowe,
  • hipokalcemia,
  • stosowanie leków zawierających magnez.
Zabezpiecz materiał

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent powinien być na czczo (minimum 8h od ostatniego posiłku), krew należy pobrać rano.

Czas oczekiwania na wynik

1 dzień roboczy

Grupa badań

Biochemia

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb