0

Badanie: Ospa wietrzna (Varicella zoster virus) p/c IgM

Wirus Varicella Zoster (VZV) jest czynnikiem sprawczym ospy wietrznej, po której przechodzi w stan uśpienia, a w wyniku reaktywacji wywołuje półpasiec. VZV jest wirusem tylko ludzkim, powoduje po...

Nazwa badania

Ospa wietrzna (Varicella zoster virus) p/c IgM

Opis badania

Wirus Varicella Zoster (VZV) jest czynnikiem sprawczym ospy wietrznej, po której przechodzi w stan uśpienia, a w wyniku reaktywacji wywołuje półpasiec. VZV jest wirusem tylko ludzkim, powoduje poważne infekcje zarówno w okresie dzieciństwa, jak i u osób dorosłych, starszych i kobiet w ciąży. W przebiegu ospy na skórze całego ciała występują zmiany pęcherzykowe na podłożu rumieniowym, zmiany mogą obejmować także błony śluzowe. Najczęściej obserwowanym powikłaniem ospy wietrznej jest bakteryjne nadkażenie wykwitów, zapalenie płuc, a także powikłania neurologiczne. Półpasiec jest efektem powtórnej endogennej infekcji ospą wietrzną lub reinfekcji. Średnia częstość występowania półpaśca w Europie wynosi 3 przypadki na 1000 osób w ciągu roku w całej populacji oraz ponad 10 przypadków na 1000 osób w ciągu rok wśród ludzi w wieku >80 lat. Cały genom wirusa jest obecny w formie uśpionej w zwojach nerwowych. W półpaścu, wysypka rozprzestrzenia się w obszarze jednego lub kilku wrażliwych zakończeń nerwowych.

Ospa wietrzna może prowadzić do poważnych schorzeń w okresie ciąży z ciężkimi powikłaniami u niemowlęcia. Zakażenie VZV od matki podczas porodu może stanowić zagrożenie życia dla noworodka. Pacjenci z zespołem wrodzonej ospy wietrznej mają zazwyczaj następujące objawy: uszkodzenia skóry, wady neurologiczne, choroby oczu i/lub niedorozwój kończyn. Przeciwciała przeciwko wirusowi Varicella Zoster IgM mogą być wykrywane w surowicy osób zakażonych podczas i po przebyciu ospy wietrznej. Po przejściu zakażenia lub w wyniku szczepienia ochronnego rozwija się utrzymująca przez całe życie odporność.

Ospa wietrzna (Varicella zoster virus) p/c IgM

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Ospa wietrzna (Varicella zoster virus) p/c IgM w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Badanie służy do półilościowego oznaczenia in vitro ludzkich przeciwciał klasy IgM przeciwko Varicella zoster virus w surowicy w diagnostyce ospy wietrznej.
Negatywny wynik testu nie wyklucza infekcji. Szczególnie we wczesnej fazie zakażenia przeciwciała mogą nie być  obecne w surowicy lub obecne w niewykrywalnych ilościach.
W przypadku wyniku granicznego postawienie wiarygodnej diagnozy jest niemożliwe. Jeżeli istnieje kliniczne podejrzenie infekcji, a wynik testu jest negatywny, zaleca się zastosowanie innych metod diagnostycznych w celu weryfikacji wyniku i/lub badanie serologicznej kolejnej próbki pobranej po upływie czasu. Wynik pozytywny badania wskazuje na to, że pacjent miał kontakt z patogenem. W pierwotnej infekcji Varicella zoster virus przeciwciała klasy IgM zwykle mogą być wykryte w surowicy po 3 tygodniach od momentu zakażenia. W próbkach surowic pobranych w późnej fazie infekcji przeciwciała klasy IgM mogą nie być obecne. W diagnostyce wyniki badań laboratoryjnych zawsze należy brać pod uwagę łącznie z objawami klinicznymi.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Pacjent nie musi stawić się na badania na czczo.

Czas oczekiwania na wynik

14-21 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik zostanie przedstawiony półilościowo.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb