Nazwa badania
Progesteron
Opis badania
Progesteron jest hormonem płciowym, steroidowym, który przygotowuje kobietę do ciąży. Wytwarzany jest przez ciałko żółte dlatego największe jego stężenie przypada na okres poowulacyjny. Najwyższe stężenie to środek fazy lutealnej, czyli około 5-8 dnia po owulacji. Progesteron hamuje dalszy wzrost endometrium i przygotowuje macicę na implantację ewentualnego zarodka. W czasie ciąży wytwarzany jest także przez łożysko.
Badanie wykonane – co dalej?
Zapraszamy do wygodnego odbioru wyniku drogą elektroniczną. Oprócz wyniku otrzymasz tam również bezpłatną interpretację oraz szczegółowy opis, zawierający istotne dla Ciebie informacje:
- Wykryte nieprawidłowości i choroby: otrzymasz analizę wyników, która wskaże wszelkie nieprawidłowości, w tym obecność chorób lub stanów wymagających dalszej uwagi. Zrozumiesz, jakie zmiany w organizmie zostały wykryte oraz jakie mogą mieć one znaczenie dla Twojego zdrowia.
- Zalecenia dotyczące dodatkowych badań: na podstawie wyników, otrzymasz listę rekomendowanych badań, które w razie potrzeby będą niezbędne do dokładniejszego określenia Twojego zdrowia.
- Przebieg dalszej diagnostyki: pomożemy określić, czy wymagana jest pilna interwencja lekarska. Dowiesz się, kiedy warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, a kiedy lepiej udać się bezpośrednio do specjalisty.
- Rekomendacje profilaktyczne: otrzymasz także zalecenia profilaktyczne, które pomogą Ci zadbać o swoje zdrowie na co dzień. Będą to wskazówki dotyczące zmiany stylu życia, diety, aktywności fizycznej.
Jak odebrać wynik z opisem?
- Zaloguj się do portalu odbioru wyników na stronie wyniki.sla.pl.
- Kliknij "Odbierz opis wyników" przy wybranym zleceniu i odpowiedz na pytania w ankiecie medycznej.
- Gotowe! Zapoznaj się z opisem wyników i zastosuj do zaleceń.
Poniżej przedstawiamy poglądowy skrót opisu przykładowego badania:
Wskazania do wykonania badania
- jako dowód na owulacje przy niewydolności ciałka żółtego,
- potwierdzenie guza (komórek tekalnych, zaśniad groniasty),
- składowa oceny niepłodności,
- nieprawidłowe krwawienia u kobiet niebędących w ciąży,
- monitorowanie endogennego podawania progesteronu w celu utrzymania ciąży.
Wskazówki dla pacjenta
Brak.
Przygotowanie Pacjenta do badania
Nie potrzebne jest żadne specjalne przygotowanie. Istotna jest data ostatniej miesiączki, bądź tydzień ciąży dla prawidłowej interpretacji wyniku. Preparaty zawierające estrogeny i progesteron wpływa na wyniki badania.
Czas oczekiwania na wynik
1 dzień roboczy
Grupa badań
Hormony
Wyniki (jednostki)
Wynik liczbowy.