Nazwa badania
Rak piersi i/lub jajnika – badanie podstawowe 16 mutacji w genie BRCA 1
Opis badania
Rak piersi i/lub jajnika – badanie podstawowe 16 mutacji w genie BRCA 1 jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u Polek. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Wyróżnia się wiele czynników predysponujących do wystąpienia raka piersi, m.in. należą do nich czynniki genetyczne. Badanie mutacji w genie BRCA 1 umożliwia wykrycie predyspozycji do rozwoju choroby nowotworowej. W przypadku obecności tej mutacji u kobiet, ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi około 80%, a raka jajnika około 40%. Badanie genetyczne pozwala na wykrycie trzech najczęściej występujących mutacji w genie BRCA 1 w populacji polskiej: ns C 5382, sub C61G, del A4153 .
Obecność mutacji w genie BRCA 1 wcale nie oznacza pewności zachorowania na raka piersi czy jajnika. Również negatywny wynik nie daje gwarancji, że dana osoba nie zachoruje. Informacja o występowaniu mutacji genu BRCA 1 ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć czujność kobiety i skutkować częstszym wykonywaniem badań przesiewowych, takich jak USG piersi, mammografia czy rezonans magnetyczny, USG dopochwowe. Pacjenci, u których wynik testu genetycznego jest dodatni, powinni być kierowani pod kontrolę specjalistycznych poradni onkologicznych, gdzie są poddawani częstszym badaniom kontrolnym mającym na celu wykrycie raka w możliwie najwcześniejszym stadium zaawansowania.
Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.
Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ
Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.
Aby wykonać oznaczenie BRCA 1 w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych
Wskazania do wykonania badania
Badanie powinno być wykonane przez osoby, u których w najbliższej rodzinie (mama, siostra, babcia) występowały przypadki zachorowań na raka piersi i/lub jajnika.
- W przypadku zachorowania na raka piersi w młodym wieku (przed 40. rokiem życia),
- Obustronny rak piersi,
- Rak piersi u mężczyzny,
- Potrójnie ujemny rak piersi u chorej przed menopauzą.
Wskazówki dla pacjenta
W przypadku zleceń na badania genetyczne niezbędne jest podanie pełnych danych Pacjenta (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz dokładny adres zamieszkania: kod pocztowy, miejscowość, ulica, nr domu / nr mieszkania). Należy zawsze dołączyć Deklarację świadomej zgody Pacjenta na wykonanie molekularnych badań genetycznych.
Wykonanie badania z krwi (EDTA) możliwe jest tylko w Świętochłowicach, ul. Wojska Polskiego 16h w poniedziałek lub czwartek do godz. 12.00.
Przygotowanie Pacjenta do badania
Do pobrania krwi nie jest wymagane przygotowanie pacjenta.
Do wymazu przygotowanie według procedury: 3 godz. przed pobraniem nie jeść/ nie pić/ nie palić/ nie myć zębów/ nie żuć gumy.
Czas oczekiwania na wynik
21 dni roboczych
Grupa badań
Badania genetyczne
Wyniki (jednostki)
Wynik jakościowy.