Badanie: Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM powoduje nagminne zapaleniem przyusznic lub ślinianek, wnika do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych gdzie następuje replikacja, a następnie zakażeni...

Nazwa badania

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM

Opis badania

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM powoduje nagminne zapaleniem przyusznic lub ślinianek, wnika do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych gdzie następuje replikacja, a następnie zakażenie wielu narządów i tkanek (m. in. Ślinianek i OUN). Ludzie stanowią jedyny rezerwuar wirusa, a rozprzestrzenianie zakażenia odbywa się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub pośredni z materiałem zakaźnym (krew, mocz, ślina) lub zakażonymi przedmiotami. Okres wylęgania wirusa trwa 14-21 dni, ale należy pamiętać że chory jest źródłem zakażenia jeszcze 7-9 dni po wystąpieniu obrzęku ślinianek. Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku 4-15 lat, choć może pojawiać się również u dorosłych.

W 20-30% świnka może przebiegać bezobjawowo, w pozostałych przypadkach mogą występować wszystkie kolejno wymienione lub tylko niektóre objawy:

1) objawy grypopodobne (okres objawów zwiastunowych) częściej występuje u dorosłych,
2) obustronne zapalenie ślinianek (ból i obrzęk) najczęściej przyusznych, rzadziej podżuchwowych, trudności w żuciu i połykaniu, gorączka, złe samopoczucie i osłabienie, ból głowy, ból ucha, suchość w ustach i wrażliwość na kwaśny smak,
3) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych występuje u 60-70 % chorych, ale w większości przypadków przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo,
4) zapalenie jądra i najądrza jedno lub obustronne występuje u 30-40 % chłopców w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn, objawy występują nagle – gorączka, silny ból jądra promieniujący do krocza, obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie, ból podbrzusza,
5) zapalenie jajnika jedno lub obustronne występuje u 5-7 % dziewczynek po okresie dojrzewania i u kobiet, objawy są mniej nasilone niż w przypadku zapalenia jądra i przypominają ostre zapalenie wyrostka, nie powoduje niepłodności. Groźne powikłania po śwince częściej dotykają dorosłych niż dzieci i mogą powodować upośledzenie produkcji plemników i niepłodność, możliwe trwałe następstwa zapalenia opon mózowo-rdzeniowych i mózgu (głuchota, padaczka, porażenia, wodogłowie).

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Kryteria rozpoznania opierają się na wywiadzie (brak szczepienia) i obrazie klinicznym. Identyfikacja czynnika etiologicznego (myxovirus parotitis) odbywa się przez badanie serologiczne jako podstawową metodę. Przeciwciała IgM obecne są w ostrym okresie choroby.
Ze względu na rozpoznawalność świnki głównie na podstawie objawów klinicznych, należy mieć na uwadze, że objawy zapalenia ślinianek powodują również inne wirusy: EBV, CMV, wirusy para grypy 1, 2 i 3, a także coxsackie i ECHO wirus.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Brak szczególnych wymagań.
W Polsce od 2004 roku istnieje obowiązkowe szczepienie dzieci na świnkę, połączone z innymi chorobami wieku dziecięcego (odra, różyczka). Do infekcji u dzieci szczepionych dochodzi sporadycznie i zwykle wzrasta poziom p/c IgG, rzadko ponownie pojawiają się IgM. Powszechnie uważa się, że przechorowanie świnki w dzieciństwie pozostawia trwałą odporność, jednak udokumentowano często ponowne objawowe zachorowania na świnkę.

Czas oczekiwania na wynik

17 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.