0

Badanie: Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM powoduje nagminne zapaleniem przyusznic lub ślinianek, wnika do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych gdzie następuje replikacja, a następnie zakażeni...

Nazwa badania

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM

Opis badania

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM powoduje nagminne zapaleniem przyusznic lub ślinianek, wnika do komórek nabłonka górnych dróg oddechowych gdzie następuje replikacja, a następnie zakażenie wielu narządów i tkanek (m. in. Ślinianek i OUN). Ludzie stanowią jedyny rezerwuar wirusa, a rozprzestrzenianie zakażenia odbywa się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub pośredni z materiałem zakaźnym (krew, mocz, ślina) lub zakażonymi przedmiotami. Okres wylęgania wirusa trwa 14-21 dni, ale należy pamiętać że chory jest źródłem zakażenia jeszcze 7-9 dni po wystąpieniu obrzęku ślinianek. Choroba najczęściej dotyka dzieci w wieku 4-15 lat, choć może pojawiać się również u dorosłych.

W 20-30% świnka może przebiegać bezobjawowo, w pozostałych przypadkach mogą występować wszystkie kolejno wymienione lub tylko niektóre objawy:

1) objawy grypopodobne (okres objawów zwiastunowych) częściej występuje u dorosłych,
2) obustronne zapalenie ślinianek (ból i obrzęk) najczęściej przyusznych, rzadziej podżuchwowych, trudności w żuciu i połykaniu, gorączka, złe samopoczucie i osłabienie, ból głowy, ból ucha, suchość w ustach i wrażliwość na kwaśny smak,
3) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych występuje u 60-70 % chorych, ale w większości przypadków przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo,
4) zapalenie jądra i najądrza jedno lub obustronne występuje u 30-40 % chłopców w okresie dojrzewania i młodych mężczyzn, objawy występują nagle – gorączka, silny ból jądra promieniujący do krocza, obrzęk, zaczerwienienie i ocieplenie, ból podbrzusza,
5) zapalenie jajnika jedno lub obustronne występuje u 5-7 % dziewczynek po okresie dojrzewania i u kobiet, objawy są mniej nasilone niż w przypadku zapalenia jądra i przypominają ostre zapalenie wyrostka, nie powoduje niepłodności. Groźne powikłania po śwince częściej dotykają dorosłych niż dzieci i mogą powodować upośledzenie produkcji plemników i niepłodność, możliwe trwałe następstwa zapalenia opon mózowo-rdzeniowych i mózgu (głuchota, padaczka, porażenia, wodogłowie).

Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Świnka (Myxovirus parotitis) p/c IgM
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Kryteria rozpoznania opierają się na wywiadzie (brak szczepienia) i obrazie klinicznym. Identyfikacja czynnika etiologicznego (myxovirus parotitis) odbywa się przez badanie serologiczne jako podstawową metodę. Przeciwciała IgM obecne są w ostrym okresie choroby.
Ze względu na rozpoznawalność świnki głównie na podstawie objawów klinicznych, należy mieć na uwadze, że objawy zapalenia ślinianek powodują również inne wirusy: EBV, CMV, wirusy para grypy 1, 2 i 3, a także coxsackie i ECHO wirus.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Brak szczególnych wymagań.
W Polsce od 2004 roku istnieje obowiązkowe szczepienie dzieci na świnkę, połączone z innymi chorobami wieku dziecięcego (odra, różyczka). Do infekcji u dzieci szczepionych dochodzi sporadycznie i zwykle wzrasta poziom p/c IgG, rzadko ponownie pojawiają się IgM. Powszechnie uważa się, że przechorowanie świnki w dzieciństwie pozostawia trwałą odporność, jednak udokumentowano często ponowne objawowe zachorowania na świnkę.

Czas oczekiwania na wynik

17 dni roboczych.

Grupa badań

Immunologia

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb