0

Badanie: Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy (TPS)

Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy (TPS) obrazuje proliferację komórek w ludzkim ustroju i stosowany jest do oceny rozrostu mas nowotworowych. Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy to fragment ...

Nazwa badania

Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy (TPS)

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

TPS

Opis badania

Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy (TPS) obrazuje proliferację komórek w ludzkim ustroju i stosowany jest do oceny rozrostu mas nowotworowych. Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy to fragment cytokeratyny 18, która tworzy szkielet komórek nabłonkowych w ludzkim ciele. Można ją znaleźć w prawidłowych komórkach tarczycy, wątroby, w drogach rodnych i obrębie nerek. Jako, że cytokeratyny są białkami wewnątrzkomórkowymi, to u zdrowego człowieka ich stężenie w krążeniu jest znikome - w prawidłowych warunkach nie dochodzi bowiem do ich nadmiernego uwalniania z komórek. Do zmiany tej sytuacji i do wzrostu stężenia TPS w krążeniu dochodzi w przypadku intensywnej proliferacji komórek i ich apoptozy, czyli śmierci. Oba te zjawiska szczególnie nasilają się w przypadku rozwoju nowotworów nabłonkowych - stąd też wysokie stężenia omawianego markera można zaobserwować w przypadku wystąpienia raka płuc, piersi, prostaty, czy jajnika.

Należy jednak mieć na uwadze, że stężenia TPS kolerują z dynamiką wzrostu nowotworu, a nie z masą tkanki nowotworowej. Stosunkowo mały, lecz szybko rosnący guz objawiać się będzie wyższym stężeniem markera w porównaniu do guza dużego, lecz o małej dynamice wzrostu. Spadek stężenia TPS odzwierciedla dobrą odpowiedź pacjenta na zastosowaną terapię przeciwnowotworową. TPS nie jest markerem całkowicie specyficznym dla chorób nowotworowych. Do wzrostu jego stężenia dochodzi też w stanach zapalnych i innych chorobach nienowotworowych, np. przy zapaleniu i marskości wątroby, niewydolności nerek i cukrzycy. Dlatego też zaleca się połączenie oznaczenia TPS z innymi markerami nowotworowymi, np. CEA i CA 15-3. Taki zestaw charakteryzuje się większą przydatnością diagnostyczną.

Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy (TPS)

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Tkankowy swoisty antygen polipeptydowy (TPS)
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

Wskazania do wykonania badania

  • monitorowanie odpowiedzi pacjentów onkologicznych na chemioterapię (np. w przypadku raka piersi),
  • monitorowanie chorych z przerzutami do kości, wątroby i płuc,
  • nadzorowanie ewentualnej wznowy lub progresji choroby nowotworowej po leczeniu operacyjnym.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Nie ma potrzeby specjalistycznego przygotowania pacjenta do badania. Podwyższone stężenia TPS mogą występować u zdrowych kobiet w okresie okołoowulacyjnym i przedporodowym, kilka dni po porodzie i w III trymestrze ciąży.

Czas oczekiwania na wynik

6 dni roboczych.

Grupa badań

Markery onkologiczne

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb