Badanie: Wymaz z języka

Wymaz z języka wykonywany jest w diagnostyce stanów zapalnych języka. Jama ustna jest miejscem zasiedlanym przez bardzo zróżnicowaną florę fizjologiczną. Występują tu liczne siedliska (błon...

Nazwa badania

Wymaz z języka

Opis badania

Wymaz z języka wykonywany jest w diagnostyce stanów zapalnych języka. Jama ustna jest miejscem zasiedlanym przez bardzo zróżnicowaną florę fizjologiczną. Występują tu liczne siedliska (błony śluzowe warg, policzków, podniebienia, migdałków podniebiennych, dziąseł, języka oraz zęby), w których bytują charakterystyczne dla nich drobnoustroje. Wspomniana flora fizjologiczna daje efekt odporności kolonizacyjnej, chroniąc przed zakażeniem innymi bakteriami.

W stanach zdrowia zachowany jest stan równowagi. Każde zachwianie może doprowadzić do osiedlania się egzogennych drobnoustrojów chorobotwórczych bądź nadmiernego rozrostu jednego ze składników mikroflory. Zapalenie języka objawia się głównie bólem i pieczeniem, spowodowanym toczącym się procesem zapalnym. Występują także zaczerwienienie i obrzęk języka (koniuszki  i części boczne języka). W przypadku zapalenia bakteryjnego mogą pojawiać się rozległe owrzodzenia, białe naloty na języku i śluzówkach jamy ustnej.

Wymaz z języka

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać badanie Wymaz z języka
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Zapalenie języka.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Wymaz należy pobrać przed zastosowaniem antybiotykoterapii lub co najmniej 5-7 dni po zakończonej antybiotykoterapii, najlepiej na początku zakażenia.
Wymaz należy pobrać rano, na czczo, przed myciem zębów.

Czas oczekiwania na wynik

Do 7 dni roboczych.

Grupa badań

Wyniki (jednostki)

Wynik ujemny :Wyhodowane drobnoustroje stanowią florę fizjologiczną jamy ustnej.
Wynik dodatni przedstawiony półilościowo (wzrost obfity/liczny/nieliczny) oraz jakościowo (gatunek wyhodowanego drobnoustroju) wraz z lekowrażliwością.