Badanie: Wymaz z rany (tlenowce)

Wymaz z rany (tlenowce) pobierany jest w przypadku podejrzenia zakażenia skóry i tkanek miękkich. Badanie pozwala na identyfikację czynnika etiologicznego zakażenia oraz wykonanie jego lekowrażl...

Nazwa badania

Wymaz z rany (tlenowce)

Opis badania

Wymaz z rany (tlenowce) pobierany jest w przypadku podejrzenia zakażenia skóry i tkanek miękkich. Badanie pozwala na identyfikację czynnika etiologicznego zakażenia oraz wykonanie jego lekowrażliwości (antybiogramu). Wymaz z rany obejmuje też takie badania jak wymaz  z odleżyny, owrzodzenia, miejsca operowanego, przetoki, oparzenia.

Wymaz z rany (tlenowce)

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Pobranie materiału realizujemy tylko z ran powierzchownych.
W przypadku ran powikłanych, wymaz powinien być pobrany przez lekarza i dostarczony do punktu pobrań.Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Posiew wymazu z rany wykonuje się przed wszystkim wtedy, gdy występuje naciek zapalny > 5 cm lub są obecne objawy ogólne zakażenia, tj. gorączka ≥ 38 st. C lub tętno >100/min.
Wskazaniem do wykonania posiewu jest także obecność ropnej wydzieliny, pogorszenie stanu psychicznego pacjenta, wzmożona ciepłota, zaczerwienienie, obrzęk, zlokalizowany ból lub tkliwość, drenaż surowiczy.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Podanie informacji o stanie pacjenta, informacje o stosowanej antybiotykoterapii, informacja o rodzaju rany oraz miejscu jej występowania.
Wymaz powinien być pobrany przed pierwszą dawką antybiotyku lub 5-7 dni po skończonej antybiotykoterapii.
Przed pobraniem wymazu wskazane jest oczyszczenie mechanicznie rany z martwych tkanek przy użyciu roztworu soli fizjologicznej. Następnie  materiał pobierany jest z miejsca najbardziej wskazującego na obecność zakażenia. W przypadku ran rozległych jest to obszar z pogranicza i centralnej części rany. W przypadku ran głębokich materiał pobierany jest poprzez biopsję, łyżeczkowanie lub wymaz z dna rany.
Pobranie materiału realizujemy tylko z ran powierzchownych. W przypadku ran powikłanych, wymaz powinien być pobrany przez lekarza i dostarczony do punktu pobrań.

Czas oczekiwania na wynik

7 dni roboczych.

Grupa badań

Mikrobiologia

Wyniki (jednostki)

I wynik ujemny - brak wzrostu drobnoustrojów

II wynik dodatni - przedstawiany jakościowo (gatunek drobnoustroju), półilościowo +/++/+++ (wzrost nieliczny/liczny/obfity) wraz z jego lekowrażliwością (antybiogramem) i mechanizmami oporności

III wynik wątpliwy z komentarzem

- wyhodowanie > 3 gatunków drobnoustrojów świadczy o kolonizacji rany i niewłaściwym pobraniu materiału do badania, wskazane ponowne pobranie materiału.
- wyhodowane drobnoustroje stanowią florę fizjologiczną skóry.