0

Badanie: Wzrostu hormon (Somatotropina), GH, STH, hGH

Hormon wzrostu (Somatotropina) wytwarzany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Wydzielany jest do krążenia w sposób pulsacyjny przez całą dobę. W celu rozpoznania zaburzeń wydzielania ...

Nazwa badania

Wzrostu hormon (Somatotropina), GH, STH, hGH

Nazwy oficjalne i zwyczajowe badania:

GH hGH STH

Opis badania

Hormon wzrostu (Somatotropina) wytwarzany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Wydzielany jest do krążenia w sposób pulsacyjny przez całą dobę. W celu rozpoznania zaburzeń wydzielania stosuje się testy stymulacji (czynniki stymulujące np. insulina, arginina, wysiłek fizyczny) oraz testy hamowania (obciążenie glukozą). GH powoduje uwalnianie z wątroby, a także trzustki somatomedyn. Szczególnie somatomedyny C zwanej insulinopodobnym czynnikiem wzrostu IGF-1. Somatomedyny działają synergistycznie z GH. Są jednocześnie czynnikami zwrotnie hamującymi uwalnianie GH. Wydzielanie hormonu wzrostu zależy od płci, wieku, stanu odżywienia (BMI), pory dnia oraz wpływu innych hormonów. Hormon wzrostu pobudza przyrost masy kostnej od urodzenia do okresu pokwitania. Dzieci z niedoborem GH rosną wolniej. Ich niski wzrost jest często jednym z pierwszych objawów niedoboru. Niedobór GH u osób dorosłych objawia się uczuciem stałego zmęczenia, zaburzeniami lipidowymi sprzyjającymi rozwojowi miażdżycy, zmniejszeniem gęstości kości i masy mięśniowej, a także zwiększoną masą tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej.

Wysokie stężenie hormonu wzrostu jest zazwyczaj spowodowane hormonalnie czynnym guzem przysadki. Konsekwencje nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu zależą od wieku. U dzieci i młodzieży, u których nie nastąpiło zrośnięcie nasad kości długich z trzonami, prowadzi do nadmiernego wzrostu- gigantyzmu przysadkowego. Gdy nastąpiło zrośniecie nasad kości długich dochodzi do rozwoju akromegalii. Rozrastają się tkanki miękkie, małe kości rąk, stóp, czaszki oraz narządy wewnętrzne. Nadmiar hormonu wzrostu powoduje upośledzenie tolerancji glukozy (działanie antagonistyczne wobec insuliny) oraz nadciśnienie tętnicze (udział IGF-1 w przebudowie ścian naczyń i lewej komory serca).

Wzrostu hormon (Somatotropina), GH, STH, hGH

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać oznaczenie Hormonu wzrostu (Somatotropiny) w organizmie
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

Wskazania do wykonania badania

Oznaczanie poziomu wykonuje się celem oceny funkcji przysadki oraz monitorowania skuteczności leczenia nadmiernego wytwarzania hormonu wzrostu.
Wykrywanie chorób, które są spowodowane niedoborem lub nadmiernym wytwarzaniem hormonu wzrostu.

Wskazówki dla pacjenta

Brak.

Przygotowanie Pacjenta do badania

Badanie należy wykonać na czczo. Hormon wzrostu jest wydzielany przez przysadkę w sposób pulsacyjny. Czas pobrania próbki powinien być określony przez lekarza.

Czas oczekiwania na wynik

3 dni robocze

Grupa badań

Hormony

Wyniki (jednostki)

Wynik ilościowy.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb