Cytologia płynna (LBC)

Cytologia płynna (LBC)

Rak szyjki macicy jest jednym z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Codziennie w Polsce stanowi przyczynę śmierci co najmniej pięciu kobiet. Jednak dzięki badaniom ginekologicznym, zwłaszcza regularnie wykonywanej cytologii, możliwe jest wczesne wykrycie komórek nowotworowych, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Ten rodzaj raka potrafi nie dawać żadnych objawów przez kilkanaście lat. Pojawiające się objawy, takie jak krwawienia kontaktowe, ból w okolicy podbrzusza i miednicy, krwiste i wodniste upławy mogą pojawiać się już w stadium zaawansowanym raka.
Cytologia na podłożu płynnym (LBC) stanowi ulepszoną metodę konwencjonalną profilaktyki raka szyjki macicy. Polega ona na zbieraniu próbki komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, która zostaje umieszczona w płynie przechowującym komórki, a następnie przesłana do laboratorium w celu analizy.

Główne zalety cytologii płynnej LBC to:

Większa czułość i dokładność

Cytologia na podłożu płynnym zapewnia lepszą jakość próbki komórek, co minimalizuje możliwość błędów diagnostycznych. Wynika to z faktu, że komórki nie są umieszczane na szkiełku w momencie pobrania materiału, jak w tradycyjnej cytologii, ale bezpośrednio zamocowane w płynie, co ułatwia ocenę ich struktury. Podłoże płynne zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia komórek oraz pozwala wyeliminować elementy które mogą utrudniać ocenę mikroskopową.

Obecność komórek zapalnych

W przypadku tradycyjnej cytologii, obecność komórek zapalnych w próbce mogła wpłynąć na niejednoznaczny wynik badania. W cytologii płynnej LBC można łatwiej odróżnić zmiany zapalne od ewentualnych zmian nowotworowych, co zwiększa precyzję diagnozy.

Możliwość dodatkowych testów

Dzięki zbieraniu komórek w płynie, pozyskane próbki można przechowywać i wykorzystać do przeprowadzenia innych testów, takich jak test metodą genetyczna na obecność wirusa HPV (czynniki ryzyka raka szyjki macicy), co pozwala na lepszą ocenę ryzyka rozwoju nowotworu. W klasycznej wersji badania nie ma takiej możliwości.

Wygoda dla pacjentek

Cytologia płynna jest bardziej komfortowym doświadczeniem dla pacjentek, ponieważ wymaga mniejszej ilości komórek, a także zmniejsza ryzyko próbek o niskiej jakości, co wymagałoby powtórzenia badania.

Dzięki zastosowaniu cytologii płynnej LBC, możliwe jest wykrycie zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy na wcześniejszym etapie, co z kolei pozwala na skuteczniejsze i mniej inwazyjne leczenie. Regularne wykonywanie tego badania jest kluczowe dla ochrony zdrowia kobiet i ograniczenia negatywnych skutków tej groźnej choroby. Zaleca się wykonywanie tego badania u kobiet które rozpoczęły współżycie seksualne lub po 21 roku życia, również menopauza nie zwalnia z regularnych badań kontrolnych.

Cytologię płynną najlepiej jest wykonać w środku cyklu menstruacyjnego, czyli około 4 dni po ustąpieniu krwawienia miesiączkowego, ale nie później niż 4 dni przed kolejnym. Aby uzyskać najdokładniejsze wyniki, zaleca się przestrzeganie kilku wytycznych przed badaniem:
• Unikaj stosunków płciowych 2-3 dni przed badaniem, ponieważ kontakt seksualny może wpłynąć na jakość próbki.
• Nie stosuj leków dopochwowych ani nie używaj tamponów przez 2-3 dni przed badaniem, ponieważ mogą one wpłynąć na jakość pobranej próbki.
• Unikaj wykonywania irygacji pochwy przed badaniem, ponieważ może to wpłynąć na wyniki cytologii.

Pobranie materiału można wykonać w naszych następujących punktach pobrań:

KATOWICE, ul. Żelazna 2

Pobór wymazów ginekologicznych odbywa się w poniedziałek, środę i piątek w godzinach: 15.00 – 19.00.

ZABRZE, ul. Moniuszki 81

Pobór wymazów ginekologicznych odbywa się w środę w godz. 13.30-17.30 lub w sobotę w godz. 8.00-11.00. 

LBC jest badaniem rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników oraz Polskie Towarzystwo Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, ale odnosi się wyłącznie do klinicznie zwalidowanych podłoży. Takim podłożem jest PreservCyt (Hologic, Inc., Marlborough, MA, USA ) które jest stosowane w naszym laboratorium.

Przed wizytą w Punkcie wymazowym możesz zakupić badania w naszym e-sklepie:

Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym – LBC

Kup badanie online

Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym – LBC + HPV met.PCR

Kup badanie online

Cytologia płynna (LBC) + HPV met.PCR (18 typów)

Dzięki zebranym podczas cytologii płynnej komórkom, pozyskane próbki można wykorzystać do przeprowadzenia badania na wirusy HPV. Dlaczego warto wykonać to badanie?
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest głównie przenoszony drogą płciową podczas kontaktów oralno-genitalnych, genitalno-genitalnych oraz analno-genitalnych. Niektóre typy wirusa mogą być również przenoszone przez kontakt skórny i oralno-oralny, co oznacza, że nawet podczas pocałunku istnieje ryzyko zakażenia wirusem HPV.
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) może przebiegać bezobjawowo, a to zależy od konkretnego typu wirusa. Niekiedy nie daje on żadnych widocznych objawów przez długie lata, jednak może być odpowiedzialny za poważne zmiany onkologiczne, takie jak rak szyjki macicy, rak prącia, pochwy, odbytu oraz rak ustnej części gardła. Te choroby ujawniają się zazwyczaj w późnym stadium, manifestując się poprzez owrzodzenia, nadżerki, swędzące i łuszczące się narośla, obfite upławy u kobiet lub krwawienia.

Obecnie znamy około 200 różnych typów wirusa HPV. Ze względu na ryzyko onkologiczne, można wyróżnić wirusy niskiego ryzyka (m.in.: HPV 1, 2, 6, 11) oraz wysokiego ryzyka (głównie HPV 16 i 18). Łagodne zmiany na skórze takie jak kurzajki i brodawki wywołują wirusy typu HPV 1 i 2. Wirusy niskiego ryzyka: 6, 11, 42-44 wywołują kłykciny kończyste. Natomiast wirusy II typu, onkogenne: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 69, 73, 82 biorą udział w patogenezie raka szyjki macicy, raka prącia, pochwy, odbytu i części raków głowy i szyi.

Regularne badania i monitorowanie zdrowia mogą pomóc we wczesnym wykryciu poważnych zmian w tym onkologicznych związanych z zakażeniem HPV. Świadomość i wiedza na temat potencjalnych skutków zakażenia wirusem HPV są kluczowe w podejmowaniu działań prewencyjnych i ochronnych, tak aby minimalizować ryzyko powikłań zdrowotnych. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu rozwoju zaawansowanych i trudniejszych do leczenia postaci chorób wywołanych przez wirusa HPV.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb