Zdrowe paznokcie powinny być twarde, gładkie i lekko zaróżowione. Jeśli Twoje paznokcie zrobiły się kruche i łamliwe, nagle zaczęły się rozdwajać, to może być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Nagłe problemy z paznokciami mogą wystąpić w wyniku nieprawidłowej diety, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, zakażenia bakterią lub grzybicą paznokcia albo z powodu niedoboru witamin i minerałów.
Spis treści
Po co ludziom paznokcie?
Paznokcie, podobnie jak włosy, są wytworem naskórka zbudowanym w 95% z keratyny oraz z lipidów, wapnia i minerałów. Naszym przodkom paznokcie, podobnie jak zwierzęce pazury, służyły do obrony oraz jako narzędzie pomocne przy zbieraniu drobnego pożywienia np. jagód. Dziś ich zadaniem jest ochrona delikatnych, bardzo unerwionych i ukrwionych koniuszków palców przed urazami mechanicznymi.
Budowa paznokcia
Paznokcie powstają w macierzy i wyrastają z wału paznokciowego poprzecznego. Płytka paznokcia ma grubość od 0,5 do 0,7 mm a jej kształt i długość są uwarunkowane genetycznie. Część płytki, którą piłujemy pilniczkiem to wolny brzeg paznokcia.
Przyczyny problemów z paznokciami
Na stan naszych paznokci wpływają czynniki wewnętrzne: dieta, choroby oraz zewnętrzne: używane detergenty, uszkodzenia mechaniczne. Nagłe problemy z paznokciami mogą wystąpić z powodu nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy i minerały, anemii, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych lub infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Dlatego zanim zaczniemy posiłkować się suplementami reklamowanymi w telewizji sprawdźmy, co jest przyczyną naszego problemu.
Choroby paznokci
- Zanokcica – stan zapalny w obrębie wału paznokcia o podłożu bakteryjnym. Przy skórce pojawia się boląca, czasem zaczerwieniona, często ciepła opuchlizna, z której może sączyć się ropa. Zwykle powstaje w wyniku uszkodzenia naskórka np. podczas wycinania skórek.
- Grzybica – pojawia się najczęściej na paznokciach u nóg. Chory paznokieć jest matowy, robi się szary, lekko białawy albo żółty. Choroba zwykle atakuje od wolnego brzegu paznokcia i stopniowo wnika w głąb płytki. Grzybicę diagnozujemy na podstawie badania mikrobiologicznego wycinka paznokcia.
- Onycholiza – oddzielenie się paznokcia od łożyska. Zwykle jest bezbolesna i powstaje w wyniku źle wykonanego manicure lub innych urazów mechanicznych.
- Łuszczyca paznokcia – jest następstwem łuszczycy zwykłej, czyli choroby autoimmunologicznej.
- Urazy mechaniczne – paznokieć może rosnąć zdeformowany także z powodu zranienia lub stłuczenia. W wyniku urazu może również pojawić się mały krwiak, który będzie wymagał odbarczenia (nakłucie paznokcia) przez lekarza oraz założenia opatrunku.
Łamliwość i zmiana wyglądu (np. bruzdy) paznokci mogą być związane ze zmianami hormonalnymi. Częstą przyczyną łamliwości paznokci jest niedoczynność tarczycy, która objawia się również zmęczeniem i wzmożonym wypadaniem włosów.
Niedobory witamin a stan paznokci
Paznokcie, podobnie zresztą jak włosy, szybko sygnalizują, że w naszym organizmie brakuje substancji odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu. By paznokcie były mocne i zdrowe potrzebne są witaminy z grupy B: głównie B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalamina); witaminy A, E i D3 oraz minerały wapń, krzem, cynk i magnez.
- Niedobór witamin z grupy B może powodować powolny wzrost, łamliwość i deformacje (pofałdowanie) płytki paznokciowej.
- Od poziomu witaminy D3 zależy stopień przyswojenia wapnia przez organizm.
- Witamina A zwiększa produkcję keratyny, podstawowego budulca paznokcia.
- Witamina E wzmacnia mikronaczynia wpływając w ten sposób na mikrokrążenie i odżywienie paznokcia. Dzięki niej paznokcie są gładkie i elastyczne.
- Niedobór wapnia powoduje kruchość i łamliwość paznokci.
- Cynk wchodząc w skład enzymów umożliwia syntezę białek m.in. keratyny podstawowego budulca paznokcia.
- Krzem przyspiesza wzrost płytki paznokcia.
- Dzięki żelazu paznokcie są twarde i odporne na urazy mechaniczne.
Badania poziomu witamin we krwi – wpisz nazwę wybranego badania w wyszukiwarkę.
Co na kruche paznokcie?
Jeśli nasze paznokcie są kruche z powodu niedoborów magnezu, wapnia, cynku lub krzemu możemy sięgnąć po suplementy diety. Jednak aby nie łykać garści tabletek, najpierw sprawdzimy którego pierwiastka nam brakuje. Badanie krwi pod kątem stężenia każdego z pierwiastków to koszt maksymalnie kilkunastu złotych – mniej niż małe opakowanie suplementu diety.
Kiedy suplementacja zadziała na paznokcie?
Widoczna poprawa powinna nastąpić po 3 miesiącach suplementacji, pod warunkiem że suplementujemy witaminy lub/i minerały, których niedobór był pierwotną przyczyną kiepskiego stanu paznokci. Zanim zaczniemy połykać zachwalane w reklamach suplementy reklamowanymi sprawdźmy, co jest przyczyną naszego problemu. Tylko suplementacja witaminy/minerału, którego mamy niedobory może wpłynąć na stan naszych paznokci. Suplementacja w ciemno to strata czasu i pieniędzy.
Jak jeszcze możemy zadbać o zdrowe paznokcie?
Przede wszystkim starajmy się nie narażać ich na urazy mechaniczne, kontakt z silnymi detergentami, zmywacze z acetonem oraz nie moczmy ich często i długo w wodzie. Jeśli uszkodzimy paznokieć pokażmy go lekarzowi lub podologowi. Wybierając salon manicure sprawdźmy czy jest on czysty, narzędzia są sterylizowane lub jednorazowe, dzięki temu unikniemy chorób zakaźnych.