0
Badanie

Kruche i łamliwe paznokcie – co zrobić?

By 2 grudnia 2021 No Comments

Zdrowe paznokcie powinny być twarde, gładkie i lekko zaróżowione. Jeśli Twoje paznokcie zrobiły się kruche i łamliwe, nagle zaczęły się rozdwajać, to może być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Nagłe problemy z paznokciami mogą wystąpić w wyniku nieprawidłowej diety, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, zakażenia bakterią lub grzybicą paznokcia albo z powodu niedoboru witamin i minerałów.

Po co ludziom paznokcie?

Paznokcie, podobnie jak włosy, są wytworem naskórka zbudowanym w 95% z keratyny oraz z lipidów, wapnia i minerałów. Naszym przodkom paznokcie, podobnie jak zwierzęce pazury, służyły do obrony oraz jako narzędzie pomocne przy zbieraniu drobnego pożywienia np. jagód. Dziś ich zadaniem jest ochrona delikatnych, bardzo unerwionych i ukrwionych koniuszków palców przed urazami mechanicznymi.

Budowa paznokcia

Paznokcie powstają w macierzy i wyrastają z wału paznokciowego poprzecznego. Płytka paznokcia ma grubość od 0,5 do 0,7 mm a jej kształt i długość są uwarunkowane genetycznie. Część płytki, którą piłujemy pilniczkiem to wolny brzeg paznokcia.

Przyczyny problemów z paznokciami

Na stan naszych paznokci wpływają czynniki wewnętrzne: dieta, choroby oraz zewnętrzne: używane detergenty, uszkodzenia mechaniczne. Nagłe problemy z paznokciami mogą wystąpić z powodu nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy i minerały, anemii, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych lub infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Dlatego zanim zaczniemy posiłkować się suplementami reklamowanymi w telewizji sprawdźmy, co jest przyczyną naszego problemu.

Choroby paznokci

 • Zanokcica – stan zapalny w obrębie wału paznokcia o podłożu bakteryjnym. Przy skórce pojawia się boląca, czasem zaczerwieniona, często ciepła opuchlizna, z której może sączyć się ropa. Zwykle powstaje w wyniku uszkodzenia naskórka np. podczas wycinania skórek.
 • Grzybica – pojawia się najczęściej na paznokciach u nóg. Chory paznokieć jest matowy, robi się szary, lekko białawy albo żółty. Choroba zwykle atakuje od wolnego brzegu paznokcia i stopniowo wnika w głąb płytki. Grzybicę diagnozujemy na podstawie badania mikrobiologicznego wycinka paznokcia.
 • Onycholiza – oddzielenie się paznokcia od łożyska. Zwykle jest bezbolesna i powstaje w wyniku źle wykonanego manicure lub innych urazów mechanicznych.
 • Łuszczyca paznokcia – jest następstwem łuszczycy zwykłej, czyli choroby autoimmunologicznej.
 • Urazy mechaniczne – paznokieć może rosnąć zdeformowany także z powodu zranienia lub stłuczenia. W wyniku urazu może również pojawić się mały krwiak, który będzie wymagał odbarczenia (nakłucie paznokcia) przez lekarza oraz założenia opatrunku.

Łamliwość i zmiana wyglądu (np. bruzdy) paznokci mogą być związane ze zmianami hormonalnymi. Częstą przyczyną łamliwości paznokci jest niedoczynność tarczycy, która objawia się również zmęczeniem i wzmożonym wypadaniem włosów.

Niedobory witamin a stan paznokci

Paznokcie, podobnie zresztą jak włosy, szybko sygnalizują, że w naszym organizmie brakuje substancji odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu. By paznokcie były mocne i zdrowe potrzebne są witaminy z grupy B: głównie B9 (kwas foliowy) i B12 (kobalamina); witaminy A, E i D3 oraz minerały wapń, krzem, cynk i magnez.

 • Niedobór witamin z grupy B może powodować powolny wzrost, łamliwość i deformacje (pofałdowanie) płytki paznokciowej.
 • Od poziomu witaminy D3 zależy stopień przyswojenia wapnia przez organizm.
 • Witamina A zwiększa produkcję keratyny, podstawowego budulca paznokcia.
 • Witamina E wzmacnia mikronaczynia wpływając w ten sposób na mikrokrążenie i odżywienie paznokcia. Dzięki niej paznokcie są gładkie i elastyczne.
 • Niedobór wapnia powoduje kruchość i łamliwość paznokci.
 • Cynk wchodząc w skład enzymów umożliwia syntezę białek m.in. keratyny podstawowego budulca paznokcia.
 • Krzem przyspiesza wzrost płytki paznokcia.
 • Dzięki żelazu paznokcie są twarde i odporne na urazy mechaniczne.

Badania poziomu witamin we krwi – wpisz nazwę wybranego badania w wyszukiwarkę.

Co na kruche paznokcie?

Jeśli nasze paznokcie są kruche z powodu niedoborów magnezu, wapnia, cynku lub krzemu możemy sięgnąć po suplementy diety. Jednak aby nie łykać garści tabletek, najpierw sprawdzimy którego pierwiastka nam brakuje. Badanie krwi pod kątem stężenia każdego z pierwiastków to koszt maksymalnie kilkunastu złotych – mniej niż małe opakowanie suplementu diety.

Kiedy suplementacja zadziała na paznokcie?

Widoczna poprawa powinna nastąpić po 3 miesiącach suplementacji, pod warunkiem że suplementujemy witaminy lub/i minerały, których niedobór był pierwotną przyczyną kiepskiego stanu paznokci. Zanim zaczniemy połykać zachwalane w reklamach suplementy reklamowanymi sprawdźmy, co jest przyczyną naszego problemu. Tylko suplementacja witaminy/minerału, którego mamy niedobory może wpłynąć na stan naszych paznokci. Suplementacja w ciemno to strata czasu i pieniędzy.

Jak jeszcze możemy zadbać o zdrowe paznokcie?

Przede wszystkim starajmy się nie narażać ich na urazy mechaniczne, kontakt z silnymi detergentami, zmywacze z acetonem oraz nie moczmy ich często i długo w wodzie. Jeśli uszkodzimy paznokieć pokażmy go lekarzowi lub podologowi. Wybierając salon manicure sprawdźmy czy jest on czysty, narzędzia są sterylizowane lub jednorazowe, dzięki temu unikniemy chorób zakaźnych.

 

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.4 / 5. Liczba ocen: 60

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb