BadaniePakiety badań

Pakiet antykoncepcja hormonalna dla kobiet

By 7 maja 2020 18 maja, 2020 No Comments

Pakiet antykoncepcja hormonalna dla kobiet

Pakiet badań przy antykoncepcji hormonalnej dedykowany jest nie tylko kobietom, które już stosują antykoncepcję, ale również dla tych, które dopiero planują podjąć decyzję o stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki hormonalne nie ograniczają się jedynie do zapobiegania ciąży, ale również oddziałują na cały organizm i mogą powodować działania niepożądane.

Zanim ginekolog przepisze pacjentce pierwsze tabletki, musi dostosować je odpowiednio do wyników jej badań diagnostycznych. Co ważne, wyniki te należy stale monitorować, ponieważ w organizmie mogą rozwinąć się nowe choroby i problemy zdrowotne. Właśnie dlatego każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku przeprowadzać serię badań, zwłaszcza, gdy stosuje antykoncepcję hormonalną.

Pakiet antykoncepcja hormonalna dla kobiet obejmuje następujące oznaczenia:

morfologia (25 parametrów) + leukogram (rozmaz ręczny), jonogram (sód, potas, chlorki), lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy), próby wątrobowe (AlAT, AspAT, GGTP, bilirubina całkowita, ALP), glukoza, czas protrombinowy (PT) z INR, D-dimer, FSH, LH, TSH, prolaktyna, estradiol, progesteron, testosteron, androstendion, DHEA-SO4

Jeżeli stosujesz antykoncepcję hormonalną warto regularnie wykonywać powyższe badania.

Pakiet antykoncepcja hormonalna dla kobiet

Pakiet antykoncepcja hormonalna dla kobiet - kup online

Poznaj skutki uboczne stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Działania niepożądane doustnych środków antykoncepcyjnych obejmują: plamienie międzymiesiączkowe, nudności, tkliwość piersi, bóle głowy i migreny, tycie, zmiany nastroju, zmniejszone libido, wydzielinę z pochwy.

  • Plamienie międzymiesiączkowe
    To częsty skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienie pomiędzy miesiączkami występuje zwykle na samym początku, tuż po rozpoczęciu przyjmowania pigułek, ale zazwyczaj ustępuje w ciągu 3 miesięcy. Plamienie jest wynikiem próby dostosowania się organizmu do zmieniających się stężeń hormonów. Podczas plamienia pigułka jest skuteczna, o ile kobieta przyjmuje preparat regularnie według schematu.
    Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy plamienie nie ustaje (trwa dłużej niż trzy dni), gdy zamiast plamienia występuje krwawienie z pochwy.
  • Nudności
    Niektóre kobiety odczuwają nudności w pierwszym okresie przyjmowania tabletek, ale objawy zwykle ustępują po krótkim czasie. Pomocne może być przyjmowanie pigułki z jedzeniem lub na noc – przed snem. Jeśli nudności są poważne lub utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, należy zasięgnąć porady lekarza.
  • Tkliwość piersi
    Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować powiększenie lub tkliwość piersi. Zwykle ustępuje to kilka tygodni po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest uporczywy ból piersi, nieustępująca tkliwość, a także wyczucie guzka w piersi. Aby zminimalizować tkliwość piersi, warto przez pewien czas używać miękkiego biustonosza i luźniej go zapinać. Ulgę przyniesie także noszenie luźnej odzieży, ale także rezygnacja z alkoholu, soli i kofeiny.
  • Bóle głowy i migreny
    Hormony w tabletkach antykoncepcyjnych mogą zwiększać ryzyko bólów głowy i migreny. Jeśli takie objawy występują, warto zwrócić się do lekarza, bo konieczna może być zmiana preparatu.
  • Przyrost masy ciała
    Tabletki antykoncepcyjne, jeśli są odpowiednio dobrane, nie mają wpływu na tycie. Niektóre preparaty mogą jednak zwiększać łaknienie, a zwiększony apetyt powoduje częstsze spożywanie posiłków i tycie.
    Zdarza się również, że stosowanie pigułek powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, szczególnie w okolicach bioder i piersi, a to wpływa na zmianę wyglądu sylwetki.
  • Wahania nastroju
    Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na nastrój i emocje. Nie jest to jednak objaw pożądany i kobieta nie powinna dążyć do jego akceptacji. Jeśli po rozpoczęciu stosowania pigułek antykoncepcyjnych pojawiają się wahania nastrojów, stany depresyjne, to należy się skontaktować z lekarzem.
  • Zmniejszone libido
    Hormony zawarte w pigułce antykoncepcyjnej mogą wpływać na popęd seksualny i obniżać poziom libido u niektórych kobiet. Jeśli obniżone libido utrzymuje się i jest uciążliwe, należy to omówić z lekarzem.
  • Zmiana wydzieliny z pochwy
    Podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych może dojść do zmiany ilości wydzieliny z pochwy. Niektóre kobiety mogą mieć problem z nadmierną suchością pochwy, czyli ze zmniejszeniem ilości wydzieliny, inne natomiast mogą narzekać na nadmierną wilgotność obszarów intymnych.

Chcesz zapytać o cenę?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych.
Nie wiesz, jakie badania w pierwszej kolejności warto wykonać, aby poznać stan swojego zdrowia?
Skorzystaj z naszego KONFIGURATORA BADAŃ LABORATORYJNYCH!

Zapraszamy także do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Pakiet antykoncepcja hormonalna dla kobiet dostępny jest w naszym sklepie internetowym!KUP ONLINE

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 10

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź w e-sklepie:

Morfologia krwi obwodowej (25 parametrów) - 15,10 zł

Tyreotropowy hormon (Tyreotropina) 3-cia generacja - TSH - 26,50 zł

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb