Parwowirus B-19 wywołuje zakażenie wyłącznie u ludzi. Dorośli, z prawidłową odpornością, zazwyczaj przechodzą chorobę łagodnie. Czasem pojawia się stan podgorączkowy, złe samopoczucie czy też powiększone węzły chłonne. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie parwowirusem w przypadku kobiet w ciąży. Parwowirus u kobiet w ciąży – sprawdź kiedy wykonać badanie.
Spis treści
Szczególne niebezpieczeństwo – parwowirus u kobiet w ciąży
Parwowirus B19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub z zakażoną krwią. Może zostać przeniesiony także przez łożysko. Wyjątkowo niebezpieczna jest sytuacja, gdy zakażenie następuje przed 20 tygodniem ciąży. Niesie to za sobą bardzo duże ryzyko poronienia. Inne powikłania to obrzęk płodu, niedokrwistość płodu lub noworodka, zapalenie mięśnia sercowego lub zaburzenia neurologiczne. W większości przypadków tych dzieci, które przeżyły zakażenie wewnątrzmaciczne, zazwyczaj rokowanie jest dobre.
Po kontakcie z patogenem, przeciwciała pojawiają się po ok. 7-10. dniach i ich ilość narasta przez kolejny miesiąc. Badanie należy wykonać po kontakcie ciężarnej kobiety z osobą zarażoną oraz przy samoistnych poronieniach. Zaleca się, aby wykonać badania w dwóch klasach: parwowirus p/c IgM i parwowirus p/c IgG.
Jak przygotować się do badania?
W przypadku badań w kierunku parwowirusa, nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Oznacza to, że nie trzeba być na czczo, a na badania można zgłosić się o każdej porze dnia. Wyniki interpretuje się w następujący sposób:
- brak przeciwciał IgM i IgG – brak zakażenia lub okienko serologiczne*,
- obecne p/c IgM i nieobecne IgG – świeże zakażenie,
- są p/c IgM i IgG – aktualne zakażenie,
- obecne p/c IgG i nieobecne IgM – zakażenie przewlekłe lub brak zakażenia (przeciwciała pamięci).
*Okienko serologiczne, to czas, w którym wirus się namnaża, a organizm jeszcze nie wytworzył przeciwciał. W sytuacji otrzymania wyniku granicznego, zaleca się ponowne wykonanie badania po upływie 1 tygodnia. Wówczas możliwa będzie ocena zmiany miana przeciwciał.
Gdzie wykonać badania?
Badanie możesz zakupić w e-sklepie. Następnie z potwierdzeniem zakupu przyjdź do najbliższego punktu pobrań. Badanie w kierunku parwowirusa możesz wykonać też w Łodzi, gdzie działamy pod nazwą: Laboratorium Medyczne badaj.to.