0
Badanie

Weryfikacja wyniku płytek krwi

By 2 marca 2021 24 listopada, 2021 No Comments

Weryfikacja wyniku płytek krwi – definicja trombocytów

Płytki krwi PLT (trombocyty) powstają w szpiku kostnym z megakariocytów i są, po leukocytach i erytrocytach, głównym składnikiem morfotycznym krwi. Pełnią one ważną rolę w regulacji krzepnięcia krwi oraz w procesie transportu i magazynowania niektórych substancji biologicznych.

Metoda pomiarowa PLT w analizatorach hematologicznych

Wiarygodność i dokładność zliczenia PLT w znacznej mierze może zależeć od zastosowanej metody. Główną metodą pomiarową PLT w analizatorach hematologicznych jest metoda impedancyjna. W metodzie tej, zarówno płytki krwi, jak i erytrocyty zliczane są w jednym kanale i rozróżniane na podstawie różnic objętości. W warunkach fizjologii te populacje łatwo jest od siebie oddzielić. Natomiast wszelkie zmiany patologiczne i inne czynniki doprowadzające do zmiany objętości komórek, mogą mieć wpływ na wiarygodność zliczania.

Weryfikacja wyniku płytek krwi

Fałszywie zaniżona liczba płytek może mieć miejsce, jeżeli w probówce obecne są zlepy płytkowe, płytki olbrzymie, satelityzm płytkowy (płytki tworzą rozety wokół erytrocytów). Fałszywie zawyżone liczby PLT spotykamy, jeżeli w probówce obecne są mikrocyty lub fragmentocyty (krwinki czerwone o małej objętości zostają wliczane do populacji PLT).

Weryfikacja wyniku płytek krwi – metoda stosowana w ŚLA

Istnieje metoda pomiarowa, która pozwala na dokładny i precyzyjny pomiar liczby PLT – jest to metoda fluorescencyjnej cytometrii przepływowej z wykorzystaniem fluorescencyjnego markera. Metodę tę wdrożyliśmy w naszej pracowni hematologii, aby w sposób optymalny móc weryfikować wyniki płytek krwi.

Wiarygodne oznaczenie liczby płytek ma bardzo ważne znaczenie kliniczne. Umożliwia bowiem określenie statusu trombopoezy, a także monitorowanie pacjentów po chemioterapii. Ogranicza również liczbę niepotrzebnych transfuzji krwi.

Zgodnie z procedurami obowiązującymi w pracowni hematologii ŚLA wszystkie morfologie, w których liczba PLT jest poniżej 100 x 10^3/Ul podlegają weryfikacji metodą fluorescencyjną (z tej samej próbki). Jest również możliwość zlecenia samego badania PLT metodą fluorescencji.

Warto regularnie wykonywać podstawowe laboratoryjne badania krwi,
aby mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje prawidłowo.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań laboratoryjnych
oraz zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na www.youtube.com -> SUBSKRYBUJ

Chcesz zapytać o cenę badania?
Zapraszamy na stronę CENY BADAŃ, gdzie proponujemy kilka możliwości kontaktu z nami.

Aby wykonać badanie trombocyty – płytki krwi metodą fluorescencyjną
odwiedź najbliższy punkt pobrań Śląskich Laboratoriów AnalitycznychSprawdź, gdzie wykonasz badanie

Czy ta strona była pomocna?

Kliknij na gwiazdki, aby ocenić!

Średnia ocena: 3.6 / 5. Liczba ocen: 9

Bądź pierwszą osobą, która oceni tą stronę.

Sprawdź ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb