Wirusowe zapalenie wątroby typu A


4.80 avg. rating (93% score) - 5 votes

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A)

Co to jest WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest tzw. chorobą brudnych rąk. Przenosi się głównie drogą pokarmową, poprzez żywność albo wodę. Istnieje również możliwość zarażenia się poprzez bliskie kontakty, w tym stosunki seksualne. Choroba przebiega w sposób ostry, głównie uszkadza wątrobę. Pierwsze objawy mają charakter podobny do grypy: ogólne rozbicie, bóle mięśniowe i stawowe, bóle brzucha, dreszcze, gorączka. Dopiero potem pojawiają się typowe objawy WZW typu A, takie jak: zażółcenie skóry i twardówek oczu, świąd skóry, ciemniejszy kolor moczu i jaśniejszy kolor stolca. Sama żółtaczka, czyli zażółcenie skóry i twardówek oczu znika po około miesiącu.

Czy można zapobiegać WZW typu A?Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Szczepionki przeciwko WZW typu A są dostępne na receptę. Nie są one jednak objęte kalendarzem szczepień, a więc nie są obowiązkowe i w związku z tym są pełnopłatne. Szczepienie przeciwko WZW typu A jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania chorobie. Preparaty podawane w dwóch dawkach, w odstępie sześciu miesięcy.

Najważniejszą metodą zapobiegania WZW typu A jest mycie rąk, gdyż wirus HAV przenosi się na drobinkach kału czy śluzu. Sam wirus jest dość odporny i trudno go zabić. Mycie rąk powoduje jednak spłukiwanie wirusa i pozbywanie się go w dużej mierze z powierzchni dłoni. W przypadku punktów gastronomicznych powinno się też stosować skuteczniejsze środki, m.in. wszelkie narzędzia i powierzchnie w kuchni należy dezynfekować preparatami biobójczymi.

Czy istnieją szybkie metody diagnozowania obecności wirusa HAV?

Badanie w kierunku wirusa HAV jest pomocne w rozpoznaniu WZW typu A. Pozwala odróżnić je od chorób wątroby wywołanych przez inne czynniki, a przebiegających z podobnymi objawami klinicznymi. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły. Do badania pacjent nie musi być na czczo.

Istnieją dwie wersje testu, które służą do wykrywania przeciwciał przeciwko wirusowi HAV (przeciwciał anty-HAV) należących do różnych klas. Po kontakcie z wirusem wytwarzane są najpierw przeciwciała klasy IgM (immunoglobuliny M) i oznacza się je u pacjentów z objawami ostrego zapalenia wątroby. Przeciwciała klasy IgG (immunoglobuliny G) powstają później i są obecne we krwi przez wiele lat, chroniąc organizm przed ponownym zakażeniem takim samym wirusem.

Badanie całkowitych przeciwciał anty-HAV (anty-HAV total), w którym oznacza się przeciwciała anty-HAV klasy IgM i IgG, wykrywa zarówno świeże, jak i dawniej przebyte zakażenia wirusem HAV. Daje ono wynik dodatni również u osób szczepionych przeciw WZW typu A.

W ostrym zapaleniu wątroby wykonuje się także inne badania czynności wątroby, takie jak: bilirubina, AST, ALT i ALP, które są pomocne w ustaleniu przyczyny choroby.
Przeciwciała anty-HAV IGM / IgG – dodatni wynik badania może świadczyć o świeżym lub przebytym zakażeniu WZW typu A.

Normy:

p/c anty-HAV total
Wynik ujemny: < 15 mlU/ml
Wynik wątpliwy: 15 – 20 mlU/ml
Wynik pozytywny: > 20 mlU/ml

p/c anty-HAV IgM
Wynik ujemny: < 0,4 RFV
Wynik wątpliwy: 0,41 – 0,49 RFV
Wynik pozytywny: > 0,5 RFV

Sprawdź, gdzie wykonasz badanie

 

Wpis przygotowany na podstawie materiałów:
1. Kokot F., Hyla-Klekot L., Kokot S.: Badania Laboratoryjne. Zakres norm i interpretacja. PZWL 2015.
2. Solnica B.: Diagnostyka laboratoryjna. PZWL 2013 (dodruk 2015).

 


Prof. nadzw. dr hab. n.med. Jacek Jóźwiak

Prof. nadzw. dr hab. n.med. Jacek Jóźwiak